Çözüldü Süre Şartına Göre Çokeğersay Kullanma

Ismaill

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba
konu ile ilgili desteğe ihtiyacım var. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

soru 1 : ekli dosyada "süre" sayfasında B sütununda geçen süreler yer almaktadır. "tablo" sayfasında ise, kimin kaç tane 1 dakikanın altında süresi var bunu saydırmak istiyorum.
=ÇOKEĞERSAY(SÜRE!C:C;TABLO!N3;SÜRE!B:B;"<00:01") bu formülü yazınca tam sonuç çıkmıyor. manuel olarak saydırdığımda 319 tane çıkıyor. formülün bana verdiği sonuç 282 .(not kişi isimleri her iki listedede doğru kontrol edildi)

soru 2 : "tablo" sayfasında sol taraftaki tabloya ( sarı renge boyadığım ) koşullu biçimlendirme ile renklendiremiyorum. nerede hata var.

özellikle 1 . soru çok önemli yardımcı olursanız memnun olurum.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Excel in sayıları 15 basamak olarak saklaması problemi ile karşı karşıyasınız.
Şöyle deneyiniz... Örnek olarak veriyorum...
SÜRE Sayfasında B18 hücresini ele alalım... B18 de , E19 - E18 ya da MOD(E19-E18;1) şeklinde hesaplama ile gelen 1 dakika görünümlü süreniz var.
1 dakika = 1 / 1440 dır aynı zamanda... Şimdi J18 e =1/1440 yazın..... K18 e de =B18=J18 yazın..... Normal şartlarda formülün DOĞRU şeklinde sonuç vermesi gerekir. Ama YANLIŞ sonucu üretecektir....
K18 e gelin ve Formüller >>> Formül değerlendirme >>> Değerlendir ile şu sonucu göreceksiniz.
B18 = 0,00069444444444442
K18 = 0,00069444444444444
ve B18 <> K18 olarak değerlendirip sonucu YANLIŞ olarak vermektedir.
1 dakikadan AZ olanları hesaplatırken de B18 deki değer 1/1440 dan KÜÇÜK gibi olduğundan bu değerleri de KÜÇÜK olarak ya da 1 dakikadan AZ olarak sayacaktır.

Bu sayıların saklanması probleminin çaresi olarak YUVARLA ya da KYUVARLA işlevlerinin kullanılması yapılabilir.
SÜRE sayfasındaki B kolonundaki formüllerinizi =MOD(E3-E2;1) şeklindeki formüllerinizi,
KYUVARLA(MOD(E3-E2;1);1/1440) şeklinde yazıp deneyiniz.....

Ekleme : Sadece 1. soruya dair
Ben cevap yazana kadar, @Ömer BARAN cevap vermiş... Aynı cevap oldu....

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
3