Çözüldü Sütunlarda Ödemesi Yaklaşan Tutarları Listeleme

asnck

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

"Gider İsmi","Tutar","Tarih" şeklinde üç sütundan oluşan bir excel tablom var.
İstediğim hücrelere tarihi yaklaşan ödemeleri çekip tarih sırası ile yazsın istiyorum.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler

Çözüm
EYLÜL ayı için formülü Z52 hücresine yapıştırarak deneyiniz. Diğer ayların için de formüldeki Z2:AB48 ve AB2:AB48 referans hücre aralıklarını değiştirerek kendiniz oluşturabilirsiniz kanımca.

Günü geçmişler dahilse
[formul]=LET(DEPO;FİLTRE(Z2:AB48;ESAYIYSA(AB2:AB48));SIRALA(FİLTRE(DEPO;İNDİS(DEPO;;3)<=BUGÜN()+3);3))[/formul]

Günü geçmişler dahil DEĞİL ise
[formul]=LET(DEPO;FİLTRE(Z2:AB48;ESAYIYSA(AB2:AB48));SIRALA(FİLTRE(DEPO;(İNDİS(DEPO;;3)<=BUGÜN()+3)*İNDİS(DEPO;;3)>=BUGÜN());3))[/formul]
Merhabalar yaklaşan ödemelerden kasıt kaç gün belirlemediğiniz için ben 3 gün kala olarak varsaydım.
Eğer günü geçmişleri de dahil etmek istiyorsanız F4 e şöyle deneyin.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Günü geçenler de dahil olmasın diyorsanız şöyle deneyin.
Kod:
(1 satır)

Merhabalar yaklaşan ödemelerden kasıt kaç gün belirlemediğiniz için ben 3 gün kala olarak varsaydım.
Eğer günü geçmişleri de dahil etmek istiyorsanız F4 e şöyle deneyin.

Kod:
(1 satır)

Günü geçenler de dahil olmasın diyorsanız şöyle deneyin.
Kod:
(1 satır)

@Mehmet Hocam elinize sağlık teşekkür ederim gayet sağlıklı şekilde çalışıyor. Ancak ben kendi tabloma uyarlarım diye düşünüp size daha basit bir tablo yüklemiştim lakin beceremedim. Rica etsem ekli çalışma kitabına bir göz atabilir misiniz?

Ekli dosyalar

EYLÜL ayı için formülü Z52 hücresine yapıştırarak deneyiniz. Diğer ayların için de formüldeki Z2:AB48 ve AB2:AB48 referans hücre aralıklarını değiştirerek kendiniz oluşturabilirsiniz kanımca.

Günü geçmişler dahilse
[formul]=LET(DEPO;FİLTRE(Z2:AB48;ESAYIYSA(AB2:AB48));SIRALA(FİLTRE(DEPO;İNDİS(DEPO;;3)<=BUGÜN()+3);3))[/formul]

[formul]=LET(DEPO;FİLTRE(Z2:AB48;ESAYIYSA(AB2:AB48));SIRALA(FİLTRE(DEPO;(İNDİS(DEPO;;3)<=BUGÜN()+3)*İNDİS(DEPO;;3)>=BUGÜN());3))[/formul]

Çözüm

Günü geçmişler dahilse

Üstat elinize sağlık gayet sağlıklı çalışıyor ancak en sol sütunda yer alan ödemelere ait isimleri de (Ödeme N1, Ödeme N2 vb.) "Yaklaşan Ödemeler" tablosunun en sol sütununda görmemiz mümkün mü?

En solda sadece TEK sütun var ödeme isimlerini nasıl göreceksiniz. çünkü 12 ay var ayrı ayrı günü geçmişlere göre sıralama yapıyoruz ekseriyeten ve her ay kendi içinde bu sıralamayı tarihlere göre değişiyor. Tek bir sütundaki isimler 12 ay için hepsi farklı farklı olur. yanlış anlamadıysam tabi son sorduğunuzu.

Merhabalar,

Normalde çalışan kodum bugün dosyamı açtığımda #AD? hatası verdi. Sanırım Office 365 ile alakalı bir durum çünkü yeniden giriş yaptıktan sonra oldu.

Çalışan kodum:
=LET(DEPO;FİLTRE('2023'!T2:U148;ESAYIYSA('2023'!U2:U148));SIRALA(FİLTRE(DEPO;(İNDİS(DEPO;;2)<=BUGÜN()+210)*İNDİS(DEPO;;2)>=BUGÜN());2))

Bozulduktan sonra kodum:
=_xlfn.LET(_xlpm.DEPO;_xlfn._xlws.FILTER('2023'!T2:U148;ESAYIYSA('2023'!U2:U148));_xlfn._xlws.SORT(_xlfn._xlws.FILTER(_xlpm.DEPO;(İNDİS(_xlpm.DEPO;;2)<=BUGÜN()+210)*İNDİS(_xlpm.DEPO;;2)>=BUGÜN());2))

Nasıl düzeltebilirim?

Sürüm: 16.66.1
Microsoft 365 Aboneliği
MAC için Microsoft Excel

Saygılarımla.

@admin üstat daha önce de macte çalışıyordum destekliyordu. Sanırım şuan bu sürümde benim fonksiyonlarım artık yok. Yani aynı işlevi sağlayan yeni bir formül gerekiyor gibi gözüküyor

@Mehmet

Son düzenleme:

Linkte yöneticimiz konuya dair cevapları paylaşmış.
Kullandığınız Excel versiyonunuzu check etmenizde fayda var sanırım.

@admin önerdiğiniz konudan anladığım kadarıyla office aboneliğim 365 özelliğini yitirdiği için fonksiyonları kullanamıyorum. Aynı işlevi alternatif bir formül ile sağlayabilir miyim?

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
18