K

Çözüldü Metin içinde geçen sayısal değerleri bulma2

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Hücredeki metin içinde bir veya birden fazla sayısal değer olup sayısal değerleri sırasıyla C,D sütununa getirmek için formül gerekli.
B sütunundaki metin içinde geçen sayıları diğer sütunlarda getirilmesi gerekli. Ancak aynı satırda birden fazla sayısal değer varsa Birinci sayısal değer C sütununa; ikinci sayısal değer D sütununa getirilmesi gerekli.
metin içinde geçen sayılarda kiminde YTL kiminde TL olarak görünmektedir.

Ekli dosyalar

Sayın Selman,
İlginize teşekkür ederim. Bu yöntemde başka dosyamda gerekli olabilir.
Ancak açık formül kullanmayı tercih ediyorum. Zira benzer durumlarda formülleri kullanmam gerekliliği olabiliyor.
Diğer yandan sizinkinde gözlediğim üzere 18,75 rakamını da ayrı sütunlarda 18 ve 75 olarak ayırmış Yani kuruş ayırımı olan ./, işaretini de ayırma kriteri görmüş... Tabiki buna da ihtiyaç olan durum olabilir.

Selamlar Sn. @KMLZDMR formüllü çözüm olarak da aşağı şekliyle kullanabilirsiniz. Dosya ektedir.
C2 için;
[formul]=--KIRP(SOLDAN(YERİNEKOY(PARÇAAL(B2;BUL("mirasın";B2&"mirasın")+8;99);" ";YİNELE(" ";99));99))[/formul]
Alternatifi
[formul]=SOLDAN(PARÇAAL(B2;BUL("mirasın";B2)+8;99);BUL(" ";PARÇAAL(B2;BUL("mirasın";B2)+8;99))-1)+0[/formul]

D2 için;
[formul]=EĞERHATA(--KIRP(SOLDAN(YERİNEKOY(PARÇAAL(B2;BUL("hissesinin";B2&"hissesinin")+11;99);" ";YİNELE(" ";99));99));"")[/formul]
Alternatifi
[formul]=EĞERHATA(SOLDAN(PARÇAAL(B2;BUL("hissesinin";B2)+11;99);BUL(" ";PARÇAAL(B2;BUL("hissesinin";B2)+11;99))-1)+0;"")[/formul]

Ekli dosyalar

Sayın Mehmet23 Çok teşekkür ederim.
Alternatifler içinde sağolun.
yukarıdaki formül alternatiflerinde BUL fonksiyon içinde metin içindeki kelimeler yazılı durumda.
Aşağıdaki formülde bu yöntem uygulanmamış durum var. Ancak metin içindeki ikinci değeri getirmeyi yapamadım.
C2 hücresine aşağıdaki şekildeki formülü uyguladım. İkincil sayısal değeri getirmeyi yapamadım. D2 hücresine değer gelmesi için formülü revize edebilir misiniz?

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Yukarıda yazdığınız formülün o kadar uzatılmasına gerek de yok aşağıdaki şekliyle daha kısa haliyle kullanabilirsiniz. Hem formülün içinde metin olarak "TL" yide kullanmamış olursunuz. Kaldı ki bu formülle ikinci bir sayıyı bulamazsınız çünkü formül İLK sayının başladığı sayı topluluğunu dikkate alır.

Kod:
(1 satır)

Yukarıda yazdığınız formülün o kadar uzatılmasına gerek de yok aşağıdaki şekliyle daha kısa haliyle kullanabilirsiniz. Hem formülün içinde metin olarak "TL" yide kullanmamış olursunuz. Kaldı ki bu formülle ikinci bir sayıyı bulamazsınız çünkü formül İLK sayının başladığı sayı topluluğunu dikkate alır.

Kod:
(1 satır)
Sayın #Mehmet23 işte sizin bu kısa formülü revize ederek D2 ye de ikincil değeri getirmesi de sağlanacak...
5. pencerede anlattığım üzere ...

Sayın #Mehmet23 işte sizin bu kısa formülü revize ederek D2 ye de ikincil değeri getirmesi de sağlanacak...
5. pencerede anlattığım üzere ...
Ben her ne kadar da bu formülü kısaltmış olabilsem de soruya ilk cevap verdiğim 4. mesajdaki formüllerden herhangi birini kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü o formüller bunun yarısı uzunluğunda. 6. mesajdaki formül İLK SAYI TOPLULUĞUNU dikkate alır. Ondan dolayı diğer sayı topluluğuna geçmez. Ekseriyeten Formüller kişilerin sorunlarına özgü yazılır. Şöyle örnek vereyim İndis-kaçıncı ile çözülen bir soruda ben Topla.çarpım ile neden çözüm bulamıyorum diyemeyiz. Her sorunda o formül üzerinden gidemeyiz. Dolayısıyla Duruma göre formüller değişiklik gösteriyor. Önemli olan o soruna ilişkin en pratik olan ve en hızlı çalışan formülü bulabilmek.

Ben her ne kadar da bu formülü kısaltmış olabilsem de soruya ilk cevap verdiğim 4. mesajdaki formüllerden herhangi birini kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü o formüller bunun yarısı uzunluğunda. 6. mesajdaki formül İLK SAYI TOPLULUĞUNU dikkate alır. Ondan dolayı diğer sayı topluluğuna geçmez. Ekseriyeten Formüller kişilerin sorunlarına özgü yazılır. Şöyle örnek vereyim İndis-kaçıncı ile çözülen bir soruda ben Topla.çarpım ile neden çözüm bulamıyorum diyemeyiz. Her sorunda o formül üzerinden gidemeyiz. Dolayısıyla Duruma göre formüller değişiklik gösteriyor. Önemli olan o soruna ilişkin en pratik olan ve en hızlı çalışan formülü bulabilmek.
Doğru dersiniz.
Kısa formüller ve tablo sütun satır değişkenliğine uygun formüller benim favorilerim.
Ancak amacım BUL("metin"; içinde olmayacak şekilde bir formüle ulaşmaktır. Bu nedenle sizin 6. penceredeki aşağıdaki formülü ikinci sayısal değeri de getiren formülü merakla bekliyorum. Mümkün değilse ne ala.
Kod:
(1 satır)

Selamlar Sn. @KMLZDMR formüllü çözüm olarak da aşağı şekliyle kullanabilirsiniz. Dosya ektedir.
C2 için;
[formul]=--KIRP(SOLDAN(YERİNEKOY(PARÇAAL(B2;BUL("mirasın";B2&"mirasın")+8;99);" ";YİNELE(" ";99));99))[/formul]
Alternatifi
[formul]=SOLDAN(PARÇAAL(B2;BUL("mirasın";B2)+8;99);BUL(" ";PARÇAAL(B2;BUL("mirasın";B2)+8;99))-1)+0[/formul]

D2 için;
[formul]=EĞERHATA(--KIRP(SOLDAN(YERİNEKOY(PARÇAAL(B2;BUL("hissesinin";B2&"hissesinin")+11;99);" ";YİNELE(" ";99));99));"")[/formul]
Alternatifi
[formul]=EĞERHATA(SOLDAN(PARÇAAL(B2;BUL("hissesinin";B2)+11;99);BUL(" ";PARÇAAL(B2;BUL("hissesinin";B2)+11;99))-1)+0;"")[/formul]

Merhaba, Değerli forumdaşlar ve Sayın #Mehmet23
Ekli tabloda durumu değiştirdim.
Bu duruma göre sayın #Mehmet23 tarafından düzenlenmiş yukarıdaki formülleri revize etmek gerekli.
Ekli tabloda görüleceği üzere sayısal değerlerin aranacağı B15:B17 hücresindeki cümle içerisindeki kelimeleri bulma işlemi de geliştirilmeli.
örneğin, BUL("hissesinin";B2&"hissesinin") içindeki "hissesinin" kelimesini formülle bulması uygun olacaktır. Kanımca bunun için sayının bulunduğu karakterin solundaki kelimeyi bulmak olacaktır.
Açıklamalar ve Ekli tablo içeriğine göre formülleri düzenlemeniz mümkün mü?
#Mehmet23
4. penceredeki formüller geliştirilerek c15 hücresine uygulanacak formül C15:F17 aralığına uygulandığında H15:K17 aralığındaki değerleri getirecek
C14:F14 aralığı sütun başlığı olup
C12:F12 aralığındaki değerler c14:f14 aralığındaki başlığın ilk kelimeleridir.
Bu kelimelerde B15:B17 aralığındaki hücrelerde varlığı aranarak C15:F17 aralığı değerlerin satır sütun kesişenleri gelecek kesişmeyenleri boş gelecek.

Ekli dosyalar

Sn. @KMLZDMR lütfen ilk sorununuz çözüldüyse ki çözüldü 2 3 alternatifli çözüm oldu. Bul fonksiyonu belirtmediğiniz halde bul olan olmayan her türlü çözüm sunuldu. konuyu kapatıp yeni konu açınız. Böylesi daha sağlıklı olur. Çünkü konuyu takip edecek diğer üyelerin de kafa karışıklığına yol açmaz. Şunu da belirtmeliyim ki sorunlarınıza çözüm sunulmadan önce ilk soru sorduğunuz zaman sorunuza ben hiçbir şekilde BUL fonksiyonu ile ve içinde kelimeler geçen bir formüllü çözüm istemiyorum diye belirtirseniz ona göre çözümler sunulur. Anlayışınız için teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.