Çözüldü Sayfalarda Arama ve Koşullu Listeleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

omeruslu29

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
ikinci üçüncü eklenebilecek olan 4 5 6 sayfalardan aynı kişilere ait olabilecek verileri listelemek için formül yardımı

Ekli dosyalar

Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @wolfhan .

Örnek belgenizdeti GGY ve GGY EGT sayfalarında koşuya uyan ve uymayan üçer beşer satır örnek veri olmasını sağlayın
ve özellikle GÖREV YERİ ve TÜRÜ hücrelerine göre yapılacak ARAMA/LİSTELEME işlemine yönelik örneklendirme yaparak,
SORGU sayfasında şu hücreye şunu, şu hücreye şunu yazdığımda (1'den fazla kriter durumunu netleştirin)
şöyle sonuç alınması lazım diye alttaki listeyi kopyala/yapıştır yaparak veya elle yazarak olması gereken neyse o şekilde doldurun.

Arama yapılacak sayfa sayısı değişebilir dediğinize ve FORMÜL ile çözüm aradığınıza göre;
yeni örnek belgenizde, örneğin N2'den itibaren N sütununa sorgulama yapılacak sayfa adlarının listesini de ekleyin,

Bir forumdaşımız konuyu cevapsız bırakmayacaktır.

.

Ekli dosyayı inceleyiniz.
Arama ikonuna makro kodu atanmıştır. Kenarlık çizgileri koşullu biçimlendirme ile otomatik eklenir hale getirilmiştir. Arama işlemi yapılmadan önce sayfa temizlenmektedir.
Not: Arama sicil koduna göre gerçekleşmektedir.
İlgili Makro Kodu:

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(15 satır)

1607363425361.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın cakarem ilginize teşekkür ederim, iki sayfa için yaptığınız sorgu sayfası çalışıyor,ancak sayfa sayısı artarsa (GGY-GGYEGT-XXX-XGX şeklinde çoğalırsa) ne şekilde nereye kod yazılması gerekir

Arama ikonuna makro kodu atanmıştır. Kenarlık çizgileri koşullu biçimlendirme ile otomatik eklenir hale getirilmiştir. Arama işlemi yapılmadan önce sayfa temizlenmektedir.
Not: Arama sicil koduna göre gerçekleşmektedir.
İlgili Makro Kodu:

Kod:
(15 satır)

1607363425361.webp
Sayın cakarem ilginize emeğinize sağlık. iki sayfa için yaptığınız sorgu sayfası sicil hanesi çalışıyor isim veya diğer herhangi bir bilgi girildiğinde de sorgu yapmak istiyorum bir de sayfa sayısı artarsa (GGY-GGYEGT-XXX-XGX şeklinde çoğalırsa) ne şekilde nereye kod yazılması gerekir. Makro ile değil de formülle yapılabilme durumu olabilir mi sizce.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Eklenen sayfa yapısı diğerleri ile aynı olduğu sürece sorun yaşamazsınız. Ekleyip deneme yapabilirsiniz.
İkinci isteğinizde birden fazla arama kriteri girilmesi durumu? Bununla ilgili arama algoritması yazılması gerek. Uğraştıracağı için şimdilik sadece tek arama kriteri üzerinden kodu yazdım. Diğer alanlar içinde koda ekleme yaptım. Yalnız Görev Yeri ve Türü bilgisi diğer sayfalarda olmadığı için aramaya dahil etmedim.

Not : Sicil, Ad veya Soyad bölümlerinden herhangi birine eşit bir veri bulduğunda ilgili satır eklenmektedir.

İlgili Kod yapısı :

Kod:
(19 satır)

Ekli dosyalar

Eklenen sayfa yapısı diğerleri ile aynı olduğu sürece sorun yaşamazsınız. Ekleyip deneme yapabilirsiniz.
İkinci isteğinizde birden fazla arama kriteri girilmesi durumu? Bununla ilgili arama algoritması yazılması gerek. Uğraştıracağı için şimdilik sadece tek arama kriteri üzerinden kodu yazdım. Diğer alanlar içinde koda ekleme yaptım. Yalnız Görev Yeri ve Türü bilgisi diğer sayfalarda olmadığı için aramaya dahil etmedim.

Not : Sicil, Ad veya Soyad bölümlerinden herhangi birine eşit bir veri bulduğunda ilgili satır eklenmektedir.

İlgili Kod yapısı :

Kod:
(19 satır)
Elinize emeğinize sağlık.. Makrodan ziyade formül olma durumu olabilir mi? en azından makro konusunu bilmediğim için olacak formülü diğer uygulama alanlarına uyurlayabileceğim için öğrenmek istiyorum...

Formül konusunda maalasef yapılabilirliği konusunda bir şey diyemem. Formül konusunda @Ömer BARAN hocamızın engin bilgileri bulunmakta.

Ömer hocam için soruyu özetlemiş olayım.
- Her sayfadan girilen bilgiler kıyaslanarak alt alta veriler getirilecek. Makro kodu ile bu işlem kolaylıkla yapılmakta ama formülle nasıl yapılır bilemedim.

Formül konusunda maalasef yapılabilirliği konusunda bir şey diyemem. Formül konusunda @Ömer BARAN hocamızın engin bilgileri bulunmakta.

Ömer hocam için soruyu özetlemiş olayım.
- Her sayfadan girilen bilgiler kıyaslanarak alt alta veriler getirilecek. Makro kodu ile bu işlem kolaylıkla yapılmakta ama formülle nasıl yapılır bilemedim.
İlginize teşekkür ederim @Ömer BARAN hocamızın cevabını müsait olduğunda bekleyelim o zaman....

ÇÖZÜLDÜ işaretini, ÇÖZÜMü sağlayan cevabın sağındaki simgeyi tıklayarak oluşturunuz.
Böylece, benzer ihtiyacı olacak üyelerimiz, mesajlar arasında kaybolmak yerine dorudan çözümü sağlayan cevaba erişebilecektir.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
12