Çözüldü Sayfalardan kişiye ait verileri çekip toplama

zcn43

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhaba. Ekteki excel örneğinde de görüldüğü gibi bir kişinin aylara ait verilerinin toplamını başka bir sayfaya bir başlık altında yazdırmaya çalışıyorum. Kişinin bulunduğu hücre her sayfada değişebildiği için hücre adı olarak değil de sicil numarasına göre istediğim verisini çekip toplayabilir miyim ? Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Selamlar,
3D Konsolidasyon formülü kullanacaktık....
Ancak, dosyanıza baktığımda, isimler sıralama olarak farklılık göstermekte... Bu durumda, TOPLA.ÇARPIM, ETOPLA ve DOLAYLI işlevlerinin kullanılması gerekmekte...
Eğer, her sayfada, aynı sırada aynı isimler ve aynı kolonlarda aynı bilgiler olsaydı 3D Referans formülü ile =Ocak:Mart!C2 şeklinde formüle edilecekti. Fakat, isimler sıralama olarak farklılık göstermekte...

Bir çok KURAL mevcut...

1639081873883.webp

Kurallar :
** Toplam alınacak sayfada (ya da bir başka sayfada) AY isimlerini yazdık. Dosyanın şu haliyle, Ocak, Şubat ve Mart sayfaları mevcut. O nedenle de Mevcut kolonuna bu sayfalar için 1 yazdık.... Diğer aylar için ise, sayfalar dosyaya eklendikçe Mevcut kolonuna 1 (ya da 0 dan BÜYÜK bir sayı) yazmalısınız.
** Buradaki 1 değerleri baz alınarak, sayfada, Sayfalar adında bir dinamik alan ad tanımlaması yapıldı. (Bak... Formüller >>> Ad Yöneticisi)... Şu haliyle Ocak, Şubat ve Mart sayfalarını kapsayan bir alan... Örneğin, Nisan eklenmedi ama Mayıs eklenip Mevcut için de 1 yazıldığında Mayıs ayını da kapsayacaktır.
** Eklenen Sayfa adları buradaki AY adlarıyla bire-bir AYNI olmalıdır....
Önemli Diğer KURAL ise,
** Eklenen aylara ait TÜM sayfalarda MUTLAKA
A Kolonunda : Sicil numaraları olmalı.
C Kolonunda : Hafta Tatili
D Kolonunda : Ücretsiz İzin
E kolonunda : Yıllık İzin
F Kolonunda : Rapor olmalı...

(Yani, sayfa yapıları TAMAMEN AYNI olmalı.

2021 Toplam sayfasında bu kolonlara göre TOPLAM alınmakta....

Dosyanız ektedir...İncelersiniz...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Ancak, dosyanıza baktığımda, isimler sıralama olarak farklılık göstermekte... Bu durumda, TOPLA.ÇARPIM, ETOPLA ve DOLAYLI işlevlerinin kullanılması gerekmekte...
Eğer, her sayfada, aynı sırada aynı isimler ve aynı kolonlarda aynı bilgiler olsaydı 3D Referans formülü ile =Ocak:Mart!C2 şeklinde formüle edilecekti. Fakat, isimler sıralama olarak farklılık göstermekte...

Bir çok KURAL mevcut...

1639081873883.webp

Kurallar :
** Toplam alınacak sayfada (ya da bir başka sayfada) AY isimlerini yazdık. Dosyanın şu haliyle, Ocak, Şubat ve Mart sayfaları mevcut. O nedenle de Mevcut kolonuna bu sayfalar için 1 yazdık.... Diğer aylar için ise, sayfalar dosyaya eklendikçe Mevcut kolonuna 1 (ya da 0 dan BÜYÜK bir sayı) yazmalısınız.
** Buradaki 1 değerleri baz alınarak, sayfada, Sayfalar adında bir dinamik alan ad tanımlaması yapıldı. (Bak... Formüller >>> Ad Yöneticisi)... Şu haliyle Ocak, Şubat ve Mart sayfalarını kapsayan bir alan... Örneğin, Nisan eklenmedi ama Mayıs eklenip Mevcut için de 1 yazıldığında Mayıs ayını da kapsayacaktır.
Önemli Diğer KURAL ise,

Daha önce aynen dediğiniz gibi =Ocak:Aralık!C2 şeklinde formül kullanıyordum ama listede eksilme artma durumundan sıralama kaydığı için artık kullanamadım.
Ellerinize sağlık yardımınız için teşekkür ederim. Hücre isimlerini değiştirerek kullandığım puantaj cetveline uyarlayacağım.

Selamlar,

Bir çok KURAL mevcut...

1639081873883.webp

Kurallar :
Önemli Diğer KURAL ise,

Aylardaki listeye yeni bir isim eklediğimde toplam alınacak sayfaya da o ismi manuel ekleyip formülü de kopyalamam gerekiyor sanırım. Peki herhangi bir aydaki listeye eklenen yeni personelin toplam sayfasının sonuna otomatik eklenmesini sağlayabilir miyim? Tabi sizi çok uğraştırmayacaksa bunun bir formülü varmı?

Selamlar,
Öncelikle ben teşekkür ediyorum....

Ana sayfaya, diğer tüm sayfalardaki isimlerin ve sicil numaralarının Benzersiz olarak aktarılması için çözüm makro dur.
Ancak bu beni aşacaktır....

Diğer taraftan gönderdiğim örnekte, Sayfa adlarının yazdırılması için de küçük bir makro kullanılabilir ki en uygunu budur. Direkt formülle (HÜCRE işlevi ya da Excel Makro 4.0 GET işlevi ile) de yapılabilirdi. Ancak, bu formüllerin kullanımında, aynı anda bu dosya açıkken diğer bir excel dosyası açıldığında bu formüllerde düzensizlikler olabilmekte... O nedenle de ya sizin sayfa adlarını yazmanız, ya da sayfa adları (aylara göre) eklendikçe 1 yazmanız şeklinde bir çözüm önerdim... Yani inisiyatif sizde olacaktır.

Selamlar,
Öncelikle ben teşekkür ediyorum....

Ana sayfaya, diğer tüm sayfalardaki isimlerin ve sicil numaralarının Benzersiz olarak aktarılması için çözüm makro dur.
Ancak bu beni aşacaktır....

Diğer taraftan gönderdiğim örnekte, Sayfa adlarının yazdırılması için de küçük bir makro kullanılabilir ki en uygunu budur. Direkt formülle (HÜCRE işlevi ya da Excel Makro 4.0 GET işlevi ile) de yapılabilirdi. Ancak, bu formüllerin kullanımında, aynı anda bu dosya açıkken diğer bir excel dosyası açıldığında bu formüllerde düzensizlikler olabilmekte... O nedenle de ya sizin sayfa adlarını yazmanız, ya da sayfa adları (aylara göre) eklendikçe 1 yazmanız şeklinde bir çözüm önerdim... Yani inisiyatif sizde olacaktır.
Şuan işimi gayet iyi görüyor. Listeye isim eklemek ya da sayfa eklemek bunları manuel yapabilirim çok önemli değil. Ama başka bir problemim var. Kullandığım Puantaj cetveli Dosyası çok fazla kasıyor formülü uyguladıktan sonra. Kaldırdıktan sonra normale dönüyor. Toplamların alındığı sayfayı yeni bir dosyada kullanabilir miyim diye araştırıyordum. Bu şekilde Puantaj cetveli dosyasının yükü hafifler mi?

Dosyanızda, sadece Ana toplam sayfanız mevcut..

Puantaj dosyanızın ne kadar geniş alan kullanmanıza bağlı olarak, kasılma olayları artması doğaldır.
Çünkü
** her ne kadar formül dizi formül değilse de, gerek tüm sayfalara bakılması ve gerekse tüm sayfalardaki alanlarda TOPLA.ÇARPIM işlevi DİZİ formül mantığında çalışır. Bu da yavaşlamalara neden olacaktır.
Ben, A2 : A1000 gibi bir aralık yazmıştım formülde, bu aralığı maximum Personel adedi kadar yazıp, örneğin A2 : A200 gibi bir aralıkta çalıştırısnız bir nebze hızlanacaktır...

Ancak, şahsi fikrimi söylersem, en uygun ve en performanslı çözüm Makro ile çözümdür... Beni de aşacaktır...

Bence,
Puantaj dosyanızın genelini özetleyen bir örnek dokuman ile Makro soruları alt başlığında yeni bir konu açın derim... Mutlaka çözüm önerisi gelecektir diye düşünüyorum....

Dosyanızda, sadece Ana toplam sayfanız mevcut..

Puantaj dosyanızın ne kadar geniş alan kullanmanıza bağlı olarak, kasılma olayları artması doğaldır.
Çünkü
** her ne kadar formül dizi formül değilse de, gerek tüm sayfalara bakılması ve gerekse tüm sayfalardaki alanlarda TOPLA.ÇARPIM işlevi DİZİ formül mantığında çalışır. Bu da yavaşlamalara neden olacaktır.
Ben, A2 : A1000 gibi bir aralık yazmıştım formülde, bu aralığı maximum Personel adedi kadar yazıp, örneğin A2 : A200 gibi bir aralıkta çalıştırısnız bir nebze hızlanacaktır...

Ancak, şahsi fikrimi söylersem, en uygun ve en performanslı çözüm Makro ile çözümdür... Beni de aşacaktır...

Bence,
Puantaj dosyanızın genelini özetleyen bir örnek dokuman ile Makro soruları alt başlığında yeni bir konu açın derim... Mutlaka çözüm önerisi gelecektir diye düşünüyorum....
Personel adedi 1200 :). Tamam makro soruları bölümüne konu açayım. Tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için.

Yavaşlama problemi olması doğal bence....
12 sayfa ve her sayfada da 1200 dolayında satır....
Ve, DİZİ formül mantığında çalışan bir formül...

İyi dilekleriniz için, ben teşekkür ediyorum....

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13