Çözüldü Şarta göre Kapalı dosyadan veri çekme

linkme

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar arkadaşlar,

Kaynak ve sorgu Excelim ektedir.

Şartım V3 hücresine yazılan sas numarasına göre veri çek dediğimde Kaynak dosyamda bulunan ilgili firma bilgilerini nasıl çekebilirim?

Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Kaynak.xlsx
    193.5 KB · Görüntüleme: 5
  • sorgu.xlsx
    13.7 KB · Görüntüleme: 6
SELECT F1, F2, F3... kısmındaki sıralamayı ayarlarsınız.
F1 değeri, kaynak sütununda A sütununu ifade eder.
Sorgu sayfanıza hangi sütuna göre getirecekseniz, F'leri ona göre dizersiniz.

Butona atama işlemini de yapmadım, siz kodları inceleyip istediğiniz yere atayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Kitap3.xlsx
    194 KB · Görüntüleme: 3
  • Adsız4.webp
    Adsız4.webp
    67.6 KB · Görüntüleme: 4
Sayın @Admin ADO örneğiniz için teşekkürler.
dizi = Kayit.GetRows
dizi değişkeninin içerdiği verileri MsgBox ya da başka WatChes vb bölümde görüp inceleyebilmek için ne yapmalıyız?

MsgBox kısmına getirilir mi hiç test etmedim ama Debug.Print ile Immediate Window penceresine çıktı sağlanabilir.
Lakin bunu da test etmedim.
Siz bencen önce denerseniz, kod şöyle olmalıdır:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Sayın Admin,

Teşekkür ederim dosya için ama ben yapamadım:))

Örnek olarak şöyle izah edeyim.

Kaynak dosyasındaki D2 hücresindeki Firma Bilgisini
Sorgu dosyasındaki C4 hücresindeki Firma yazan sütuna eklemek istiyorum.

diğer sütunları ben yaparım

Biraz daha açıklayıcı bilgi verebilir misiniz?

Ayrıca Sorgu dosyam 4 araçlık veri değil 9 araçlık veriler otomatik çekildikçe sütun genişleyip daraltılabilir miyiz?

Yapmanız gereken sadece SELECT ile başlayan kısımdaki F1, F2 leri eklemek.
F1, Kaynak dosyasının A sütunu demek.
SELECT F1 dediğinizde, Sorgu dosyanızın A sütununa Kaynak dosyasının A sütunundaki veri yazılacak.
SELECT F1, F5 derseniz örneğin,
Sorgu dosyanızın A sütununa Kaynak dosyanızın A sütunu
Sorgu dosyanızın A sütununa Kaynak dosyanızın E sütunu yazılacak.

Bu mantıkla çoğaltırsınız. F'lerin bittiği yerin sonunda da , kalmayacak.

İşlem bu kadar. Sonra da makroyu butona atadığınız zaman tıklayınca seçili olan hücredeki değere göre kapalıdan veriler gelecek.
Biraz kendinizi de zorlayın, en iyi öğrenme yaparak olandır.
;)
(Kamu Spotu saati :) )

@Since 2 numaralı mesajımdaki Sorgu dosyasını güncelledim, tekrardan indirip butona basarak denersin.
Sorgu dosyandaki KÂĞIT CİNSİ başlığının Kaynak dosyadan karşılığını bulamadım.
O alanın SELECT ifadesindeki karşılığı olarak '' (iki tek tırnak) şeklinde olan alan.

Çok fazla müsait olamadığım için devamını getiremedim ama önerim şu şekilde olacak:
  1. Kodu çalıştırmadan önce sayfanın 4. satırından aşağısını komple sildir,
  2. Kodu çalıştır ve veriler Kaynak dosyasından gelsin (bu iş tamam kodlarda)
  3. Daha sonra son dolu satırdan itibaren kodlarla ya da formüllerle üste doğru gerekli alanların başlıklarını ve toplam, çıkarma, çarpma vs ne varsa yazdır.
Yani araya satır eklemek vs ile uğraşacağına sonda bu işleri son satırları buldurup istediğin özetleri aldırmak daha kolay ve anlamlı.

Sayın Admin,

--Kağıt Cinsini ayarladım.
--sıra numarasını yaptım fakat sıra numarasını yaparken örneğin 9 araçlık veri geldi sıralama yapıyor.ama 8 araçlık sorgulama yaptığım zaman yine aynı kalıyor sıralama
--bu işlemi yaptıktan sonra alt satırdaki formüllerimde kayboldu .
ilerleme yapamıyorum yardımınıza ihtiyacım var

Ekli dosyalar

• sorgu2.xlsm
    24.1 KB · Görüntüleme: 4
Çok fazla müsait olamadığım için devamını getiremedim ama önerim şu şekilde olacak:
  1. Kodu çalıştırmadan önce sayfanın 4. satırından aşağısını komple sildir,
  2. Kodu çalıştır ve veriler Kaynak dosyasından gelsin (bu iş tamam kodlarda)
  3. Daha sonra son dolu satırdan itibaren kodlarla ya da formüllerle üste doğru gerekli alanların başlıklarını ve toplam, çıkarma, çarpma vs ne varsa yazdır.
Yani araya satır eklemek vs ile uğraşacağına sonda bu işleri son satırları buldurup istediğin özetleri aldırmak daha kolay ve anlamlı.
Dediklerini üstte yazmıştım sevgili @Since
Yoğunluğumdan dolayı uzun soluklu kodlara zaman ayıramıyorum.
Fırsat bulursam destek olacağım.
Alt kısımlar için normal VBA kodları ile işlem yapılabilir kolayca, diğer arkadaşlarımın da dikkatini çeker umarım.

Ben olsam; özet bilgileri, veri alma kriterini vs sayfanın en üstünde (alınan verilerin yazıldığı alanın üstünde) konumlandırırdım.
Bunların altında başlık satırı ve bunun altında da formül veya makro kodlarıyla oluşturulacak listeyi konumlandırırdım.
Böylece tablonun alt kısmı, farklı satır sayısına sahip olabilecek veriler için ayrılmış olur.

Sn. Ömer Baran Firmaya excel olarak göndermem gerekiyor. bu şablonu kullanmam gerekiyor o yüzden herhangi farklı birşey eklemem gerekiyor.
Başka yöntem / fikir ne önerirsiniz ve nasıl yapmam gerekir.

@Since yapman gereken ADO ile verileri aldıktan sonra son dolu satıra istediğin hesaplamaları formülize etmek ya da kodlamak.
Verilerinin sayısı değişkenlik göstereceği için bunu sürekli değişken bir yapıda kodla ya da elle yapman gerek.

Belgenizi detaylı incelemedim. Formüllerinizi de görmedim bile.
Formülleriniz veri alanının altında bulunuyorsa, dosya yapısı bu tür işlem için çok uygun değil anlamına geliyor.

Tabii ki halledilemeyecek şey pek yok, söz vermiş olmayayım ama uygun vakit bakmaya çalışırım.

@Since

9 numaralı cevabı eklediğiniz son örnek belgede formül başlıklarıyla beraber ve mevcut verilere göre olması gereken formülleri elle yazarak doldurup, olması gereken tüm biçimlendirmeleri de yaparak (hücre birleştirmeleri vs. önemli, işlemi tam yapın),
foruma tekrar ekler misiniz? Tabii ki çalışan, sorunsuz kodlar da içerisinde olsun.

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Belgeniz ekte @Since

Kullanılan kod aşağıda gösterildi.
Belgenizde, formül alanına ilişkin değişiklik yaptım.
Formül alanı için kullanılan sağ taraftaki kısım (gizlediğim AA-AT sütunları), eklediğim belgedeki gibi gizlenerek de kullanılabilir.
Bununla ilgili açıklama belge içerisinde mevcut.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(34 satır)

Ekli dosyalar

• sorguexceldestek.xlsm
    27 KB · Görüntüleme: 3
Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Ömer Baran elinize sağlık ,
toplamlar ile ilgili sıkıntı mı var acaba sorgulama yapıyor tümünü toplamıyor.nereyi değiştirmem gerekiyor.acaba?

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21
Geri