Çözüldü Userform Ile Birdenfazla Sayfaya Veri Girişi

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba ekte örnek dosyada
İşe alınan personelin Servis bilgilerini user form ile giriş yapmak ve işden ayrılanıda silmek istiyorum

Tüm sayfalarda veri girişi yapılacak sütunlar
Ekdeki dosyada bir user form hazırladım
userformdan önce giriş yapılacak Departman (SAYAFA) seçilecek
sonra yeni alınan personelen A sütununda hangi guruba kaydedileceği
A Gurup sütunu
B Personel ad soyad sütunu
L işe geleceği Güzergah
M durak ismi sütunlardır
Burası çözümlerin yeri yine Çözüm üretibelecek değerli arkadaşlarımız desteğini rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Merhaba @Akif59

Bence userformda ADI SOYADI dışındaki veriler için birer hazır liste olup,
Userform üzerinde de bunlar için Textbox nesnesi yerine COMBOBOX nesnesi kullanılmalı.
Dosyanızı buna göre güncellerseniz daha hızlı mesafe katetmeniz kolaylaşır.

Merhaba Sayın @Ömer BARAN
Userformu dediğiniz gibi düzenledim
User form üzerindeki COMBOBOX lara çağıralak verileri user formun konumlandırılacağı Asıl sayfada listelededim müsait olduğnuzda ilgilene bilirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

Combobox1 deki hangi sayfa ismini seçerseniz o sayfanın son satırına kayıt işlemi yapar.
Sayın @okutkan Merhaba elinize sağlık
Yeni girişi Sayfanın son satırına değilde her sayfada A sütununda o departmandaki guruplar mevcut
yani demek istediğim Userformda Dikim departmanı Seçildiğinde Gurup Bant-1 Seçildinde Bant-1 gurubunun Sonuna kaydetmesini Sağlaya bilirmiyiz biraz zor bir talepmi oldu bilemiyorum olursa çok memnun olurum.

Birde Userformda sonda P.Bul Sil Değiştir Var
Burayı işden ayrılan personeli temizlemek güzergah yada durak değişikliği yaptığında da Güncellemek için kullanmak istiyorum bunun için nasıl bir yol izleyebiliriz.

Sayfalara bakıyorum aynı isim soyisimden onlarca veri girişi var. Sayfadan isim soyismi bulduğunda, aynı isim soyisimden diğer satırlar da olacak; bu durumda silme veya değiştirme işlemini hangi satırda yapacak?

Sayfalara bakıyorum aynı isim soyisimden onlarca veri girişi var. Sayfadan isim soyismi bulduğunda, aynı isim soyisimden diğer satırlar da olacak; bu durumda silme veya değiştirme işlemini hangi satırda yapacak?
Merhaba Sayın @okutkan
Örnek dosya olduğu için tüm isinleri aynı girdim yaklasık 14 departman (sayfa ) olacak dosyada 1300 personel mevcut hepsi farklı departmanlarda çalışıyor işden ayrılan yada bilgileri güncellenecek personel hangi sayfadaysa bulunuyor ise düzenleme yada silme o sayfada olacak .gercek dosyada haliyle her isim soy isimden bir tane olacak hangi satırda buluyorsa ordan silip temeizlemek isterim. farlı bir öneriniz varsa saygı duyarım önerilere açığım.

1300 kişide bir kaç kişinin isminin aynı olma ihtimali bile yanlış işlem yapılabileceğini gösterir. Sicil numarası gibi herkese özgü bir sayı vermek daha doğru olabilirdi.

Merhaba aslında herkesin bir siçil nosu var başlangıçta düşünemedim B sütunu boş olsaydı süper olacaktı var olan yapıyı sayfalarda bir sütun kaydırsam tüm yapaı alt üstün olur toparlayaman diye o işe kalkışmadım

İsterseniz en sağdaki ilk boş sütuna sicilleri yazabilirsiniz. Bu sütunun yazı rengini beyaz yapıp görüntü kirliliği oluşturmadan sadece makro ile arama işlemi yaptırabiliriz.

Yinede isim soyisim ile arama yaptırmak isterseniz, dosyanın şuanki hali için uygun kodu yazmanızda yardımcı olabilirim.

Sayın okutkan isim soy isimle ile yardımcı olursanız memnun olurum ayrıca siçil no ile arama öneriniz çok mantıklı bunu için de her sayfada durak isminden sonrakı sütunu siçil no sütunu olarak düşünebilirmiyiz ister siçil no ister isim soy isim ile arama yapıp düzenleme yada temizlik çok güzel olur.

Yeni kayıt yapma işleminde, sayfada ilgili grup bulunmaması durumunda son boş satıra kayıt yapar; sayfada ilgili grup bulunursa grubun sonuna kayıt yapar.
Personel arama işlemlerini "N" sütunundaki sicile göre yapar.
Güncelleme işleminde, sadece güzergah ve Durak bilgilerinde değişiklik yapar.

Ekli dosyalar

Silme işlemi yapmak istediğinizi yeni fark ettim. Aşağıdaki dosyadan silme işlemi de yapabilirsiniz. Silme işlemi yapmak için departman ve sicil bilgisini girip sil butonuna basmanız yeterli. Karşınıza silme işlemini onaylamanız için mesaj kutusu çıkacak.

Ekli dosyalar

Sayın @okutkan Elinize Emeğinize Sağlık beklentinin üstünde bir Çalışma oldu
ikik küçük problem var çözüm İçin müsait olduğunuzda ilgilene bilirseniz memnun olurum

_ yeni kayıt olayımızda kesim deparmanı ofis gurubuna bir kayıt eklediğimizde kaydımızı yapabiliyorum kesim sayfasına gitiğimde bu personelin işe giriş saati kreş ve çıkış saati (X) işaretleri atılmış oluyor. yeni kayıt olguğu için hepsinin boş olması ğerkiyor.

_ silmek işleminde departman ve sicil secip sil değimizde silindi mesajını alıyorum fakat silinmemiş oluyor.

İki sorunun kaynağıda aynı. Kaydet butonu kodu içerisinde rows(..)... yazan bir satır var. Bunu sf.rows(..)... şeklinde değiştirin
Sil butonu içerisinde de aynı satır var. O satırda da aynı eklemeyi yapın. Dosyanızı düzenlediğim esnada mavi ekran hatasından dolayı dosya kapanıp tekrardan açamadığım için dosyanızı burada yükleyemediğimden çözümü tarif etmem gerekti.

İki sorunun kaynağıda aynı. Kaydet butonu kodu içerisinde rows(..)... yazan bir satır var. Bunu sf.rows(..)... şeklinde değiştirin
Sil butonu içerisinde de aynı satır var. O satırda da aynı eklemeyi yapın. Dosyanızı düzenlediğim esnada mavi ekran hatasından dolayı dosya kapanıp tekrardan açamadığım için dosyanızı burada yükleyemediğimden çözümü tarif etmem gerekti.
Sayın @okutkan ve Sayın @Ömer BARAN
Bu projedeki destekleriniz için gönülden teşekkür eder. saygılarımı sunarım iyiki varsınız.
ğerçek personel listesini taploya işlediğimde sanmıyorum ama sorun yaşarsam yardımınızı rica ederim şimdilik konu çözüme sayenizde kavuşmuştur.

Merhaba Sayın @Ömer BARAN @okutkan
Dosyada bir sorunum var
Asıl sayfada Giriş ve Çıkış sayısı arasındaki farkın konrol edilip fark var ise L Sütunu (X) leniyor. bu sütunun başlığı GİRİŞ ÇIKIŞ FARK KONTROL
bu başlık B Sütununda listelenen güzargal listesinin içine geliyor.

Ekli dosyalar

Çözümlenmiş bir konu altında çözümlenmemiş soru sormak yerine yeni bir konu açabilirsiniz :)
Ayrıca sorunuzu biraz daha ayrıntılı şekilde sorarsanız daha kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz.

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
18