Çözüldü Merkez Bankası Döviz Kuru Çekme

theorder

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar, Daha önceden buradan Merkez Bankasından çekilecek döviz kuru ile ilgili konu açmıştım ama . yıl devirlerinde sorun yaşadım. yıl bitince ortaya çıktı bu durumç Ekte sizlere verdiğim dosyadaki formüldeki hatayı bulamadım. Mümkünse bu işlemin vba ile yapabilir miyiz. çünkü verileri güncellerken sanırım bilgisayar çok kasılıyor ve hesaplaması uzun sürüyor çok çokç yardımlarını bekliyorum.

Ekli dosyalar

Çözüm
Linkini verdiğim dosyadaki KTF istediğiniz gibi kullanmaya müsait yapıdadır.
Hücreye =TCMB_XD(D2;D3;D4) gibi tarih, döviz cinsi ve kur türü bilgisi HÜCREden alınabileceği gibi;
=TCMB_XD("27.01.2023";"EUR";"Döviz Alış") gibi de kullanılabilir.
Yapacağınız şey formüllü hücreyi istediğiniz hücrelere kopyala yapıştır yapmak.
Merhabalar, Daha önceden buradan Merkez Bankasından çekilecek döviz kuru ile ilgili konu açmıştım ama . yıl devirlerinde sorun yaşadım. yıl bitince ortaya çıktı bu durumç Ekte sizlere verdiğim dosyadaki formüldeki hatayı bulamadım. Mümkünse bu işlemin vba ile yapabilir miyiz. çünkü verileri güncellerken sanırım bilgisayar çok kasılıyor ve hesaplaması uzun sürüyor çok çokç yardımlarını bekliyorum.

*kur bir önceki gün olacak
*tatil günlerinde ise bir önceki kur olacak

@theorder

A2 hücresine yazılan tarihin, TCMB tarafından kur yayımlanan
yani hafta sonu veya Resmi Tatil olmayan bir tarih (30.12.2022) yazarsanız sorun kalmaz.

A3 hücresine de =A2+1 formülünü uygulayıp, formülü aşağı doğru kopyalayın.

@theorder

A2 hücresine yazılan tarihin, TCMB tarafından kur yayımlanan
yani hafta sonu veya Resmi Tatil olmayan bir tarih (30.12.2022) yazarsanız sorun kalmaz.

A3 hücresine de =A2+1 formülünü uygulayıp, formülü aşağı doğru kopyalayın.

Üstad Ömer Bey Geçmiş bayramınız mübarek olsun , Teşekkür ederim.

Bu formülü VBA da yapabilir miyiz ? Kullanmış olduğum excel tablosu çok ağırlaşıyor vba olursa excel i açtığımız tarihi otomatik olarak güncelleyen bir kod ekleyebilir miyiz. Konu hakkında yardım edebilirseniz Çok Teşekkür ederim.

Forumda arama yapmanızı önereceğim.
TCMB'den kur bilgisi çekme konusunda formül/makro/KTF çözüm alternatifleri olması lazım.

benzeri var ama malesef ki kodların farklı farklı içindeki neye uyumlu yapmak mümkün değil.

Önemli olan ihtiyacın ne olduğu.
Belge yapısı, alınacak veri miktarı vs, belgenizi görmek lazım.

ekte belirtmiş olduğum dosyada A hücresindeki tarih devam edecektir. Her exceli açtığımda bu tarihi bugüne kadar otomatik sürüklesin istiyorum. güncelledikten sonra vermiş olduğum tablo da B sütununda usd c sütunun eur ve d sütununda ise gbp nin döviz alış ın yazılmasını istiyorum. Bir gün öncesi yazılacak eğer tatile denk gelioyrsa en yakın iş günündeki kur alınması.

İhttiyacım olan kodu uygulayamadım yani uyarlıyamadım malasef ki.

Ekli dosyalar

Linkini verdiğim dosyadaki KTF istediğiniz gibi kullanmaya müsait yapıdadır.
Hücreye =TCMB_XD(D2;D3;D4) gibi tarih, döviz cinsi ve kur türü bilgisi HÜCREden alınabileceği gibi;
=TCMB_XD("27.01.2023";"EUR";"Döviz Alış") gibi de kullanılabilir.
Yapacağınız şey formüllü hücreyi istediğiniz hücrelere kopyala yapıştır yapmak.

Çözüm
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9