VBA ile Seçilen Kritere Göre Filtreleme

Çözüldü VBA ile Seçilen Kritere Göre Filtreleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TemettuKafasi

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Seçilen Kritere Göre Filtreleme Yapma

Yardımcı olacaksa soldaki tablonun adı ALIMLAR
Yapmak istediğim: 9.satırda filtreleme kriterleri var. Bu kriterler değişebilir. Filtrele butonuna tıklayınca yazılan bu kriterlere göre filtreleme yapılmasını istiyorum.
Boş kriterler dikkate alınmayacak.

Örneğin 9.satırda türü, başlangıç ve bitiş tarihleri dolu, malzeme adı kriteri boş olduğu zaman diğer kriterlere göre filtreleme yapsın. Malzeme adını kriterini dahil etmeyecek. Tarih kısımları boş diğer kısımlar dolu olduğu zaman dolu olan kısımlara göre filtreleme yapsın. 9. Satırda boş olan kriterler filtrelemeye dahil edilmeyecek. Sadece hangi kriterler yazıldıysa ona göre filtreleme olacak.

Basit makro kaydet diyerek dosyamı bir yere kadar getirdim. Vba yı keşfetmek gerçekten havuzdan denize çıkmak gibi.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Yardımcı olacaksa soldaki tablonun adı ALIMLAR

Örnek Dosyayı da Ekliyorum

Screenshot_7.webp

Ekli dosyalar

• VBA ile Filtreleme.xlsx
    VBA ile Filtreleme.xlsx
    22.5 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_7.webp
    Screenshot_7.webp
    129 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_4.webp
    Screenshot_4.webp
    24.7 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_3.webp
    Screenshot_3.webp
    7.1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Hocam bugün seni çok uğraştırdım. Emeğine sağlık tekrardan. 4 değişkenli olasılıktan tüm olasılıkları düşününce çok fazla olasılık çıkıyor. Çıkamadım işin içinden. Kendim makro kaydet yöntemiyle bir kaç bir şey denemiştim. Oradan devam edeyim dedim. Son durumda istediğimi yapabildim. Dosya gönderiyorum. Her butona basınca normal excel filtresi gibi işlem yapıyor. Zamanın varsa senden bir şey eklemeni rica edeceğim. Örneğin tarih filtrele butonuna basınca o butonun rengi değişsin, yazısı kalın olsun seçildiği belli olsun diye. Tüm butonlar için bu şekilde olmalı. Filtre temizleye basınca butonları rengi, yazısı ilk hale gelmeli.

Emeğin için çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

Merhaba..
Ekteki dosyada tüm düğmeleri çalıştıran tek 1 makro var (hepsi yaklaşık 40 satır). Düğmeye 1 kez tıklayınca filtre koyuyor, tekrar tıklayınca filtreyi kaldırıyor. Filtre olan alanlarda da parlama efekti oluyor.

Öncelikle düğme olarak kullandığınız şekillerin isimlerini flTür, flMalzeme, flTarih, flTemizlik şeklinde değiştirdim
Application.Caller ile hangi kutucuğun tıklandığı bulunuyor. Örneğin flTarih kutucuğuna tıkladıysanız Application.Caller="flTarih" değerini veriyor gibi..
Kutucukta parlama efekti yoksa parlama efekti veriliyor efekt varsa kaldırılıyor.
Efekt varsa (glow.radius>0 ise ) ilgili alana filtre koyuyor, efekt yoksa (glow.radius=0) filtrede kaldırılıyor.

Capture.webp

Ekli dosyalar

@Selman
Sayın Hocam eline sağlık tam istediğim gibi, harika yapmışsın. Ben kodları birleştireceğini tahmin edemediğim için bir noktayı atladım. Benim sayfamda sayfa koruma var, her butona tıkladığımda önce sayfa korumayı kaldırıyor, sonra sonda tekrar koruma yapıyor. Senin yazdığın kodda bu korumayı açma ve tekrar kapama kodunu nereye koyacağımı bilemedim. Şimdi eklediğim dosyada bahsettiğim durumu göreceksin. Rica etsem aşağıdaki dosyaya senin kodu entegre edebilir misin.

Butonlar ile ilgili de tıklayınca kalın yazı tipi olup ve yazının büyüklüğü de bir tık artabilir mi. Tıklama off olunca eski haline gelsin. Son olarak da filtreyi temizle butonuna bastığımda tablo başlıklarında filtreleme oku kalıyor. Filtre temizle butonuna basınca o filtrele okunu da kaldırabilir miyiz.

Zamanın olunca destek olursan çok sevinirim hocam. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...