Çözüldü İki Sayfanın Bilgileriyle Koşullu Biçimlendirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan neco54
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

neco54

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli olan Örnek Excel Tabloda
**GİRİŞ-2020 isimli sayfada 2020 yılında gerçekleşen müşteri ve bazı bilgilerine ait listemiz var.
** GİRİŞ-2021 isimli sayfamızda da aynı formatta hazırlanmış boş listemiz var. 2021 yılında herhangi bir müşteri bilgileri kaydettikten sonra, soldaki GİRİŞ-2020 sayfasına gittiğimizde geçen seneden kalma kayıt listesini GİRİŞ-2021 deki kayıtlarla karşılaştıracak ve en az 3 kolondaki bilgiler aynı olursa GİRİŞ-2020 listesindeki bilgiler YEŞİL renge boyansın. (Örtüşmesi gereken bilgiler kesinlikle 1- Adı ve Soyadı, 2- TC_No , 3- Ya Adres ya da Plaka No bilgilerinden birisi daha örtüşürse GİRİŞ-2020 listesindeki bilgiler YEŞİL renge boyansın. ) ki geçen seneki müşterilerden bize gelmeyen olup olmadığını görelim. Saygılarımla

Windows 10 - 64 Bit
Microsoft Office 2016

Ekli dosyalar

@neco54

-- FORMÜLLER >> AD TANIMLAMA kısmına XDs adıyla ve =BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY('GİRİŞ-2021'!$A:$A)-1
formülünü kullanarak bir ad tanımlaması ekleyin.
-- Giriş-2000 sayfasında kullanılan veri alanını (dolu alan) A2'den itibaren seçin ve bu alan seçiliyken
KOŞULLU BİÇİLMLENDİRME >> FORMÜL KULLAN seçeneğinde aşağıdaki formülü kullanarak YEŞİL rengi seçip işlemi onaylayın.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Selamlar,
Alternatif olarak eki inceleyebilirsiniz...

GİRİŞ-2021 sayfasındaki Koşullu Biçimlendirme
Uygulama Alanı : $A$2 : $D$10000
Formül :
Kod:
(1 satır)
Biçimlendirme : Dolgu YEŞİL ve Yazı BEYAZ

Notlar :
** Biçimlendirme Uygulama Alanı 10.000 satıra kadar ayarlandı, satır adedi istenildiğinde azaltılıp çoğaltılabilir.
** Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da, Formülde, GİRİŞ-2000 sayfasındaki alanlar da $A$2:$A$10000 şeklinde olup 10.000 satıra kadar alındı... İstenildiğinde değiştirilebilir...

Şahsi düşüncelerim :
Aslında en güzeli GİRİŞ-2000 ya Tablo şeklinde biçimlendirilir ya da dinamik alanlar için ad tanımlamaları yapılıp, koşullu biçimlendirme formülünde kullanılabilir. Çünkü performans açısından çok satır için formülün değerlendirilmesi performansı olumsuz etkileyecektir.
Diğer bir olumsuz performans etkeni ise, biçimlendirme uygulanan tüm hücrelerde aynı formül hesaplanacak olması... Bunu için de Örneğin E kolonu yardımcı kolon gibi kullanılır. Biçimlendirmedeki formül bu kolona yazılır ve Biçimlendirme için formül ise =$E2=1 şeklinde yazılabilir... Dolayısıyla, Formül her hücrede hesaplanmaktan ziyade sadece E Yardımcı kolonunda hesaplanır.
Dosyanızda, kaç satır olabileceğini ve diğer kolonlarda herhangi bir veri olup olmadığını bilmediğimden bu şekilde uygulandı....

Ekli dosyalar

Selamlar,

Formül :
Kod:
(1 satır)

Notlar :
** Biçimlendirme Uygulama Alanı 10.000 satıra kadar ayarlandı, satır adedi istenildiğinde azaltılıp çoğaltılabilir.
** Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da, Formülde, GİRİŞ-2000 sayfasındaki alanlar da $A$2:$A$10000 şeklinde olup 10.000 satıra kadar alındı... İstenildiğinde değiştirilebilir...

Şahsi düşüncelerim :
Aslında en güzeli GİRİŞ-2000 ya Tablo şeklinde biçimlendirilir ya da dinamik alanlar için ad tanımlamaları yapılıp, koşullu biçimlendirme formülünde kullanılabilir. Çünkü performans açısından çok satır için formülün değerlendirilmesi performansı olumsuz etkileyecektir.
Diğer bir olumsuz performans etkeni ise, biçimlendirme uygulanan tüm hücrelerde aynı formül hesaplanacak olması... Bunu için de Örneğin E kolonu yardımcı kolon gibi kullanılır. Biçimlendirmedeki formül bu kolona yazılır ve Biçimlendirme için formül ise =$E2=1 şeklinde yazılabilir... Dolayısıyla, Formül her hücrede hesaplanmaktan ziyade sadece E Yardımcı kolonunda hesaplanır.
Dosyanızda, kaç satır olabileceğini ve diğer kolonlarda herhangi bir veri olup olmadığını bilmediğimden bu şekilde uygulandı....
Selamlar,
Alternatif olarak hazırladığınız ekli dosyayı inceledim ve benim kullanacağım dosyada aslında daha çok kolonlarda bilgiler vardı, ben formülünüzü ve biçimlendirmeyi kendi dosyama uyarladım, 1.000 satıra indirdim. Çok teşekkürler ediyorum, ellerinize ve emeğinize sağlık, hakkınızı helal ediniz lütfen.

Selamlar,

Formül :
Kod:
(1 satır)

Notlar :

Şahsi düşüncelerim :
Selamlar,

Uygulamada eksiklik çıktı. Sanırım benim tarafımdan eksik bilgi verilmesindendir.
Şu durumdaki uygulamada A ve B hücrelerindeki bilgiler yani İsim ve TC no birebir uyuştuğunda hemen Yeşil renge boyuyor, halbuki C ve D kolonundaki verilerden sadece herhangi bir tanesinin daha örtüşmesi lazım, toplamda 3 veri uyuşunca yeşile boyaması lazım. A ile B deki verilerin uyuşmasından sonra beklemesi lazım, daha sonra C veya D hücrelerinden sadece 1 tanesine daha veri girilecek ve o da örtüşürse Yeşile boyanacak eğer veri girildiği halde 1 harf veya 1 rakam dahi farklı olsa istenen koşul sağlanmadığı için boyanmıyacak, C ve D den bir tanesini mutlaka boş bırakacağız.

Selamlar,
Dokumana örnekler ekledim. Ve düzgün çalışıyor. İncelersiniz...
Biçimlendirme formülünde de sadece 10.000 leri 1.000 olarak değiştirdim..

Sizin çalışmıyor dediğiniz dosyadan bir örnek eklerseniz, Hata nereden kaynaklanıyor bakılabilir...

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba @neco54

Sayın @52779 'un müsadeleriyle ben de ilk önerimin üstünden devam edeyim.
-- Aşağıdaki AD TANIMLAMALARInı ekleyin,
-- KOŞULLU BİÇİMLENDİRMEde, A2'den itibaren ilgili alan seçiliyken en sondaki TOPLA.ÇARPIM formülünü kullanın.

XDs ad tanımlaması son dolu satırı tespit ederken, diğerleri de kriter olarak kullanılacak sütunlardaki dolu alanı tespit eder.
Bu dinamik yapı, veri eklendikçe, eklenen alanı da dikkate alacak, formüller sadece dolu satır sayısına işlem yapacaktır.

TANIMLI
AD
AD TANIMLAMA FORMÜLÜ
XDs=BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY('GİRİŞ-2021'!$A:$A)-1
XDa=KAYDIR('GİRİŞ-2021'!$A$1;1;;XDs; )
XDb=KAYDIR('GİRİŞ-2021'!$B$1;1;;XDs; )
XDc=KAYDIR('GİRİŞ-2021'!$C$1;1;;XDs; )
XDd=KAYDIR('GİRİŞ-2021'!$D$1;1;;XDs; )
=TOPLA.ÇARPIM(($A2<>"")*(XDa=$A2)*(XDb=$B2)*((XDc=$C2)+(XDd=$D2)>0))

Veri yığını çok büyük olacaksa, koşullu biçimlendirme yerine makro kullanarak renklendirme yapılmasını öneriyorum.

.

Selamlar,
Dokumana örnekler ekledim. Ve düzgün çalışıyor. İncelersiniz...
Biçimlendirme formülünde de sadece 10.000 leri 1.000 olarak değiştirdim..

Sizin çalışmıyor dediğiniz dosyadan bir örnek eklerseniz, Hata nereden kaynaklanıyor bakılabilir...
Benim kendi dosyam daha fazla kolonlarda bilgiler içerdiğinden ben uyarlıyamadım galiba. Açıkçası yaş 66 olunca kafam iyice karıştı. Size ilk verdiğim Örnek dosyayı değiştirerek koşullu biçimlendirme olmadan yeniden yüklüyorum.
Bu durumda A, B , C , D kolonları yerine J ,K , L ,N kolonlarındaki (Kırmızı renkli yazılar ) veriler kullanılacak.
MAYIS2020 isimli Sayfa geçen seneki tam listeyi içeriyor.
MAYIS2021 isimli Sayfa bu sene Mayıs ayında gerçekleşen kayıtları içeriyor.
Koşullu Biçimlendirme işlemi MAYIS2020 isimli Sayfada uygulanacak, yani MAYIS2021 deki verilere bakacak Sizin son cevabınızdaki formüldeki kriter uygunlukları aynen korunması gerekiyor.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Dosyanızda 3. satırı ele alalım.
İsim --- DOĞRU.... TC --- DOĞRU.... Adres --- BOŞ... Plaka --- DOĞRU
Bu durumda Biçimlendirme Yapılır....
Fakat sorum şu
Plaka olmasaydı ya da Yanlış olsaydı, her iki sayfada da Adresler BOŞ olduğundan yine de biçimlendirme yapılacaktı... Adres ya da Plakaların BOŞ olması durumlarında ne olmalı??....

Diğer Önerim :
Kolon sayısı oldukça çok olduğundan biçimlendirmelerde her bir hücre için formülün hesaplanması performans kaybına neden olabilir. MAYIS2021 sayfasında R kolonunu yardımcı kolon olarak kullanıp, formülü sadece bu kolonda çalıştırıp biçimlendirmeleri bu kolondan yapmak daha uygun olacaktır.
yardımcı kolon kullanabilir miyiz?

Not : Dosyanıza, boyut açısından bakıldığında boş yere yapılan kenarlıklar / biçimlendirmeler vs. açısından düzenlenmesi ve boyut açısından da minimum seviye indirilmesi gerekiyor bence...

Selamlar,
Adres BOŞ ise Plaka DOLU olacak, ve doğru ise biçimlendirme olmalı, yanlış ise biçimlendirme olmamalı
Adres DOLU ise ve DOĞRU ise Plaka mutlaka BOŞ bırakacağız, biçimlendirme olmalı.
Yani adres dolu ise plaka boş bırakılacak, plaka dolu ise adres boş bırakılacak.

1 numaralı satırdaki pembe boyanan satıra bazı toplamlar yaptırılacağından orası boş bırakıldı ama sonradan kullanılacak. Performansta pek problem olmuyor, daha bu sayfaların sağında şimdilik silmiş olduğum 3-5 sayfa daha var, istatiski raporlamalar ve makrolu süzdürmeler, krtitere göre ara-bul-getir -listele şeklinde makrolarım da var. Performansta sıkıntı yok.