H

Çözüldü SÜRE KOŞULLU TOPLAM ALDIRMA HK

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan havaci61
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

havaci61

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekli dosya belli bir rotada yapılan sevkiyatların miktar ve bedelleri tarihleri ile birlikte geçmiş dataları mevcuttur. Yıl başından itibaren yapılan sevkiyatların kaç günde bir 2000 ton a ulaştığını analiz etmek istiyorum. Hangi fonksiyon ile yapılabileceği çok kestiremedim. Aynı şekilde 500 ton gönderirsem kaç gün, 200 ton gönderirsem kaç gün olduğunu dinamik şekilde görüntüleyebilmeyi amaçlıyorum.

Mümkünse bu gün sayısını ve karşılığında ödenen ortalama bedeli grafikte göstermek istiyorum. Desteklerinizi rica ederim.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

Selamlar,

1 - Sayfanızda, listenin aşağıya doğru uzayabileceği varsayılarak Ad Tanımlamalarıyla dinamik alanlar oluşturuldu.
Kullanılan ad tanımlamaları, Trh, Ton, Bedel ve Yard...... (Ad Tanımlamaları için Bak Formüller >>> Ad yöneticisi)

2 - Listede çok satır olduğundan ve de Karşılaşılmalarda farklı değerler kullanılabileceğinden kasılma problemi olmaması açısından Yardımcı Kolon kullanılmıştır. Yardımcı kolonda kümülatif toplam ton hesaplatılmaktadır.
1612292717606.webp

3 - karşılaşılmaların hesaplanmasındaki mantık, seçilen toplam ton miktarının (sorunuzda 2000 ton) katlarına yardımcı kolonda hangi satırlarda ulaşıldığı şeklindedir. Yani 2000 tona listenizin 143. satırında, 4000 tona listenizin 305. satırında, 6000 tona listenizin 424. satırında..... ulaşılmaktadır....

4 - Hesaplamalar, aşağıdaki resimde görüleceği üzere, yardımcı kolondan yararlanılarak yapılmıştır.
1612293066872.webp

Bitiş SNo değerleri, yardımcı kolondan yararlanılarak
E7 hücresinde
=EĞERHATA(KAÇINCI(B7*$B$2;Yard)+1;"")
formülü ile hesaplatılmaktadır.

Yardımcı kolon kullanılmadan, direkt hesaplatılmak istenirse (ki DİZİ formül olup kasılmalara excelin yavaş hesaplamasına neden olmakta)
=EĞERHATA(KAÇINCI(B7*$B$2;DÇARP(--(SATIR(Ton)>DEVRİK_DÖNÜŞÜM(SATIR(Ton)));Ton));"")
DİZİ formülünü yazıp, aşağıya doğru kopyalayabilirsiniz.

5 - Formüller, 100 satır olarak kopyalandı. Karşılaşma adedi 100 den büyük ise, formülleri ihtiyaç kadar kopyalarsınız. (Hatırlatmakta fayda görüyorum, formülle hesaplanacak satırlar aynı zamanda grafik serileridir. Ne kadar fazla satır grafik veriniz varsa, o denli de grafiğin okunabilirliği zorlaşacaktır)

6 - Nasıl ve hangi parametreler için grafik yapılacağı bilinmediğinden 3 adet parametre için dinamik grafik oluşturuldu. Bunlar, işlem adedi, işlem aralığındaki toplam ton ve ortalama bedel....
*** Dinamik grafik için de dinamik alanlarla grafik serileri oluşturuldu.
Kullanılan ad tanımlamaları ise, x. yA, yT ve yO olup Ad Yöneticisinden inceleyebilirsiniz....

Sonradan İlave not :
Grafik için işlem adedi yerine Başlangıç ve Bitiş arasındaki geçen Gün sayısını alacaktım. Fakat tarihlerde uyumsuzluklar var. Hata vermekte... çünkü tarihler küçükten büyüğe doğru gitmiyor...... belki de listenizin tarih bazında sıralanması gerekecek.....

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,

1 - Sayfanızda, listenin aşağıya doğru uzayabileceği varsayılarak Ad Tanımlamalarıyla dinamik alanlar oluşturuldu.
Kullanılan ad tanımlamaları, Trh, Ton, Bedel ve Yard...... (Ad Tanımlamaları için Bak Formüller >>> Ad yöneticisi)

2 - Listede çok satır olduğundan ve de Karşılaşılmalarda farklı değerler kullanılabileceğinden kasılma problemi olmaması açısından Yardımcı Kolon kullanılmıştır. Yardımcı kolonda kümülatif toplam ton hesaplatılmaktadır.
Ekli dosyayı görüntüle 8176

3 - karşılaşılmaların hesaplanmasındaki mantık, seçilen toplam ton miktarının (sorunuzda 2000 ton) katlarına yardımcı kolonda hangi satırlarda ulaşıldığı şeklindedir. Yani 2000 tona listenizin 143. satırında, 4000 tona listenizin 305. satırında, 6000 tona listenizin 424. satırında..... ulaşılmaktadır....

4 - Hesaplamalar, aşağıdaki resimde görüleceği üzere, yardımcı kolondan yararlanılarak yapılmıştır.
Ekli dosyayı görüntüle 8177
Bitiş SNo değerleri, yardımcı kolondan yararlanılarak
E7 hücresinde
=EĞERHATA(KAÇINCI(B7*$B$2;Yard)+1;"")
formülü ile hesaplatılmaktadır.

Yardımcı kolon kullanılmadan, direkt hesaplatılmak istenirse (ki DİZİ formül olup kasılmalara excelin yavaş hesaplamasına neden olmakta)
=EĞERHATA(KAÇINCI(B7*$B$2;DÇARP(--(SATIR(Ton)>DEVRİK_DÖNÜŞÜM(SATIR(Ton)));Ton));"")
DİZİ formülünü yazıp, aşağıya doğru kopyalayabilirsiniz.

5 - Formüller, 100 satır olarak kopyalandı. Karşılaşma adedi 100 den büyük ise, formülleri ihtiyaç kadar kopyalarsınız. (Hatırlatmakta fayda görüyorum, formülle hesaplanacak satırlar aynı zamanda grafik serileridir. Ne kadar fazla satır grafik veriniz varsa, o denli de grafiğin okunabilirliği zorlaşacaktır)

6 - Nasıl ve hangi parametreler için grafik yapılacağı bilinmediğinden 3 adet parametre için dinamik grafik oluşturuldu. Bunlar, işlem adedi, işlem aralığındaki toplam ton ve ortalama bedel....
*** Dinamik grafik için de dinamik alanlarla grafik serileri oluşturuldu.
Kullanılan ad tanımlamaları ise, x. yA, yT ve yO olup Ad Yöneticisinden inceleyebilirsiniz....

Sonradan İlave not :
Grafik için işlem adedi yerine Başlangıç ve Bitiş arasındaki geçen Gün sayısını alacaktım. Fakat tarihlerde uyumsuzluklar var. Hata vermekte... çünkü tarihler küçükten büyüğe doğru gitmiyor...... belki de listenizin tarih bazında sıralanması gerekecek.....
Merhaba,

Öncelikle, desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Çalışmayı size iletirken ham datayı paylaşmamıştım. Kendim ham datayı çalışmaya oturtmaya çalıştım ancak hatalar aldım. Beceremedim sanırım. Doğrudan forumda paylaşmak uygun olmayabilir. Size mail atsam yardımcı olabilir misiniz?

Ayrıca grafik olarak benim görmek istediğim şuydu:

--> İşlemleri tarih sırasına soktuğumuzda kaç gün 2000 ton sınırına ulaşıyor? yani ilk kez 2000 tona 45 günde ulaşmış, ikinci sefer 30 günde, 3. sefer ise 75 günde. Bu gün sayılarını çubuk ya da çizgi grafiğe almak istiyorum.

--> 2000 ton barajını ise dinamik olarak değiştirebilmeyi buna göre grafiğin değişmesini diliyorum. (Bu yapılmış sanırım)

Selamlar,
1 - İlk yapmak istediğim olay gün karşılığını bulmak idi. Fakat sizin listede 275. satırdan sonra tekrar Ocak.2020 ye dönüş var ve listenin sonuna kadar da 2020 devam edip Mart.2020 de bitmekte.

Tarihleri anlamlandıramadım. Karışık listelenmiş olabilir diye düşündüm ve İşlem Adedini (satır sayısı) hesaplattırdım...

2 - Sorunuzda yazan ile dosya içerisinde istenilen arasında da uyumsuzluk vardı. Şöyle ki,
** Dosyada sadece Hedef (örnek verilen 2000) yakalanmaları isteniyor.
** Sorunuzda ise, hedef yakalanmasını takiben son hedefin yakalanmasından sonraki devam eden sürecin X günde bitirilebilmesi için Ort. Ton ne olmalı ya da Ort. Ton değerlerini değiştirerek hangi günde hedef yakalanabilir gibi bir olay daha var şeklinde algıladım soruyu....

Bunların olabilmesi için de listenizin tarih bazında küçükten büyüğe doğru gidiyor olması gerekir.

Sorularım şunlar...
1 - Listenizde 275. satırdan itibaren tarihlerin yıllarını 2021 yapalım ve 556. satırda 1. Şubat var... Orada listenizi keselim... İstenilen her iki durumu da grafiklendirelim. Uygun mu?
2 - Makro kullanmak mümkün mü?... neden soruyorum derseniz... Listede, verilerinizi girdikten sonra, grafik sayfasına dönüşte Yardımcı kolonu otomatik hesaplasın... Ya da listede veri giriş yaptığınızda hesaplayıp otomatik yazsın.... Bir de istenilen 2. durumu seçmek için yani Tarih seçimini kaydırmalı çubukla yapalım ve burada makro kullanalım.

Selamlar,
Dosya ekte... İncelersiniz...

Detaylar :
1 - Liste, 275. satırdan sonrakiler yıl 2021 yapılıp 556. satıra kadar alındı. Böylelikle tarihler düzenlenip sıralanmış oldu.

2 - Dosyada makro kullanıldı. gerek yardımcı kolonun otomatik doldurulması ve gerekse Tarih seçiminde kullanılan kaydırma çubuğunda değer atamaları için...

3 - Sayfa2 de Hedef Ton değerini yazın. Hedef yakalanmaları listelenecek. Geçen süreler Gün bazında hesaplanıp grafiğe aktarılacak...
Ekli dosyayı görüntüle 8186

4 - Sorunuzdaki 2. kısım için
** Tarih seçin... Seçilen tarihte hedefin yakalanması için Ortalama Ton miktarı hesaplanıp grafiklendirilecek...
** Aynı zamanda Ortalama Ton değeri yazarak da hangi tarihte hedefin yakalanacağına dair hesaplama da var.
1612351666171.webp

Sonradan Ekleme :
son mesajınızda, Ortalama Bedellerin grafikte gösterimi ele alınmadığından dosyada sadece Gün ler yer almakta. Grafikte de Günler gösterilmektedir...
İstenildiğinde, Ortalama Bedeller aynı grafiğe eklenebilir ve aşağıdaki resimdeki gibi görüntü elde edilebilir....
Ekli dosyayı görüntüle 8189

Ekli dosyalar

• 1612351449421.webp
    1612351449421.webp
    42.4 KB · Görüntüleme: 22
  • 1612351666171.webp
    1612351666171.webp
    24.8 KB · Görüntüleme: 23
  • Analiz_21.xlsm
    Analiz_21.xlsm
    85.7 KB · Görüntüleme: 9
  • 1612353700714.webp
    1612353700714.webp
    50.9 KB · Görüntüleme: 22
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba, Aynı çalışmaya ortalama bedeller olmadan ihtiyacım oldu. Bedelleri tablolardan sildiğimde Süre ile ilgili grafik de bozuldu malesef. Destek olabilir misiniz?

Anlatımınızdan anladığım
Dosyada kolonları silmenize gerek yok. Siz ortalama bedellerin grafikte görünmemesini istiyorsunuz.
Son grafikteki sütunlardan herhangi birini seçin (serinin tümü seçilecektir) ve delete edin. Sadece çizgi grafik kalacak ve o da ortalama günü verecektir.