Çözüldü kritere göre oransal dağılım

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli dosyada B sütununda orantısal dağılımı yapılmış ve toplamı 1 olan oranlar var.
C Sütununda da Evet/Hayır olarak işaretlenmiş kriterler
D sütunu yapılacak yeni dağılımda sadece C sütununda 1 değeri dağıtılacak.
Klit nokta C sütunda Hayır işaretli olanların toplamı olan B sütunundaki değerler diğer evetlerin oranında olamak üzere D sütununa nasıl dağıtalım ki
Evet lan B sütunundaki kendi değeri ile topladığımız zaman satırların toplamı (D sütunu değerler toplamı) 1 sonucu versin.

Ekli dosyalar

Merhaba,
Doğru anladıysam D3 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırıp aşağı kadar sürükleyerek çoğaltınız.

Kod:
You must log in to view
(1 satır)

Not: Formül örnek dosyanızdaki satır ve sütunların yer ve sayısına göre düzenlenmiştir. İhtiyacınız doğrultusunda düzenleyiniz.

Ekli dosyalar

Sayın #PriveT Çalıştı. Teşekkür ederim. Ancak
formülde Hatır olan değerler satır sayısına bölününce eşit oranda artı işlemi olmuş.
hayırların değerinin yine B sütunundaki oranlarda dağılması gerekli...

Sayın #PriveT formül çalıştı.
Ancak, formülde Hayır olan değerler satır sayısına bölününce eşit oranda eklenmiş oluyor.
Hayırların değerinin yine B sütunundaki oranlarda dağılması gerekli... formülü buna göre revize edilmesi mümkün mü?
Sizin formüldeki yöntemle Örnekteki Evet lerin B sütunundaki dağılım oranlarındaki gibi eşit olmayan oranlarda dağılması uygun olacaktır.
%38 oran evet lerin satır sayısı olan 9 rakamına bölünmüş durumda...

B Sütunu değerleri başka bağlantı ile orantısı bulunmuş değer olup ikinci orantı bulunacak D sütunu değeri B sütunundaki Evet olanlara rakamsal dağılım yapılacak...

İşte ben de o orantıyı neye göre ayarlamam gerektiğini anlayamadım malesef.
Belki ben anlayamamışımdır bir anlayan çıkıp yanıtlar.
Veya Manuel olarak olması gerektiği şekilde D sütunundaki rakamları yazıp, neye göre o değerleri aldığını açıklarsanız ben de yardımcı olmaya çalışırım.

Üstadım, yenilediğim belgede G sütununda değerlere göre B sütundaki oranları elde etmekteyim. G sütunundaki değerleri C deki evet/hayırla formüle edebilmekteyim. Ama aradığım oranlama G sütunu yokmuş gibi önceki pencerelerdeki izaha göre formül oluşturabilmek...

Ekli dosyalar

Teşekkür ederim sayın #Privet
Basit olarak aşağıdaki formülleri yapmıştım. Ancak aradığım benim yaptığım değildi.
Sizinki gibiydi. Sağolun bu çok güzel. Ancak G sütunundaki değerler olmadan başkaca yöntem bulmak mümkün olursa onu da siz ve diğer forumdaşlardan beklerim.
Acil değil.

d15 hücresi formülü> =ETOPLA($C$3:$C$12;"evet";$G$3:$G$12)
d3 hücresinden aşağı doğru sürklenecek formül> =EĞER(C3="evet";G3/$D$15;0)
şeklinde yapmıştım.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar