Çözüldü VBA daki Commentleri Topluca Silmek

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Excel dosyasının içinde olmadığı için olacağını pek sanmıyorum ama yine de hocalarımıza sormak istedim.

Kodlar tarafındaki Comment haline getirilmiş

hem böyle
‘MsgBox “Merhaba”

hem de böyle
MsgBox “Merhaba” ‘Bu satır merhaba yazar

gibi Commentleri topluca temizlemenin imkanı var mıdır?

Teşekkürler.

(Eğer bunu yapmanın yolu var ise zamandan çok kazandırır)

Çözüm
Bu istediğinizin bir makro vs olayı yok.
Ancak bunu notepad ya da Excel sayfası üzerinde yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Eğer bu şekilde bir çözüm işinizi görmezse, vereceğim şey tek tuşla kod sayfasında bir düzeltme şeklinde değil keza, bilginiz olsun.

Neden olmasın @admin !

@hakki83

VBA ekranını açıp, şu kodu ThisWorkbook (BuÇalışmaKitabı) bölümüne yapıştırıp çalıştırın.
Gerek tam satır biçimindeki açıklamalar, gerekse de kod satırlarının sonlarına eklenmiş açıklamalar silinecektir.

VBA:
You must log in to view content
(8 satır)
Toplu düzeltme için seçenek bulunuyor. Vba penceresinin araçları içerisine bunu eklemeniz gerekiyor. Gün içinde anlatım yaparım.

Son düzenleme:
Aşağıdaki işlemi uygulayın. İşlem yapacağınız Satırları seçip, toplu olarak tek tırnak işaretleri ekleyip/silebilirsiniz.

comment.webp

@hakki83 , opera tarayıcısı kullanıyorsanız;
-sağ üstte 3 yatay çizgi simgesine tıklayın
-En altta "tam tarayıcı ayarları" na tıklayın
- Sağ üstte arama bölümüne 'geçmiş' yazın
-Çıkan sonuçların en üstte kalanına tıklayın
-"Önbellekteki dosya ve resimleri temizle" olanı seçip "verileri temizle" butonuna tıklayın.

Okutkan hocam zannediyorum sorum yanlış anlaşılmış.

Şöyle ki;

Kodların arasına bazen satır aralarına, bazen de kodun bitimine, üst ayraç işaretiyle yorumlar (Commentler) ekleyebiliyoruz.

Bu yorumları; kodların bulunduğu bölümden bazen tamamen silmek (yorumun kendisini silmek) gerekebiliyor.

İşte bu yeşile dönmüş yorumları elle silmek hem çok uğraştırıyor, hem de yanlışlıkla kod satırlarını silmeye sebebiyet verebiliyor.

Bu yeşile dönmüş tüm yorumları temizleyebiliyor muyuz?

Bu işlem satır başlarına toplu olarak tek tırnak ekleyip kaldırmaya yarar. Satırların ortasında kullanılan tırnaklar için değişiklik yapmaz.
Ayrıca istediğiniz işlemi vba da yapamazsınız, sadece tırnak işareti kaldırma işlemi yapılabilir. Eklediğiniz metnin hepsini silme işlemi vba da mevcut değildir.

Bu istediğinizin bir makro vs olayı yok.
Ancak bunu notepad ya da Excel sayfası üzerinde yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Eğer bu şekilde bir çözüm işinizi görmezse, vereceğim şey tek tuşla kod sayfasında bir düzeltme şeklinde değil keza, bilginiz olsun.