Çözüldü Koşullu Biçimlendirme ile Tüm Satırı Boyamak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

berksaylan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Dostlar selam,

Screenshot_20210508-161714.webp

D3,D5,D7.. hücrelerinde resimde gördüğünüz gibi veri doğrulama mevcut. Bu tabloyu manuel olarak renklendirdim yapmak istediğimi anlatabilmek için. Bu veri doğrulamaya bağlı olarak seçilen metinlere göre tüm satirlara farkli renkler vermek istiyorum. Örnek, donkey farmi en alta sectigimde griye dönsün gibi. Nasil yapilabilir ? Yardimci olan herkese şimdiden teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:
@berksaylan

Neden örnek belge yerine ekran görüntüsü üzerinden destek istenilir anlayamıyorum doğrusu.

Böyle, ekran görüntüsü üzerinden destek isteyince, yardımcı olmayı düşünen kişiden;
-- sizin için yeni bir Excel belgesi oluşturmasını,
-- bu belgede, ekran görüntüsüne benzer bir tablo oluşturmasını,
-- bu tabloya istenilen sonucu elde edecek koşullu biçimlendirmeler uygulayarak
-- sonucun istenilen gibi olduğundan emin olduktan sonra da (kaldı ki "ya şöyle olursa", "şöyle olacaktı"... gibi bir karşı mesaj da gelebilir)
ya işlem adımlarını tek tek sırayla açıklamasını ya da uygulanmış belgeyi iletmesini beklemiş oluyorsunuz.

Bence bir forum sitesi için fazla bir beklenti.

Oysa; en azından elinizdeki belgenin, olması gereken durumun örneklendirildiği bir kopyasını foruma ekleyip,
destek olacak kişinin yükünü bir miktar azaltmanız mümkün.

.

@Ömer BARAN

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler,

Kimseden benim için yeni bir belge oluşturup benim yerime uğraşmasını talep etmedim. Buraya belge yükleyip benim yerime yapmasını istemedim. Cümlemin sonunu okur iseniz "nasıl yapılabilir ?" diye soruyorum. Benim için birinden hazırlamasını beklemiyorum. Bilgim yok, hevesim ve merakım var. Kendim uğraşıyorum çoğu şey ile. Yapamadığım, beceremediğim yerde hazır beklemek yerine konu açarak bilen dostlardan yol göstermesini bekliyorum.. Beklediğim cevap, şu formülü deneyebilirsin, bak bu yoldan daha kısa olur vs.

Vaktinizi bana cevap yazma ihtiyacı hissettirerek ziyan ettiğim için özür dilerim.

Estağfurullah, özür'lük bir şey yok.
Sadece kendinizi, belgeyle ilgilenip cevap yazacak kişinin yeine koyarak düşünmekte yarar olduğunu belirtmek istedim.

Belirtmiştim çözüm üretmek ve bunu iletmek için, önceki cevaptaki gibi birşeyler yapılması şart, bu belli.
Belgenizi indirip çözüm için bakacağım .

Merhabalar,
Aşağıdaki işlemleri uygulayıp dener misiniz, istediğiniz bu şekilde mi?

-- Tabloyu seçiniz.
-- Koşullu Biçimlendirme \ Yeni Kural \ Biçimlendirilecek Hücreleri Belirlemek İçin Formül Kullan seçeneğini seçiniz.
-- Açılan formül çubuğuna =$D3="Donkey Farm" yazınız.
-- Biçimlendir düğmesinden istediğiniz rengi seçip işlemi onaylayınız.

Belgeye baktım ancak, malesef işlemi anlayamadım, kusura bakmayın.
Denediğiniz için teşekkür ederim.

Merhabalar,
Aşağıdaki işlemleri uygulayıp dener misiniz, istediğiniz bu şekilde mi?

-- Tabloyu seçiniz.
-- Koşullu Biçimlendirme \ Yeni Kural \ Biçimlendirilecek Hücreleri Belirlemek İçin Formül Kullan seçeneğini seçiniz.
-- Açılan formül çubuğuna =$D3="Donkey Farm" yazınız.
-- Biçimlendir düğmesinden istediğiniz rengi seçip işlemi onaylayınız.

Hocam bu şekilde olmadı ama farklı bi yöntem aklıma geldi onu formülüze etmeye çalışıyorum.
P sütununa düşeyara ile D sütunundaki hedefleri çektim. Daha sonra Q sütununda en başa 1 değerini verip, alına tekrar eden aynı veriler için 1, farklı veriler için +1 yazdırabilirsek =EĞER($Q3=1) tarzı bi formül ile istediğimi elde edebiliyorum.

Ne demek istediğimi anlatamadıysam yeni belgeyi indirip Q sütunundaki sayıları formülle getirebilmemin bi yolu varmı bakabilirmisiniz?

Ekli dosyalar

Fikrimi belirteyim ve bir de Q sütunundaki sayıları elde etmeye yönelik formül önerisi vereyim.
Belgenizde D3 ve D5'deki veriler gibi aynı gibi görünmekle beraber bu hücre değeri birbirine EŞİT DEĞİL.
Kaldı ki; gerçek belgenin kopyası şeklinde hazırlanmış bir örnek belge de yok (içerikler farklı).
Önerilerin gerçek belgede istenilen sonucu vermeme ihtimalini de yüksek görüyorum.
Zaten belgede birleştirilmiş hücrelerin kullanılması da önemli bir sorun ve formül oluşturmayı güçleştiren bir durum.

Herneyse; son örnek belgenize göre; Q sütunundaki sayılar için (doğal olarak Q sütununda hücre birleştirmesi olmaması gerekir)
Q3 hücresine elle 1 yazıp, Q4 hücresine de aşağıdaki formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayınca istediğiniz sayılar elde edilir.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Selamlar,
Bir fikir de benden...
Belki yanlış anlıyor olabilirim...
*** Anladığım, Sayısal değer yazılan hücrelerin BEYAZ olup diğer hücrelerin RENKLİ olması
Tablonuza göre formüle edeceğim...
1 - Tablonuzu KOMPLE Renklendirin
2 - B3:E16 seçin
3 - Koşullu Biçimlendirme Formül
=MOD(SATIR();2)=0
(BEYAZ Hücrelerin bulunduğu satırlar ÇİFT, Tek olsaydı eğer formüldeki =0 yerine =1 olacaktı)
4 - Biçimlendirme, Dolgu : BEYAZ

Aynı Biçimlendirmeyi
H3:J16 için de yapınız...
Ya da B3:B10 gibi hücre aralığı seçin...
Koşullu Biçimlendirme >>> Kuralları Yönet
Uygulama Alanında yazan =$B$3:$E$16 yerine =$B$3:$E$16;$H$3:$J$16 şeklinde yazın...

Fikrimi belirteyim ve bir de Q sütunundaki sayıları elde etmeye yönelik formül önerisi vereyim.
Belgenizde D3 ve D5'deki veriler gibi aynı gibi görünmekle beraber bu hücre değeri birbirine EŞİT DEĞİL.
Kaldı ki; gerçek belgenin kopyası şeklinde hazırlanmış bir örnek belge de yok (içerikler farklı).
Önerilerin gerçek belgede istenilen sonucu vermeme ihtimalini de yüksek görüyorum.
Zaten belgede birleştirilmiş hücrelerin kullanılması da önemli bir sorun ve formül oluşturmayı güçleştiren bir durum.

Herneyse; son örnek belgenize göre; Q sütunundaki sayılar için (doğal olarak Q sütununda hücre birleştirmesi olmaması gerekir)
Q3 hücresine elle 1 yazıp, Q4 hücresine de aşağıdaki formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayınca istediğiniz sayılar elde edilir.

Kod:
(1 satır)

Ömer Bey ilginiz için teşekkür ederim.

Gerçek belgeyi koymama amacım ordaki veri kalabalığının önüne geçip, yeni bir belgede sadece sormak istediğim noktaya değinmek istememdi. Ancak bilgisizliğimde olacak ki gerçek belgede bunun çalışmama ihtimalini akıl edemedim. Sizin formülünüz ile yeni belgede istediğime ulaştım.

Her satır için;
=$Q3=1 ise Kırmızı, =$Q3=2 ise Sarı, =$Q3=3 ise Lacivert
=$Q5=1 ise Kırmızı, =$Q5=2 ise Sarı, =$Q5=3 ise Lacivert gibi formüllerle istediğime ulaşabiliyorum.

Ancak sizinde öngördüğünüz gibi formülü gerçek belgeye uyarlayamadım. Orjinal belgeyi ekliyorum. Manuel olarak kendim renklendirdim. "D" sütunundaki değişkenlere göre otomatik olarak renklendirmek amacım. Benzer birşey bu belgeye nasıl uyarlanabilir ?

@52779
Önceki belgede birleştirilmiş sütunlar yüzünden koşullu biçimlendirme yaparken sayısal değerler beyaz kalmıştı. Bu belgeye bakabilirseniz demek istediğimi daha net anlayabilceksiniz diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

@berksaylan

A3:N26 hücre aralığı seçili durumdayken,
KOŞULLU BİÇİMLENDİR >> FORMÜL KULLAN seçeneğinde,
--- DONKEY FARM için =YADA($D3="- DONKEY FARM";$D2="- DONKEY FARM") formülünü kullanarak GRİ,
-- <Sanctuary+ için =YADA($D3="<Sanctuary+";$D2="<Sanctuary+") formülünü kullanarak SARI,
-- Resident.00 için =YADA($D3="Resident.00";$D2="Resident.00") formülünü kullanarak MAVİ,
-- 00 için =YADA($D3="00";$D2="00") formülünü kullanarak YEŞİL,
seçerek işlemleri onaylayın.

.

@berksaylan

A3:N26 hücre aralığı seçili durumdayken,
KOŞULLU BİÇİMLENDİR >> FORMÜL KULLAN seçeneğinde,
--- DONKEY FARM için =YADA($D3="- DONKEY FARM";$D2="- DONKEY FARM") formülünü kullanarak GRİ,
-- <Sanctuary+ için =YADA($D3="<Sanctuary+";$D2="<Sanctuary+") formülünü kullanarak SARI,
-- Resident.00 için =YADA($D3="Resident.00";$D2="Resident.00") formülünü kullanarak MAVİ,
-- 00 için =YADA($D3="00";$D2="00") formülünü kullanarak YEŞİL,
seçerek işlemleri onaylayın.

.

Hocam ordaki 4 değişken hep aynı kalmayacak. (Donkey Farm, Sanctuary vs.) Onlarca farklı veri gelecek oraya. Bu sebeple bu yöntem işime yaramıyor malesef.

Kod:
(1 satır)

Önceki belge için verdiğiniz bu formülü son belgeye uyarlayabilirsek sorunum çözülecektir.

@berksaylan
O zaman onlarca dediğiniz her bir değişken için belirttiğim şekilde koşullu biçimlendirme oluşturmak dışında
tek çıkış yolu işlem için makro kullanmak.

Bunun için şöyle yapın; HEDEF sayfasında, her bir HEDEF KÖY'ün karşısına, o değişkene ait istediğiniz renk neyse I sütunu hücresini o renkle elle birer kez boyayın. Ardından da alt taraftan SÜRE HESAPLAMA sayfasının adına sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA ekranında, sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın. Böylece siz Süre Hesaplama sayfasında, D sütunundaki veri doğrulamadan yapılan seçimi değiştirdiğinizde, seçtiğiniz hedef değerine ait RENK, HEDEF sayfası I sütunundan alınarak ilgili 2 satıra uygulanır.

VBA:
(6 satır)

@berksaylan
O zaman onlarca dediğiniz her bir değişken için belirttiğim şekilde koşullu biçimlendirme oluşturmak dışında
tek çıkış yolu işlem için makro kullanmak.

Bunun için şöyle yapın; HEDEF sayfasında, her bir HEDEF KÖY'ün karşısına, o değişkene ait istediğiniz renk neyse I sütunu hücresini o renkle elle birer kez boyayın. Ardından da alt taraftan SÜRE HESAPLAMA sayfasının adına sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA ekranında, sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın. Böylece siz Süre Hesaplama sayfasında, D sütunundaki veri doğrulamadan yapılan seçimi değiştirdiğinizde, seçtiğiniz hedef değerine ait RENK, HEDEF sayfası I sütunundan alınarak ilgili 2 satıra uygulanır.

VBA:
(6 satır)
Teşekkür ediyorum, sorun çözülmüştür.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14