Çözüldü Adres Metnini, Kriterlere Göre İlgili Alanlara Dağıtma

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli dosyada a sütununda adres yazılı olup bu adresin her kelimesi b1,c1... sütunlarına sayın Ömer Baran tarafından daha önceden formüle edilmişti.
İhtiyaç olanlar;
a)sütunlardaki B1 hücresindeki formül (sütunlara sürüklenebilen formül) E10:E22 aralığında nasıl yeniden düzenlenebilir.
b)Adreslerdeki ayrıştırma alanları olan( mah. cad....vs) ve kısaltma seçimi B8 hücresinde açılış listeden seçilebilir şekilde B10:B21 aralığındaki durumlara göre H10:H21 aralığına nasıl getirebilecek formüllere ihtiyacım var.
Lütfen yardımcı olabilir misiniz?
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Sayın @KMLZDMR .

Umarım tekrar düzenleme talebiniz olmaz.
Her türlü seçeneği formüle ettiğimi düşünüyorum.

Belgede çok farklı seçenekler için, birbirinden farklı, yardımcı alanların kullanıldığı bir uygulama oluşturulduğundan,
kullanılan formülleri mesaj içeriği olarak paylaşamıyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer BARAN üstadım,
Adreslere ilişkin alan isimleri iki ve daha fazla kelime olursa bunu ayrıştırma yapamadı...
Örnek adres: Gazi Osman Paşa Mah. Doktorlar Cad. Şehit Çetin Görgü Sok. Süreyya Dağlı Apart. No:39/A TEPEBAŞI / ESKİŞEHİR / TÜRKİYE

Olması gereken:
Mahalle: Gazi Osman Paşa
cadde: Doktorlar
Sokak: Şehit Çetin Görgü

Lütfen konuya tekrar bakabilir misiniz?

Tekrar merhaba Sayın @KMLZDMR .

Eklediğim dosyayı inceleyin, deneyin.
Fazla sayıda ve farklı seçeneklere göre formüllemeler yapıldığından,
cevap metnine bu konuda bir şey yazmıyorum.

Tek hücredeki adres bilgisi üzerinden;

-- metinde kullanılması muhtemel Mahallesi/Mah/Cadde/Caddesi/Cad/No/DKN/... vs anaktar kelime seçeneklerinin
tümünü kapsamak üzere; bu anahtar kelimeleri kapsam dışında tutup, bu adres bilgisi unsurlarının,
kendilerine ayrılmış alanlara aktarılması,
( "Excel Destek Mahallesi", "Formül, Makro Soru ve Çözümleri Caddesi" gibi tek kelime olmayan
adres unsurlarının kendisine ayrılmış alanlara "Excel Destek" , "Formül, Makro Soru ve Çözümleri" şeklinde aktarılması dahil)

-- kelimelerin tümünün bir satırda yan yana hücrelere parçalar (kelime) halinde listelenmesi,
-- kelimelerin tümünün bir sütunda alt alta hücrelere parçalar (kelime) halinde listelenmesi,

işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Hücrdeki metinde, kelime arama/ayıklama/tasnifleme ile ilgili güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Baran üstadım,
7 numaralı penceredeki çalışmadaki adreste kapı numarası yazılımındaki / - gibi işaretlere dikkat etmeden
sonuç alanında No alanındaki işaretleri yok ederek birleştirerek sonuç getirmekte olduğunu gözledim.
Sanırım B2 hücresindeki kırp( yerinekoy formül alanında düzenleme gerekebilir.
adres içerisinde Kapı No örnek yazılım şekilleri: Kapı No: 39/A , Kapı No: 39-A , Kapı No: 39-7, Kapı No: 39/7 yazılabilmektedir.
Mevcut durumda, 39/A olan kapı no ya da 39/7 gibi yazılı kapı no ilgili alana "39A" ya da 397 olarak birleştirilmiş şekilde
gelmektedir.

*Sizin tabloya N16 hücresine, "Daire No" yazılmak gerekti ve 39/A, 39/7 gibi yazılan durumda Daire No alanına A ; 7 gibi gelmesi sağlanmalı
*Bunun içinde sanırım tablonun R sütunundan sağa doğru genişletilmeli ve R25 hücresine "Daire No," R26 ya "D.No," R27 ye "D."
yazılmak gerekecektir.
Tabidir ki, A sütununda yazılmakta olan adres içerisinde kapı no: 39/7 ya da Kapı No: 39 Daire No:7 yazımı yazılmış olması da mümkün olduğu için formül bunu algılamasını sağlayacaktır.

Size ait tablo alanlar ve yeni adresler yazılmış olarak dosya ektedir.
Sanırım son düzeltme bunlar olacaktır.
Saygılarımla. Tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Kemal Bey bu tür adres işlerinin malesef sonu yok.
Örneğin; yaptığınız değişiklikteki "D. K. N." deki "D." ile Daire anlamındaki "D." nasıl birbirinden ayrılacak?
Eklediğim belgedeki formüllerin bir kısmında değişiklikler yaptım (hangileri hatırlamıyorum).

Denersiniz.

.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi