Çözüldü Seçilen Veriye Göre Listeleme Yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Örnek dosya ve görsellerle açıklamaya çalıştığın iki işlemi nasıl yapabilirim?

Kısaca yapmaya çalıştığım işlem şu şekildedir.

Liste!B1 den seçilen veri Veri!C1:F1 arasından hangi sütundaysa o sütunun altındaki veri olan satırlar
Liste!B2 hücresine Veri doğrulama şeklinde
Liste!D2:D10 arasındaki hücrelere de satırlar halinde listeleme yapmaya çalışıyorum.

Screenshot_2.webp

Screenshot_1.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
Hem geleneksel hem dinamik Excel fonksiyonları ile olan çözüm ek'tedir. Veri Doğrulama için geleneksel olan çözüm kullanılmıştır.
Lakin, sizdeki versiyon da eski Excel versiyonlarından olduğu için, formülün doğru sonuç vermesi için CSE kullanmanız gerekebilir.

Excel 365 kullanıp indirenler için 4-5 ayrı yöntem ekledik.
Hem geleneksel hem dinamik Excel fonksiyonları ile olan çözüm ek'tedir. Veri Doğrulama için geleneksel olan çözüm kullanılmıştır.
Lakin, sizdeki versiyon da eski Excel versiyonlarından olduğu için, formülün doğru sonuç vermesi için CSE kullanmanız gerekebilir.

Ekli dosyalar

Çözüm

Teşekkür ederim.
Orjinal dosyamda da geleneksel formüllerle çalıştırabildim ancak boş satırlarda oluşan #Yok hatasını gideremedim. Bunun için bir öneriniz olabilir mi?
Screenshot_3.webp

Ben Excel 365 kullandığım için hiç EĞERHATA kullanmadan da sorunsuz çalıştırıyorum.
Sorunuza da sağlıklı bir cevap veremiyorum versiyondan ötürü.
Ama sorun olmaması gerek, çünkü zaten EĞERHATA çıkan hatayı yoksayan bir fonksiyondur.

Ben Excel 365 kullandığım için hiç EĞERHATA kullanmadan da sorunsuz çalıştırıyorum.
Sorunuza da sağlıklı bir cevap veremiyorum versiyondan ötürü.
Ama sorun olmaması gerek, çünkü zaten EĞERHATA çıkan hatayı yoksayan bir fonksiyondur.
7. sınıf seçildiğinde boş alan olmadığı için hata çıkmıyor ama 5. sınıf seçildiğinde boş alanlar olduğu için #Yok şeklinde çıkıyor. Belki sizde görünmeme sebebi bu olabilir mi bilemiyorum.
Teşekkürler katkınız için

1682621409831.webp

Ben formülün dökülmemesini engellemek için başına @ işareti koydum ve aşağı kadar çoğalttım.
Gördüğünüz üzere EĞERHATA kullanarak çıkan #DEĞER! hatasını sorunsuzca boş göstermeyi sağladım.
Aklıma da başka bir şey gelmiyor inanın.
Varsa site whatsapp hattından Anydesk atın bir bakayım.
Çok yapacağım şeyler değil ama merak ettim nedenini :)

Ben formülün dökülmemesini engellemek için başına @ işareti koydum ve aşağı kadar çoğalttım.
Gördüğünüz üzere EĞERHATA kullanarak çıkan #DEĞER! hatasını sorunsuzca boş göstermeyi sağladım.
Aklıma da başka bir şey gelmiyor inanın.
Varsa site whatsapp hattından Anydesk atın bir bakayım.
Çok yapacağım şeyler değil ama merak ettim nedenini :)

Katkınız için teşekkür ederim. Sizi daha fazla yormayayım. Biraz kurcalayayım forumu belki ilerlerim. İlerleyemezsem yeniden yazarım inş.
@merakli aşağıdaki gibi dener misiniz?
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Aynı şekilde...

Bu seçeneği ben olsam değerlendirirdim...
Buradaki sorduğum işler genelde okulla ilgili şeyleri vakit buldukça kolaylık sağlayan işlere dönüştürmek dönüştürürkende excel bilgi ve tecrübemi artırmak.
Bundan dolayı aciliyeti yok onun için bu seçeneğe yönelmedim.

Bu konuyla ilgili @Ömer BARAN beyin bir kaydır formülünü hatırlıyorum onu bulamadım. Şuan ömer beyin forumdaki tüm kaydır ile ilgili yazdığı formüllerin tümünü bir excel dosyasına alıp tek tek inceliyorum amaç dediğim gibi uğraşarak tecrübe artırmak. olmazsa o seçeneğide kullanırım.

Tekrar teşekkürler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
16