Çözüldü Fark Değerlerini Kriterlere Göre Toplama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Forumda açmış olduğum konuda Sayın Ömer Baran üstadım sağolsun konun büyük aşamasını yapmış bulunmaktadır.
konu kendisinde sıcakken; eklediğim dosyada fark tutarların sütundaki kriterlere göre ilgili yerlere toplanması ile eşitlik sağlanmış olacaktır.
Eşitlenmiş isimli bir sayfa da Yeni sayfasındaki kriterlere göre eşitlik sağlanmış olarak sonuca ulaşılmış olacaktır.
Eşitlenmiş sayfası J, K, L sütunlarında elle değerleri Yeni sayfası T ve U sütun kriterlerine göre bir kaç örnek oluşturdum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

@kmlzdmr
Eşitlenmiş sayfasına lüzum yok, çözüm alanı sağdaki 3 sütun.
Kontrol edersiniz.
Hatalar varsa, çözümün nasıl bulunacağına dair kısa/net açıklama yazarsınız.
Örneğin yardımcı alanda şo sütunda EKSİ sonuç varsa şöyle, ARTI sonuç varsa böyle gibi
muhtemel durum senaryolarını net anlamak lazım.

Mesela şu alan için nasıl işlem yapılacağını çok iyi netleştirmeniz lazım.
1700224477972.webp

Ekli dosyalar

@Ömer BARAN
Üstadım ilginize çok teşekkür ederim.

İlk gözlemde şunlar dikkati çekti;
a) Yeni sayfası P Q sütunlarında 0 değerleri haricindeki farkların olduğu alanların S T U sütun değerleri doğru sonuç almış iken; 0 değerli alanlarda S sütununda Hesap kodu 153 olan satırlar özellikle değer değişmiş olduğu ve U sütununda da KDV siz tutarların gelmedi görülmektedir.
Örneğin;
* Yeni Sayfasında J11 910,83 iken S11 de 910,84 (1 kuruş fark)
* Yeni Sayfasında J15 1217,40 iken S15 de 1217,41 (1 kuruş fark halbuki bu satırın Eski ve Yeni sayfa değerleri doğru) çelişkiyi gidermek gerekecek..

b) "Yeni" sayfası U sütununda gelmeyen değerler var.
Örneğin: U13, U15, U19, ...
**İşlemi sonuçta J K L sütunlarında eşitlenmiş olarak sonuçlanmış durumu
"Eşitlenmiş" isimli sayfada A:N aralığı olarak nihai yapmak gerekli
Çalışma kitabının Eski sayfası ilk veri; Yeni sayfası J:U aralığı değer eşitlemeleri sayfası "Eşitlenmiş" isimli sayfada ise A:N aralığında sonuç değerler alınmış olacaktır.
yardımcı olabilir misiniz?

Bir önceki mesajımda belirttiğim satırlar için nasıl işlem yapılacağını açıklamamışsınız.
Sanırım belgede değişiklik yaptım. Son halini tekrar ileteyim en iyisi.

Ben EŞİTLENMİŞ sayfasını yok sayıyorum.

Ekli dosyalar

@Ömer BARAN
üstadım, kusura bakmayın, 3. penceredeki sizin "Mesela şu alan için nasıl işlem yapılacağını çok iyi netleştirmeniz lazım." notunuzu dikkat etmedim.
şimdi baktım. ilgili kesitte örnek olan Yeni sayfası 224. satırda 770.5.7 ve 225. satırda 153 olması halinde
770 değeri korunacak; Fark 153 hesapta toplamlar alınacak...
satırdaki 770.5.7 değeri 0,42-, 153.1.2 4.972,00 doğru değerdir. S sütun formülü buna göre olacak...
*4. penceredeki durumları da formül ile düzenlemek mümkün mü?
5. pencere ekindeki dosya sanırım makro ile düzeltilmiş olsa gerek...

Son düzenleme:
Ömer Baran Üstadım,
6. pencere yazısını değiştirdim.
paragraftan "5. pencere ekindeki dosya sanırım makro ile düzeltilmiş olsa gerek..." cümlesini kaldırdım.

"Üstadım, kusura bakmayın, 3. penceredeki sizin "Mesela şu alan için nasıl işlem yapılacağını çok iyi netleştirmeniz lazım." notunuzu dikkat etmedim.
şimdi baktım. ilgili kesitte örnek olan Yeni sayfası 224. satırda 770.5.7 ve 225. satırda 153 olması halinde
770 değeri korunacak; Fark 153 hesapta toplamlar alınacak...
satırdaki 770.5.7 değeri 0,42-, 153.1.2 4.972,00 doğru değerdir. S sütun formülü buna göre olacak...
*4. penceredeki durumları da formül ile düzenlemek mümkün mü?"

*5. pencere ekindeki dosya R sütun formülleri yenilenmiş olduğunu gördüm.

@kmlzdmr

Belgenizdeki verilere bakıldığında, birbirinden farklı üç durum görüyorum:
-- J toplamı K'dan farklı olanlar (md: 6)
-- 153 hesap L'den farklı olanlar (md: 7)
-- Hem J toplamı K'dan farklı, hem de 153 hesap L'den farklı olanlar (md: 10)

Bu 3 farklı duruma göre olması gereken sonuçlar için net bir KURAL tanımlaması olmalıdır.
Başka durum senaryosu YOK SANIRIM.

@Ömer BARAN
Merhaba Üstadım, Konuya gösterdiğiniz İlgiye teşekkür ederim.
Belirttiğiniz husus doğrudur.
-- J toplamı K'dan farklı olanlar (md: 6) - (P sütunu Alacak Fark başlığı Sadece sıfıra eşit olmayanlar)
-- 153 hesap L'den farklı olanlar (md: 7)- (Q sütunu KDVsiz Fark başlığı Sadece sıfıra eşit olmayanlar)
-- Hem J toplamı K'dan farklı, hem de 153 hesap L'den farklı olanlar (md: 10) (P ve Q sütunu Alacak Fark ve KDVsiz Fark başlığı her ikisi de sıfıra eşit olmayanlar)
olarak ta dediğiniz üzere 3 durum var.
7. pencerede belirttiğim üzere bazı alanlarda 770 ile başlayan faturalar var. Bunların matrahları değişmeyecek 153... başlayan satırlar birleşecek ve rakamları değişecek...
selam ve saygılar sunarım.

Benim yazdığımı bana tekrar yazmışsınız.
P/Q sütunlarını boş verin şimdi.
Neticede kafamdaki olması gerekene göre yine benim oluşturduğum formüller.

Mesele/soru anlaşılmadı sanırım:
benim sorum; 3 durum için verdiğim madde numaralarındaki tutarların
ayrı ayrı TAM OLARAK ne olmaları gerektiği.

Siz bu 3 madde için olması gerekenleri yazın bakalım.
Olayı bildiğime göre çok açıklama yazmaya lüzum yok.

1700510593868.webp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...