Çözüldü Seçilen Sayfaya Göre Kriterli Listeleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli dosyada TEKLİF sayfasına ilişkin veriler K7 hücresindeki excel kitabının sayfalarından seçim yapılarak seçilen sayfanın verileri 9. Satırdaki başlıklara göre
B10:G25 aralığına getirilecek.
Teklif sayfasında konunun anlaşılması için basit ve her sütuna ayrı bir formülle veri getirdim.
TEKLİF sayfası F10:F25 aralığındaki formül biraz daha özel. Şöyleki; Fatura... Sayfalarında G13 hücresinde "Dahil" seçili ise M sütunundaki değerleri; "Hariç" seçili ise G sütunundaki değerleri TEKLİF sayfasının F sütunundaki "Birim Fiyatı" alanına getirecektir.
lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Merhaba ,
Öncelikle sütun başlıklarından bazıları BRİM bazıları BİRİM. Bunların yazım hatası olduğunu kabul edeceğiz sanırım.
Diğer nokta : KDV DAHİL ise M , HARİÇ ise G sütunu gelmeli demişsiniz. bunlar doğru mu ? Yoksa Dahil G , HARİÇ K olabilir mi ?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba ,
Öncelikle sütun başlıklarından bazıları BRİM bazıları BİRİM. Bunların yazım hatası olduğunu kabul edeceğiz sanırım.
Diğer nokta : KDV DAHİL ise M , HARİÇ ise G sütunu gelmeli demişsiniz. bunlar doğru mu ? Yoksa Dahil G , HARİÇ K olabilir mi ?
Fatura sayfaları E14 BİRİM olacak. (yazım hatası)
Diğer nokta dedikleriniz yazdığım gibi doğrudur.
*G13=DAHİL iken veri giriş alanı olan G15:G30 aralığına girilen birim değerler kdv dahil fiyat demek. Bu durumda Teklif sayfasına aktarım yapılırken M sütunu değerlerini getirmeli.
Tersi durumda Yani
* G13=HARİÇ iken veri giriş alanı olan G15:G30 aralığına girilen birim değerler kdv hariç fiyat demek. Bu durumda Teklif sayfasına aktarım yapılırken G sütunu değerlerini getirmeli.

Sayın #Ezelk
Yardımınıza teşekkür ederim.
Formüllerden B10 ve F10 hücre formüllerini sizin eklediğiniz dosyadan kendi dosyama kopyaladım. Dizi formülüne çevirdim.
aşağıdaki formüllerdeki kırmızı renkli K7 değerleri $K$7 kilitledim. Ancak hertürlü denememde 11 ve aşağı satırlarda formül işlevini yapmadı.
Sizin dosyayı indirdiğimde çalışır vaziyette.
Fark ettim ki, B10:G25 alanı içerisinden bir haç hücreyi birden silmek istersem "Bir dizinin bölümünü değiştiremezsiniz" uyarısının çıktığını gördüm.
Anlaşılan B10:B25 ve F10:F25 formülleri dizin olarak uygulanmış.
Bu formülleri müstakil olarak nasıl uygulamak gerekir?
Yani aşağıdaki formüllerde K7 değerleri $K$7 olarak kitleyip B10 ve F10 hücrelerinden aşağıya kopyalanabilir yapmak istersem nasıl revize edilir?

B10 dizi formülü =DOLAYLI("'"&K7&"'!C15:C30")
F10 dizi formülü =EĞER(DOLAYLI("'"&$K$7&"'!G13")="DAHİL";DOLAYLI("'"&K7&"'!M15:M30");DOLAYLI("'"&$K$7&"'!G15:G30"))

Rica ederim,
Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi çoğu zaman excelde bir sorun için birden fazla yöntem / formül ile çözüm sağlanıyor. Elbette başka çözüm yolları vardır . Umarım beklediğiniz çözüme ulaşılmıştır.
Kolay gelsin, sağlıklı günler .