Çözüldü UserForm Veri Girişi Tarih Formatı

yavuzdncr

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Oluşturduğum UserForm'da tarih girişi yaptığım txt box verileri tarih olarak getirmiyor. Görseli ekliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Ekran Alıntısı.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar,

Oluşturduğum UserForm'da tarih girişi yaptığım txt box verileri tarih olarak getirmiyor. Görseli ekliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.Ekran Alıntısı.webp
Vakti zamanında lazım olmuştu, şöyle bir tarih formatı benim işime yaramıştı.
Selamlar.
Kod:
You must log in to view content
(5 satır)

Merhabalar,

Oluşturduğum UserForm'da tarih girişi yaptığım txt box verileri tarih olarak getirmiyor. Görseli ekliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.Ekran Alıntısı.webp
Foruma hoşgeldiniz Sayın @yavuzdncr .

Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar (okuyunuz) doğrultusunda hazırlayacağınız
örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.

Sayın @UnalEde 'nin yaptığı önerinin sonucu da tarih gibi görünse de malesef METİN.
Belirtilen haliyle değer hücreye yazdırılıp, ilgili sütuna filtre uygulandığında durum (METİN/TARİH) daha net anlaşılır.

Sayın @Cengizhan 'ın belirttiği gibi tarih olarak aktarılacak METİN (userformdan söz ettiğinize göre TextBox'a yazıyorsunuzdur)
Cdate olarak tanımlanarak hücreye yazdırılmalıdır.

Sorun yaşarsanız, konunun halli için bir örnek belge eklerseniz iyi olur.

.

Tekrar merhaba. Konuyla alakalı örnek dosyayı paylaşıyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Foruma hoşgeldiniz Sayın @yavuzdncr .

Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar (okuyunuz) doğrultusunda hazırlayacağınız
örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.

Sayın @UnalEde 'nin yaptığı önerinin sonucu da tarih gibi görünse de malesef METİN.
Belirtilen haliyle değer hücreye yazdırılıp, ilgili sütuna filtre uygulandığında durum (METİN/TARİH) daha net anlaşılır.

Sayın @Cengizhan 'ın belirttiği gibi tarih olarak aktarılacak METİN (userformdan söz ettiğinize göre TextBox'a yazıyorsunuzdur)
Cdate olarak tanımlanarak hücreye yazdırılmalıdır.

Sorun yaşarsanız, konunun halli için bir örnek belge eklerseniz iyi olur.

.

xlsx uzantılı dosyada makro ya da userform olması zaten mümkün değil.
Herneyse; eklediğim belgeye ve kodlara gözatın.
Userformdaki Textboxa, NOKTA veya KESME kullanarak 10 haneli TARİH yazın.
Düğmelerden biri Textbox taki tarihi METİN olarak, ikincisi TARİH olarak hücreye yazar.

BUGÜN tarihini, bir düğme METİN olarak. diğeri TARİH olarak hücreye yazar.

.

Ekli dosyalar

xlsx uzantılı dosyada makro ya da userform olması zaten mümkün değil.
Herneyse; eklediğim belgeye ve kodlara gözatın.
Userformdaki Textboxa, NOKTA veya KESME kullanarak 10 haneli TARİH yazın.
Düğmelerden biri Textbox taki tarihi METİN olarak, ikincisi TARİH olarak hücreye yazar.

BUGÜN tarihini, bir düğme METİN olarak. diğeri TARİH olarak hücreye yazar.

.
Aceleyle format değişikliği yapmadan yükledim dosyayı. Gönderdiğiniz dosyayı indirebilmek için VIP üye mi olmam gerekiyor. Kodları buraya ekleseniz olmaz mı?

Hayır forummuzun bu (SORU-CEVAP) bölümünde dosya eklemek/indirmek için özel bir üyelik türü yoktur ve ücretsizdir.

Üyelerimizden esas beklentimiz; forumda mümkün olduğunca çevrimiçi olunması, çevrelerindeki Excel kullanıcılarını forumumuzdan haberdar etmeleri ve üye olmalarını salık vermeleri, tüm sosyal medya kanalarında forumuza link vererek paylaşımlarda bulunmalarıdır.
Forumumuzun ayakta kalmasına maddi destek olmak isteyen üyelerimizin HESAP YÜKSELTME yapmaları (VİP üyelik almaları)
bizleri memnun eder elbette.

Dosya indirmek için,
(ilgili mesajın heman altında büyük DOSYA ikonunun üzerindeki BEĞENMENİZ GEREKİR yazısı dikkatten kaçmış olabilir)
ilgili cevabın sağ altındaki BEĞEN düğmesi üzerine fareyle gelindiğinde görülecek seçeneklerden istediğinin işaretlenip,
sayfanın yenilenmesi yeterlidir.

Hayır forummuzun bu (SORU-CEVAP) bölümünde dosya eklemek/indirmek için özel bir üyelik türü yoktur ve ücretsizdir.

Üyelerimizden esas beklentimiz; forumda mümkün olduğunca çevrimiçi olunması, çevrelerindeki Excel kullanıcılarını forumumuzdan haberdar etmeleri ve üye olmalarını salık vermeleri, tüm sosyal medya kanalarında forumuza link vererek paylaşımlarda bulunmalarıdır.
Forumumuzun ayakta kalmasına maddi destek olmak isteyen üyelerimizin HESAP YÜKSELTME yapmaları (VİP üyelik almaları)
bizleri memnun eder elbette.

Dosya indirmek için,
(ilgili mesajın heman altında büyük DOSYA ikonunun üzerindeki BEĞENMENİZ GEREKİR yazısı dikkatten kaçmış olabilir)
ilgili cevabın sağ altındaki BEĞEN düğmesi üzerine fareyle gelindiğinde görülecek seçeneklerden istediğinin işaretlenip,
sayfanın yenilenmesi yeterlidir.
Forumda daha yeniyim hocam kusura bakmayın. Öncelikle hazırladığınız dosya için teşekkür ederim. Son bir sorum olacak.

Verdiniz bu kodu aşağıdaki döngüde nereye yazmam gerekiyor? Çalıştığım şirket için uzun bir excel kurgusu oluşturdum yarın teslim etmem gerekiyor ilk defa userformla çalışıyorum. Bu nedenle sorularım size cahilce gelebilir kusuruma bakmayın.

Kod:
(3 satır)

Kod:
(29 satır)

Belgeye/kodlara hakimiyetiniz yoksa UserForm üzerinden belgeyi yönetmek sıkıntıı olabilir.
Kodlarınızda kontrol kısımları var mıdır bilemiyorum.
Örneğin verdiğim kodda If Len(.......) Then diye bir kontrol eklemiştim.
Buradaki kontrol, Textbox içeriğinin 10 karakter olduğunun ve bunlardan 2 adetinin KESME veya NOKTA olup olmadığına ilişkin bir kontrol satırıydı. Bunun gibi başka kontroller de gerekebilir (örneğin 31.04.2021 gibi anlamsız tarih yazılıp yazılmadığının kontrol edilmesi, çünkü nisan ayı 30 gün ve bu durum kontrol edilmeli gibi, ya da yıl kısmı mutlaka CARİ yıl olmalıdır kontrolü gerekebilir, SAYI ve NOKTA/KESME dışında karakter yazılmış mıdır kontrolü gerekebilir vs. vs.)
Neticede userform kodlamaları biraz zahmetli olabilir ve zaman zaman uğraşmaya değermi sorusu bile sordurabilir.
Ama her yönüyle kodlamaları tamamlandığında kulanması zevkli, veri girişi hızlı olacaktır.

Verdiğiniz kodlardan ve örnek belgedeki TARİH sütununun B sütunu olması dolayısıyla;
txt_kod isimli nesnenin TARİH TextBoxu olduğunu düşündüm.
Eğer böyleyse (yanlış tarih kontrolü olmadan) aşağıdaki satırlarını (2 yerde var) düzelterek deneyin isterseniz.

VBA:
(1 satır)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar