Çözüldü Kriterlere Göre Değer Çekme Getirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
"Kriterlere göre değer çekme getirme" başlığı yazdım ama anlatım tam bu başlığa uydu mu bilemedim.
E ve F sütunlarındaki rakamsal değerlerin kriter satırı A sütununda ama kesişimleri aynı değil.
A sütunundaki kriter satırına G sütununa Borç Alacak yazısı kritere göre yazılacak Borç mu; Alacak mı olduğuna aşağıdaki anlatıma göre tespit ederek yapacak

A sütunundaki değerlerden " 750.03.0001" tırnak içinde yazılı değerle eşleşen satırın değeri D sütununda (Detay) bulunmaktadır.
" 750.03.0001" değerin sol baştaki "750" değerinin bulunduğu 3 haneli satırın bulunduğu E ve F sütunlarından hangisinde rakam varsa
Talep A) " 750.03.0001" değerinin bulunduğu satırın G sütununa; G sütununa, Rakamının bulunduğu sütun E sütunu ise "Borç"; Rakamının bulunduğu sütun F sütunu ise "Alacak" yazacak.
Talep B) H sütununa (borç), ise E sütunundaki Tutarı getirecek; I sütununa (alacak), ise E sütunundaki tutarı getirecek

Asıl belgede satır sayısı çok Formül G9; H9; I9 hücrelerine uygulanacak.
Eğer mümkünse,
a) G sütunu için ayrı formül H9 ve I9 için tek bir formülle H ve I sütunlara uygulanabilir tek formül yapılması
alternatif formül olarak da
b) G sütununa uygulanacak tek bir formül G,H I sütun değerlerin oluşturabilecek tek bir formül yapılması
hususunda yardımcı olabilir misiniz?

Not: Versiyonlar:Excel 2003 ve Excel 2019

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Örnek belgede 2 adet örnek sonuç vermişsiniz.
Tablodaki diğer satırların tümü için BOŞ sonuç mu alınacak yoksa,
örnek belgedeki verilere göre olması gereken sonuçları eksik mi yazdınız?

Örnek belgede 2 adet örnek sonuç vermişsiniz.
Tablodaki diğer satırların tümü için BOŞ sonuç mu alınacak yoksa,
örnek belgedeki verilere göre olması gereken sonuçları eksik mi yazdınız?
Üstadım öncelikle konuya ilginize teşekkür ederim.
" 750.03.0001" değeri aranacak anahtar olup ekli tablodaki sonuç değerler doğru olup " 750.03.0001" haricindeki A sütunundaki diğer satırlar boş sonuç olacaktır.

Başka hesap kodları değil sadece 750.03.0001 kodu için işlem yapılacak öyle mi?
Doğrudur.
Ama şuna ihtiyaç duyulabilir. Konuya esas değer olan bu 750.03.0001 değeri sabit bir hücreye yazarak farklı değerleri de getirecek şekilde formül kurmak daha mantıklı sanırım.
Ya da bu değeri formül içine girip değiştirerek farkı bir değer seçmekle yapılabilirse sıkıntı olmaz.

@kmlzdmr

-- İşlem yapılacak alt hesap kodunu G7 hücresine yazın ve G7:I7 hücrelerini birleştirin,
-- Birinci formülü H9 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın.
-- İkinci formülü G9 hücresine uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.

Formülün çalışma mantığı şudur; verilen alt hesap satır numarasından yukarda olmak üzere,
verilen hesap kodunun ilk 3 karakterine eşit en alttaki hücrenin satır numarası bulunur,
bulunduğu satır BORÇ ve ALACAK sütununda SAYI var olma durumuna göre
verilen hesap kodunun kendi satırında D sütunundaki SAYIsal değer sonuç olarak elde edilir.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

@kmlzdmr

-- İşlem yapılacak alt hesap kodunu G7 hücresine yazın ve G7:I7 hücrelerini birleştirin,
-- Birinci formülü H9 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın.
-- İkinci formülü G9 hücresine uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.

Formülün çalışma mantığı şudur; verilen alt hesap satır numarasından yukarda olmak üzere,
verilen hesap kodunun ilk 3 karakterine eşit en alttaki hücrenin satır numarası bulunur,
bulunduğu satır BORÇ ve ALACAK sütununda SAYI var olma durumuna göre
verilen hesap kodunun kendi satırında D sütunundaki SAYIsal değer sonuç olarak elde edilir.

Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Ömer BARAN üstadım teşekkür ederim.
Ancak formülü ekli dosyada Sayfa2 göreceğiniz üzere çalıştıramadım.

A14 hücre değerini G7 hücresine önce olması gerektiği gibi kopyaladım. Zira A14 hücresinde göreceğiniz üzere " 750.03.0001" 750 nin baş tarafı üç tane boşlukla başlamaktadır. G7 hücresine üç boşlukla başlayan değeri öncelikli seçmem gereken değerler olmakla birlikte; boşluksuz değerleri seçmekte mümkün... örneğin "770.06"...

Formülü H9 hücresine uyguladım sağ ve aşağı sürükledim. değer hatası aldım. Dizi formülüne çevirdim. Sayı hatası adım. (hatalar (H14:I14
ve " 750.03.0001" olduğu satırlarda...)
formüldeki SOLDAN($G$7;3) değeri alması durumunu 6 yaptım. gelmedi. tekrar 3 yaptım.
sayısal değerleri getirmedi. Ne yapmam gerekli?

Diğer yandan: Öğrenmek için soruyorum. Aşağıdaki
H9 hücresindeki formülü aşağıya kopyalamada şunu fark ettim:
H9 hücresindeki formül dizisi içindeki YERİNEKOY($A8:$A$9;" ";"") ve SATIR($A8:$A$9)-8
H10 hücresindeki YERİNEKOY($A9:$A$9;" ";"") ve SATIR($A9:$A$9)-8 şeklindeyken
H11 hücresinden sonra YERİNEKOY($A$9:$A10;" ";"") ve SATIR($A$9:$A10)-8 devam satırlarda $A$9:$A11 şeklinde artarak gitmektedir.
bu değişiklik nasıl olabilmektedir. Daha önce karşılaşmamıştım. Öğrenmem için izahınız mümkün mü?

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
@kmlzdmr

Belgeniz ekte.
Daha önce ARANAN DEĞER'i elle boşluksuz yazacağınızı varsaymıştım.
Kopyala yapıştır şeklinde listeden alacağım dediğiniz için Formüllerde küçük değişiklik yaptım.
Üstadım,
Ekli dosyayı kopyaladım. Açtım. gördüğüm: Değer hatası. rakamlar neden gelmedi anlamadım!
Bir de 8. Pencerede "Diğer yandan.." diye başladığım konuya ilişkin bir anlatımınız olur mu? Öğrenmek için.

@kmlzdmr

Bendeki durum bu, bilemiyorum.

1681909591917.webp

@kmlzdmr

Bendeki durum bu, bilemiyorum.

1681909591917.png
üstadım, .xlsm uzantısından mı diye yeni .xlsx uzantılı dosya ile veri alanının kopyalayıp formülleri elle yazdım. Yine değer hatası aldım.
Sizin eklediğiniz dosyayı ilk açtığımda Korumalı Görünüm çıkmakta. (görüntü ektedir.) Düzenlemeyi etkinleştir deyince G H I sütunlarındaki Formüllerin olduğu ve sonuç aldığı yerler DEĞER hatasına dönüyor... Güven Merkezi / Korumalı görünüm deki "Kaynağı İnternet.....etkinleştir" işaretini kaldırarak da dosya indirdim. Ama yine değer hatası olarak görmekteyim. Bunu nasıl halledebilirim?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-04-19 183005.webp
    Ekran görüntüsü 2023-04-19 183005.webp
    79.5 KB · Görüntüleme: 3
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
12