Çözüldü Userform Üzerinde Birden Fazla Kriterli Arama

ilyas25

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba değerli hocalarım.
Ekte paylaştığım Form üzerinde Kriterli arama yapıyorum.
Fakat benim sizden ricam Combobox içinde Kriter olarak Blok seçildiğinde Userform aktifken Pasif ettiğim Daire textboxıda aktif olsun
daire numarasına göre filtreleyip bulsun.
Yani Blok ve Daire numarasına göre arasın istiyorum.
Ayrıca not olarak yazdıklarımda o gün içinde yapılması gereken notlar not ekranında görünsün

Ekli dosyalar

Belge sizin olduğu için ilgili Combobox(lar)'un hangisi olduğunu vs siz biliyorsunuz tabii olarak.
Ancak belgenizi ilk kez açan birine yol göstermeniz lazım, ayrıca örnek belgenizde de yeterli miktarda ve durumları birbirinden farklı, Combobox'lardaki seçimlere göre koşula uyan/uymayan örnek veri olmalıdır.

Belgenizi açtığımda BLOK seçimi hangisi olursa olsun, bir alttaki Combobox'a kaynaklık yapacak alanlardaki veriler birbirinin aynısı.
A blok için de Daire numaraları aynı, G blok için de.

Olayı ARAMA olarak nitelendiriyorsunuz ancak sanki işlem bir arama değil de,
bir combobox'taki seçime göre diğerinin kaynak alanının değişmesi olarak görünüyor.

İşlem ARAMAysa, aramanın nerede (hangi sayfa) yapılacağı, arama sonucunun nerede listeleneceği (hangi sayfa veya userformdaki hangi nesne) vs biraz daha net açıklama yazarsanız, hem boşa emek harcanmamış olur ve hem de daha hızlı sonuca ulaşılabilir.

Ayrıca bu istekle NOT OLARAK yazdıklarınızla ilgili işlemin, yukarıdaki ARAMA işlemiyle bir bağlantısı vs yok galiba.
Bu NOTlarla ilgili kısma dair de net (sayfa/satır/sütun/koşul vs) açıklama yazılmasında yarar var.

Ömer hocam hakkınızı helal et tam açıklama yapamadığım için özür dilerim.
Benim sorum şu şekilde hocam

Arama kısmında Kriterlerde bütün aramaları yapabiliyorum.
Örnek : Kriter : Durum olunca
Kapalı,Açık veya Bekliyor seçtiğimde hangisini seçtiysem onunla ilgili filtreleme yapılıyor

Fakat Blok seçtiğim zaman A blok , B blok , C blok vs. seçtiğim zaman birde daire numarasına göre bulmasını istiyorum.

Ben A blok seçtiğimde A blokdaki 1'den 86'ya kadar kayıtlı kaç daire varsa hepsini gösteriyor.
Benim istediğim daire numarasını yazdığımda o daireyle ilgili süzme yapsın

Örnek : A Blok
Daire : 25 seçtiğimde A -25 ile ilgili bilgiler filtrelensin A bloğun tamamı filtrelenmesin.

Ekli dosyalar

@ilyas2534
Sorunuzda net olmayan hususlar görüyorum. Örnek belgenizde de yeterli örnek veri yok bence.
Zaten belgenizdeki userformu, çift ekran kullanmama rağmen bütün olarak da görüntüleyemiyorum.

Görebildiğim kadarıyla;
-- Kriter Combobox'undaki başlık seçimine göre (ki bu, arama sütununu belli etmiş oluyor)
ARA TextBoxu'na yazarken İLE BAŞLAR şeklinde filtreleme yapılıyor (neden İÇERİR şeklinde değil o da ayrı bir konu) durumda.
Belki de bazı sütunlar için EŞİTTİR, bazıları için İLE BAŞLAR, bazıları için İÇERİR şeklinde bir yapı kurmak lazım, bilemiyorum tabi.
-- Ayrıca bir belirsizlik de KRİTER Combobox'undaki TARİH seçeneğiyle ARA TextBoxuna tarih yazılarak da arama yapılabiliyorken,
bir de sağ tarafta FİLTRELE bölümündeki İLK TARİH/SON TARİH Textboxları da duruyor.
-- Belgenizdeki TARİHler TARİH gibi görünse de esasında tarih DEĞİL, METİN. Bu da mutlaka ir işlem aşamasında sorun çıkartabilecek bir durum.

Her neyse;
KRİTER Combobox'unda ne seçilmiş olursa olsun ve ARA Textbox'unda ne yazılmış olursa olsun,
DAİRE NO Textbox'una daire no yazdığınızda KRİTER ve ARA Textbox'ları yokmuş gibi düşünülüp SADECE daire numarasına göre arama mı yapmak istiyorsunuz. Örneğin KRİTER olarak Durumu seçilde, ARA Textboxunda Kapalı yazıldı, DAİRE NO Textboxuna da bir sayı yazdık.
Bu durumda bu üç nesnenin tümüne birden uyan veriler mi listelenmeli. Aynı anda sağdaki FİLTRELE bölümündeki alanlara tarihler de yazılmışsa ne olacaktır?
Özetle, userformun kullanış tarzını, tüm nesnelerin birbirleriyle ilişkilerini de ortaya koyacak şekilde açıklama yapmanız lazım.

Her neyse;
KRİTER Combobox'unda ne seçilmiş olursa olsun ve ARA Textbox'unda ne yazılmış olursa olsun,
DAİRE NO Textbox'una daire no yazdığınızda KRİTER ve ARA Textbox'ları yokmuş gibi düşünülüp SADECE daire numarasına göre arama mı yapmak istiyorsunuz. Örneğin KRİTER olarak Durumu seçilde, ARA Textboxunda Kapalı yazıldı, DAİRE NO Textboxuna da bir sayı yazdık.
Bu durumda bu üç nesnenin tümüne birden uyan veriler mi listelenmeli. Aynı anda sağdaki FİLTRELE bölümündeki alanlara tarihler de yazılmışsa ne olacaktır?
Özetle, userformun kullanış tarzını, tüm nesnelerin birbirleriyle ilişkilerini de ortaya koyacak şekilde açıklama yapmanız lazım.

Ömer hocam yukarda sizin yazdığınız bölümde font ayarını kalın olarak işaretliğim açıklamaya istinaden cevap bu şekilde olacak
Combobox içinde seçileni ARA texboxunda karşılığını bulabiliyorum. Yani iki kriterli arama yapabiliyorum.
Sadece Combobox'da Blok seçtiğimde ARA Textbox'undada İlgili Blok ismini seçtiğimde ( A Blok,B Blok vs) Daire No bölmününede Daire numarasını yazıp 3 KRİTER' li bir filtreleme yapsın.

Sadece Blok seçtiğimde 3 KRİTER'li filtreleme yapsın.

Sizi bu kadar uğraştırdığım için hakkınızı helal edin

@ilyas2534

-- aşağıdaki birinci kodu UserForm'un kod bölümüne ekleyin,
-- BlokdaireAra kod blokunda da ilgili kısmı ikinci koddaki gibi değiştirin.

[REPLY]
VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

VBA:
You must log in to view content
(8 satır)
[/REPLY]

Ömer hocam çok teşekkür ederim elinize kolunuza emeğinize sağlık.

Ömer hocam yazdırma kodunda Listbox'da aşağıdaki kod ile İmage1'deki resmi yazdır sayfasına aktarıyorum.Fakat Lİstview'de yapamadım Listview için kodu nasıl yazmam gerekir

Listbox kodu : Sheets("PRINT").Image1.Picture = LoadPicture(ListBox2.List(ListBox2.ListIndex, 10))

Ben belgede böyle bir kod göremiyorum.
Belgenizi siz biliyorsunuz ama başkasının bilmesini beklemeniz yanlış.

Belirttiğiniz kod nerede (module/ThisWorkbook/sayfa/userform vs) ?

Bence her yeni durum/soru olduğunda örnek belgenizin son halini foruma eklemelisiniz.

.

Yazdır Butonu

Kod revize olacak

Ömer hocam dosyayı ekledim.
Dosyada sadece Image1.Picture=LoadPicture(Bu kısmı Listview kolonundan alsın )
Dosyada direk Textbox'dan almışım. Çalışıyor fakat tıkladığımda tek seferde resmi sayfaya aktarmıyor.
Benimde akıma gelen Listview Listesinden alırsam belki o sorunu yaşamam diye düşündüm.
Fakat hocam siz nasıl düzenlerseniz ben o şekilde kullanırım.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9