Soru Kriterlere Göre Sütun Toplamlarını Alma

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Forumda aşağıdaki adresteki kapanmış konu için eksik bir durum ve yeni durum hasıl oldu.
#FerhatCK konuya ilgi göstermesi için teşekkür mahiyetince cevap yazmıştım. Konu kapatılmış olduğu için orada yazamadım.
*Önceki durum: Kriterlerden C4 ve/veya C5 kriterlerinde "Tüm Aylar" seçimi var. Buna ilişkin formüller tepki vermedi.
Tüm aylar seçmek, Yıl bazında sonuçları getirmek içindi... Bu kriterlerin hücrelerini silince de "boş" yıl olarak değerleri getirmeli..

*Yeni durum için ise Vade sütunundaki tarihlerin B2:C5 aralığında bulunan Vade ay ve bu ayın tabi olduğu yılda dikkate alınarak Vade tarihi ileri olanları getirmek için

Vadesi İleri olanlara örnek:
F sütunu Dönem10/2023
H sütunu Vade: 12/2023 ya da 01/2024 olması halinde J sütunundaki Tutarlar Yeni açılacak "Vadesi İleri Olanlar" J:9:J13 aralığında gözükmesi için yeni bir formül düzenleyebilir misiniz?

1. Sorunuzdaki hatayı ben D10-D12 aralığındaki formüller için algıladım. Diğer hücrelerdeki formüller değişmeyecek anladığım kadarı ile. Aşağıdaki formülü D10-D12 için dener misiniz ?

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

@FerhatCK
İlginize teşekkür ederim.
Talepte Vadesi ileri tarih olanlar içinde formül gerekli olduğunu belirtmiştim.

*Yeni durum için ise Vade sütunundaki tarihlerin B2:C5 aralığında bulunan Vade ay ve bu ayın tabi olduğu yılda dikkate alınarak "Vade tarihi ileri" olanları getirmek için J10:J13 aralığına uygulanacak formülü oluşturmanız mümkün mü?
Vadesi İleri olanlara örnek:
F sütunu Dönem:10/2023; Vade: 11/2023 ise
H sütunu Vade: 12/2023 ya da 01/2024 olması halinde J sütunundaki Tutarlar Yeni açılacak "Vadesi İleri Olanlar" J9:J13 aralığında gözükmesi için yeni bir formül düzenleyebilir misiniz?

@FerhatCK
H sütunundaki tarihlerde Örneğin Vade 26.01.2024 olabileceği için sanırım formül C5 hücresindeki Ay adından sonraki büyük tarihleri alması gerekecek... C5: Kasım ise 01.12.2023 ten büyük tarihleri alacak
Örneğin tarihle şu şekil ise 15.12.2023 + 05.01.2024 tarihleri tutarı toplanmış olacak...

@FerhatCK
Maalesef doğru sonuç getirmiyor.
Konuyu anlatamadım sanırım...
Örnek:
a) 10/2023 dönemi elektrik faturanız var. Tutarı: 500,00 Bunun son ödeme tarihi: 5.12.2023 olsun.
b) 10/2023 dönemi su faturanız var. Tutarı: 780,00 Bunun son ödeme tarihi: 15.01.2024 olsun.
c) 10/2023 dönemi telefon faturanız var. Tutarı: 400,00 Bunun son ödeme tarihi: 10.11.2023 olsun.

C4=Ekim C5=Kasım seçiliyken
Vadesi Gelmemişlerin durumu; Ödenecek satırında J11 değeri = 500+780= 1280 olacaktır
E sütunu Ödenecek Dönem Ay= 1680 ; F sütunu Ödenecek Vade Ay=400
şeklinde sonuç alacaktır.

Hocam kriter fazla anlatım/anlayamama probleminden bu duruma geldi. Hala tam anlayamama rağmen aşağıdaki kodlara bakar mısınız

J10 için:
Kod:
(1 satır)
DÖNEM AY için:
Kod:
(1 satır)
VADE AY için:
Kod:
(1 satır)

Yazdıklarım ÖDENECEK kriterler için aşağıya doğru sürüklerseniz. ÖDENDİ ve BEKLEMEDE kriterleri gelir.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10