F

Çözüldü Tek Şarta Göre Veri Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan felek77
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

felek77

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
ARKADAŞLAR MERHABA;

BİR FORMÜLDE YARDIMINIZI İSTİYORUM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

EĞER C SÜTUNUNDAKİ BİR HÜCRENİN DEĞERİ "HALF" İSE; BU HÜCRENİN KARŞISINDAKİ I SÜTUNUNDAKİ İLK YARI SKORUNU E SÜTÜNUNDAKİ HÜCREYE ALSIN. C VE I SÜTUNUNDAKİ DEĞERLER DIŞ KAYNAKTAN VERİ ALMAKTA VE DEĞİŞMEKTEDİR.

YANİ, SADECE "HALF" DEĞERİNİ ALDIĞINDA İLK YARI SKORUNU ALSIN İSTİYORUM. "HALF"DEĞİŞTİĞİNDE SKOR SABİT KALSIN. SONRA TEKRAR "HALF" DEĞERİNİ ALINCA, İLK YARI SKORUNU ALSIN.

UMARIM ANLATABİLDİM. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Ekli dosyalar

Çözüm
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Nasıl Çalışır
  • Başlat butonuna basınız.
  • A2 hücresinde sayaç başlayacaktır. (90 saniyeye ayarlandı)
  • B2 hücresine skor değerlerini giriniz.
  • A2 hücresi 45 saniyeden düşük olduğu sürece skor C sütununa da yazılacaktır. 45. saniye geçildiğinde yazma duracaktır.
Not: Saniye cinsinden kodlama yapılmıştır.
Not: Skor değerlerini elle giriniz.
Not: Başlat dedikten sonra durana kadar A2 hücresine değer girmeyiniz. Durduktan sonra sıfırlayıp devam edebilirsiniz.

1570903857730.webp
MERHABA HOCAM

CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

DOSYA BOYUTU ÇOK BÜYÜK OLDUĞU İÇİN VERİ ÇEKME KODLARINI DOSYAYA EKLEYEMEDİM.

VERDİĞİNİZ FORMÜLDE İLK YARI SONUÇLARINI ALIYORUM. AMA İKİNCİ YARI BAŞLAYINCA HALF YAZAN HÜCREYE DAKİKA GELİYOR. BÖYLE OLUNCA İLK YARI SONUCU HÜCREDEN GİDİYOR. BEN MAÇ BİTENE KADAR KALMASINI İSTİYORUM. YANİ HÜCRE HALF OLUNCA İLK YARI SONUCU GELSİN. 45-90 DK LAR ARASINDA KALSIN. 1-45 DK LAR ARASINDA İSE HÜCRE BOŞ DEĞER GÖSTERSİN.

YARDIMLARINIZI BEKLER TEŞEKKÜR EDERİM.

Mesajlarınızı, tümü büyük harf olarak yazmamanızı rica ediyoruz.
Zira hem Türkçe yazım kuralları bakımından doğru değil, hem de okunurluk/anlaşılırlık bakımından da sorun oluyor.
En az birer satırlık örnek olacak şekilde; ilk yarısı oynanmakta olan ve ikinci yarısı oynanmakta olan ve bitmiş oyun sonucu olan
veri örneği (elle yazmayınız, internetten veri çekilmiş hali olsun) içeren bir dosya yüklerseniz iyi olur.
Özetle şöyle bir formül oluşturacağım; örneğin C sütununda 56:17 gibi ikinci yarı olduğunun anlaşılmasını sağlayacak bir dakika bilgisi varsa,
Half yazılıymış gibi ilk yarı sonucunu yaz.

Hocam Merhaba

Dosya boyutu büyük olduğu için veri çekilmiş halini yükleyemiyorum. 46.dk ve 90.dk arasında olması ikinci yarıda olduğunu gösteriyor. 1.dk ve 45.dk arasında ise ilk yarı olduğunu anlıyoruz. Maç bitince listeden kendiliğinden kalkıyor. Bitmiş hali hiç gelmiyor. Dakika bilgisi 1.dk -45.dk arasında ise boş değer getir.
Half ise ve 46.dk-90.dk arasında ise ilk yarı sonucunu getir. İstediğim formül bu şekilde.

Gerçek veri istememin sebebi süreye ilişkin verinin FORMATInı görmek idi.
Verdiğim formülü aşağıdakiyle değiştirerek liste boyunca kopyalayarak deneyiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Hocam, excel sayfam 2 dakikada bir otomatik veri alıyor. I sütunundaki skor, ikinci yarı başladıktan sonra gol olduğunda değişiyor. Ben ilk yarı skorunu almayı istiyorum. Veri çektiğim sitede ilk yarı skorunu ayrıca vermiyor. Ben bundan dolayı ilk yarı skorunu almak istiyorum.

Sayın@felek77 ,
Dosyanızda verilerin nasıl alındığına dair bir makro göremedim. Zaman verisini excel hücrelerinde de bulunmadığından dediğinizin yapılması zor. Programın mantığından makineye yaptıracağınız her işi söylemek zorundasınız. Bu nedenle zaman verisini göre değer gelmesini istiyor iseniz zaman verisini bir hücreye yazdırmalısınız. Yada makro kodunuzu içeren dosyayı paylaşınız. İnceledikten sonra cevabımı tekrardan yazmış olurum.

Not: Dosya boyutu büyük ise WeTransfer adresini kullanarak dosyayı yükleyip, paylaşım linkini paylaşınız.

Dosyanızı inceledim. Anladığım kadarıyla verilerinizi veri-> Web yoluyla alınıyor. Time verisi maçın başladığı saat bilgisini mi mevcut saat bilgisini mi tutuyor?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Burdaki zaman maç başlayınca başlıyor. Maç başladığında 1.dk geliyor ve 45.dk'ya kadar devam ediyor. İlk yarı bittiğinde half oluyor. İkinci yarı başladığında ise, 45.dk'dan başlıyor. 90.dk' ya kadar devam ediyor.
Benim istediğim half olunca ilk yarı skorunu alsın. Sonra 45.dk ve 90dk. arasında ilk yarı skoru değişmeden kalsın. 1.dk ve 45.dk'lar arasında ise boş değer göstersin.

Hangi sütun bilgisinin alınacağı biraz karışmış anlaşılan.
Formülü, ilgili sütun adlarına göre C2, D2, H2 gibi ilgili hücre adreslerini yazarak aşağıdaki bilgilere göre düzeltip
E2 hücresine uygulayın ve liste boyunca aşağı doğru kopyalayın.
Kod:
(1 satır)

Cevabınız için teşekkür ediyorum. İlk yarı skorunu alacağım hücredeki skor sabit değil. İkinci yarı başlayıp gol olduğunda bu hücredeki skor değişiyor. Yani, bu hücreye sadece ilk yarı skoru çekilmiyor. Maç bitene kadar, gol oldukça bu hücredeki skor değişiyor.Verdiğiniz formülü uygulayınca, ilk yarı bittiğinde ilk yarı skorunu alıyorum.
45.dk ve 90.dk arasında gol olduğunda ise, o andaki skoru alıyorum.
Benim istediğim şu; ilk yarı bitince ilk yarı skorunu al, maç bitene kadar (45.dk-90.dk arasında) skoru sabit tut. 1.dk ve 45.dk arasında ise, skor değerini boş göster.

Sayın @Ömer BARAN hocamın müsaadesiyle,
Aşağıdaki kodu sayfa2 kod bölümüne yazıp dener misiniz? 2 dk bir kod yenilendiği için süre bilgisinin çift hanelerde gittiği varsayılmıştır. Bu nedenle 46. dakika olduğunda kod bloğu çalışması duracaktır
.
İlgili kod:

VBA:
(8 satır)

Hocam istediğim çözüme ulaşamadım. Basitçe size aşağıda tablo olarak göstereyim. A2 ve B2 hücresindeki değerlere göre, C2 hücresine almak istediğim half score değerlerini yazdım. A1 hücresinin aldığı değerler, "Süre" bölümünde verilen değerlerdir. B2 hücresinin aldığı değerler "Score" bölümünde verilen değerlerlerdir. B2 hücresindeki skorlar rastgele yazılmış olup gol oldukça değişmektedir. 45>90 dk'lar arasında B2 hücresindeki score değiştiğinde, C2 hücresindeki Half score değeri değişmeden sabit kalmalı.

Tabloda verilerin değişken hallerindeki değerlerini verdim. Sırasıyla, A2,B2,C2 hücreleri içinde veriler bu değerleri almaktadır.
Burda istediğim şey, C2 hücresine half score değerini alabilmek.

SüreScoreHalf Score
1>45 dk0-0Boş hücre
Half1-01-0
45>90 dk3-11-0

Dosyanın tam çalışır halini tekrardan yüklemenizi isteyeceğim. Yukarıda ki kod kısmında nerede hata alıyorsunuz yada nasıl bir sonuç alıyorsunuz onu da yazarsanız kodu revize edelim.

Ekli dosyayı inceleyiniz.

Nasıl Çalışır
  • Başlat butonuna basınız.
  • A2 hücresinde sayaç başlayacaktır. (90 saniyeye ayarlandı)
  • B2 hücresine skor değerlerini giriniz.
  • A2 hücresi 45 saniyeden düşük olduğu sürece skor C sütununa da yazılacaktır. 45. saniye geçildiğinde yazma duracaktır.
Not: Saniye cinsinden kodlama yapılmıştır.
Not: Skor değerlerini elle giriniz.
Not: Başlat dedikten sonra durana kadar A2 hücresine değer girmeyiniz. Durduktan sonra sıfırlayıp devam edebilirsiniz.

1570903857730.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...