Çözüldü VBA ile Seçilen Kritere Göre Filtreleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TemettuKafasi

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Seçilen Kritere Göre Filtreleme Yapma

Yardımcı olacaksa soldaki tablonun adı ALIMLAR
Yapmak istediğim: 9.satırda filtreleme kriterleri var. Bu kriterler değişebilir. Filtrele butonuna tıklayınca yazılan bu kriterlere göre filtreleme yapılmasını istiyorum.
Boş kriterler dikkate alınmayacak.

Örneğin 9.satırda türü, başlangıç ve bitiş tarihleri dolu, malzeme adı kriteri boş olduğu zaman diğer kriterlere göre filtreleme yapsın. Malzeme adını kriterini dahil etmeyecek. Tarih kısımları boş diğer kısımlar dolu olduğu zaman dolu olan kısımlara göre filtreleme yapsın. 9. Satırda boş olan kriterler filtrelemeye dahil edilmeyecek. Sadece hangi kriterler yazıldıysa ona göre filtreleme olacak.

Basit makro kaydet diyerek dosyamı bir yere kadar getirdim. Vba yı keşfetmek gerçekten havuzdan denize çıkmak gibi.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Yardımcı olacaksa soldaki tablonun adı ALIMLAR

Örnek Dosyayı da Ekliyorum

Screenshot_7.webp

Ekli dosyalar

• VBA ile Filtreleme.xlsx
    VBA ile Filtreleme.xlsx
    22.5 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_7.webp
    Screenshot_7.webp
    131.1 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_4.webp
    Screenshot_4.webp
    25 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_3.webp
    Screenshot_3.webp
    7 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Burada sabit kalacak kriterler hangileri?
Türü,
Başlangıç Tarihi,
Bitiş Tarihi mi?

Malzeme Adı sanırım opsiyonel..
Yani oraya bir malzeme adı yazılacaksa filtreye dahil olacak, yoksa hiç dikkat edilmeyecek?
Son bunu da teyit eder misiniz?

@admin
Tüm kriterler opsiyonel olacak. Türü, Tarihler, Malzeme adını kendim seçeceğim. Türü kısmı boş ise türü kısmını atlayıp diğer verilere göre filtreleme yapacak. Tarih kısımları boş ise tarihi es geçip türü ve malzeme adına göre filtreleme yapacak. türü ve tarihler dolu, malzeme boş ise malzemeyi es geçip türü ve tarihe göre filtreleme oalcak. Yazılan kriterler filtreye dahil edilecek boş kriterler dahil edilmeyecek.

Opsiyonelden kastım, bazen seçilecek bazen seçilmeyecek şeklinde.
ELMA mesela seçilmişse o dikkate alınacak seçilmemişse genel tüm hepsi..
Netleştirmek istediğim buydu.

Aynı husus AVM içinde geçeri mi mesela?
Yani AVM boş bırakılıp, ELMA seçilebilir mi?
Ya da tarihler boş bırakılıp diğer ikisi ya da bir tanesi yazılır mı?

Bunların hepsi net olmalı ki ona göre kodlansın.

@admin
Türü, Baş Tar., Bitiş Tar., Malzeme olmak üzere 4 kriterimiz var. Bu kriterlerin hepsi boş da olabilir dolu da.

Örnegin, Türü: AVM, malzeme ye de: ELMA yazdığımda, avm ve elma ile eşleşenleri getirsin. Tarih kısmını boş bıraktığım için her tarihin gelmesi gerek.

Örneğin sadece başlangıç tarihini yazdım, diğer 3 kriter boş. bu sefer başlangıç tarihinden itibaren tüm verilen gelmesi gerek.

Excelde tablolarda filtreleme işlemi yaparken malzemeden elmaya tik attık. tabloda elmaya ait tüm veriler gelir. elma tikinin yanında başka sütunda da avm tiki attık. bu sefer de elme ve avm ile eşleşen tüm veriler gelir.

Benim isteğim de bu şekilde bu 4 kriterden hangileri dolu ise ona göre filtreleme yapsın.

B9:E9 aralığındaki değerleri değiştirerek denersiniz.

TÜm olasılıkları eklemedim, siz eksik olasılık varsa boş olan kriterlere göre bana yazarsıınz onları da ekleriz.
Tarihler, büyük / eşit ve küçük / eşit mantığında kurgulanmıştır. Yani siz C9 boş bırakır, D9 doldurursanız, D9'daki tarihten küçük ve eşit olanları listeler.
Yöntem olarak ADO kullanılmıştır.

Ekli dosyalar

@admin
hocam öncelikle eline sağlık. Dediğin gibi eksik olasılıklar var. ben hepsini deneyip öyle yazayım. Bir de bu filtreyi farklı bir yere değil de tablonun kendisine yapabilir miyiz. Excelde tablo filtreleme gibi. İyi çalışmalar.

hocam dosyayı indirdim ama anlayamadım bir şey filtreleme yapmıyor. Tablonun üstündeki filtrele botununa basınca hiç bir şey olmuyor. Makroları çalıştırıyorum bazen tablo tamamen boş geliyor

Dosyalar denemeden eklenmez.
Kriter alanlarını temizleyin, sonra tek tek kriterlerinizi deneyerek yazın.
Tüm alanların boş, tek tek alanların dolu ve tüm alanların dolu şekilde olasılıklar yazıldı ve sorunsuzca test edildi.
Arada bir kaç olasılığa daha ihtiyaç olursa revize edilebilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
27