Soru Klasör İçerisinde Dosya İsmi Arama

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2021
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, hayırlı geceler. Konu farklı bir konu ama bir türlü bulamadım.

Bir klasör içerisinde sadece bir isim yazılı dosyayı bulmak istiyorum.

Örneğin Ctrl+F'yi tuşlayıp arama bölümüne Mehmet yazıp arama yaptığımda Mehmetali, Mehmet'in dosyası, Mehmet'in evi gibi Mehmet'e ait tüm dosya isimlerini buluyor.

Sadece dosya ismi tek olan Mehmet isimli dosyayı aramak için ne yapmam gerekiyor, yardımcı olur musunuz?

Sanıyorum Excel’de değil de bilgisayarda dosya klasör aramayı soruyorsunuz.

20 yıldır kullandığım Avafind ve arşivimdeki diğer search programlarını denedim, fakat istediğiniz gibi doğrudan kelimeyi bulduramadım.

Aranan kelimelerin başına sonuna yıldız karakteri koydum, yine de olmadı.

Bence isteğinizde haklısınız. Bir yolu bir programı olmalı muhakkak. İnternetteki çeşitli arama programlarını indirip denemeniz ve ayarlarını kurcalamanız gerekecek.

Bir de Windows’un aramasını değil de çok eski bir program olan Avafind’i önereceğim. Aranan kelimenin daha harflerini yazarken buluyor. Zamandan kazandırır.

Son düzenleme:
@SilinenUye8231

Excel sitesi olduğumuza göre makro ile çözüm önerisinde bulunayım.

Şu kodu kullanın (TAM EŞLEŞME aranır, dosya uzantısını yazmayın).
Kod çalıştırılınca karşınıza gelecek INPUTBOX'a aranacak dosya adını yazıp işlemi onaylayın.
Arama bu makroyu içine eklediğiniz belgenin bulunduğu klasörde yapılır.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(13 satır)

Sayın Ömer Bey, ilginiz için çok teşekkür ediyorum, kod yazmışsınız ellerinize sağlık.

Bu kodda işimi görür ama, tam eşleşme için klasör içerisindeki dosyalarda aradığımı bulmak için arama kısmına yazmış olduğum kelimenin başına veya sonuna veya sadece başına veya sonuna *, # işaretler koyarak yaptım ama istediğim sonuca ulaşamadım. Dosya bulmak için bazen telefon içerisinde de arama yapıyorum, maalesef makro telefonda çalışmadığı için olmadı.

@SilinenUye8231 ne aradığınız NET değil. Madem telefondaki dosyaları arıyorsanız. Görseldeki gibi Tablolar yazınca tam eşleşme şeklinde değil TÜM İÇEREN kelimeleri listeler ama siz sadece Tablolar olsun derseniz (tabi çok fazla dosya da olabilir) içerenleri listelemesin TAM eşleşme şeklinde olsun o zaman aradığınız kelimenin sonuna Nokta işareti koyarsanız sadece o isimdeki dosyayı bulur.

Screenshot_20221130_144534.webp

Screenshot_20221130_145457.webp

Sayın Mehmet Bey, ilginiz için çok teşekkürler.

Sizin dediğiniz gibi yaptım olmadı, örneğin ben klasör içerisinde sadece tam eşleşmiş olan evolve isimli dosyayı bulmak istemiştim, yine bütün dosyaları buldu, örnek dosyayı linke eklemek istiyorum ama linki kabul etmiyor.

https://s2.***/server20/vi2p2k/Ornek.JPG.html

https://***/ycuw5rguc4ci/Örnek.JPG.html

Örnek

Sn. @SilinenUye8231 harici linkler site tarafından görünmüyor o yüzden yüklediğiniz belgelerinizi göremedim.. Olabilir telefondan telefona da uygulamaların çalışma sistemleri farklılık gösterebilir... Belki sizinle aynı sorunu yaşamış birilerinden farklı fikirler gelebilir. İyi çalışmalar.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8