Çözüldü Tarihlerine göre müşteri ödeme verilerini kasaya çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Epakambalaj

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı akşamlar üstadlarım.

"Müşteriler" klasöründe bulunan a-b-c isimli müşterilerimizin, AI sütununda bulunan ödeme verilerini AG sütunundaki tarihlere göre,
"Tahsilat" dosyamızda kolon 1'deki tarihlerin altına (kolon 2'ye) tarihlerine göre çekmek istiyoruz.

bunu en verimli nasıl yapabiliriz?

şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Sayın @Epak ambalaj .

Sayısal veriler, tarihe göre aktarılırken
-- Tahsilatın hangi müşteriye ait olduğu bilgisi lazım olmayacak mı?
-- Aynı tarih için iki veya daha fazla müşteri tahsilatı olduğunda, Tahsilat belgenizde
2'nci satırda bu tutarların toplamı mı olacak, yoksa ilgili tarih sütununda biri 2'nci satıra, diğeri 3'ünü satıra mı yazdırılacak?

Olması gereken durumu, muhtemel tüm seçenekleri içerecek şekilde örneklendirmeyince mecburen bu tür soru işaretleri oluşuyor.

Ayrıca bir de şunu merak ettim:
Bu isteğinizin, aşağıdak konu sayfasında işlenen konuyla bağlantısı var mıdır?

.

Sayın @Epak ambalaj .

Sayısal veriler, tarihe göre aktarılırken
-- Tahsilatın hangi müşteriye ait olduğu bilgisi lazım olmayacak mı?
-- Aynı tarih için iki veya daha fazla müşteri tahsilatı olduğunda, Tahsilat belgenizde
2'nci satırda bu tutarların toplamı mı olacak, yoksa ilgili tarih sütununda biri 2'nci satıra, diğeri 3'ünü satıra mı yazdırılacak?

Olması gereken durumu, muhtemel tüm seçenekleri içerecek şekilde örneklendirmeyince mecburen bu tür soru işaretleri oluşuyor.

Ayrıca bir de şunu merak ettim:
Bu isteğinizin, aşağıdak konu sayfasında işlenen konuyla bağlantısı var mıdır?

.
Sayın Ömer hocam,
Aldığımız parayı hem müşteriden düşmemiz gerekiyor, hemde kasaya ciro için eklememiz gerekiyor. zaman zaman müşteriden düşmeyi unutuyoruz.
amacımız müşteriden bakiyesinden düştüğümüzde kasaya da otomatik eklensin.

A1 hücresinde 1 ocak yazıyorsa, A2 hücresinde tüm müşterilerin 1 ocak'ta tahsil edilen tutarın toplamını almak istiyoruz.
A3 ve aşağısı boş kalacak.

Diğer konu istediğimiz düzeyde çalışıyor.
Bunu da ayrıca almak istiyoruz.

İlginiz için çok teşekkür ederim.
Hayırlı Cumalar Olsun.

Hayırlı akşamlar üstadlarım.
Soruyu farklı şekilde güncelledik.

Tahsilat dosyasında A1 hücresine herhangi bir tarih yazdığımızda. Tüm müşterilerin AG sütunundaki tarihlerinin AI karşılığındaki tutarlarının toplamını B1 hücresinde almak istiyoruz.

Bu şekilde mümkün müdür acaba?
Hayırlı akşamlar

Ekli dosyalar

Aşağıdaki kodu sayfanın kod editörüne yazınız (sayfa adına sağ tıkla > kod görüntüleye tıkla açılan sayfaya yaz).
Müşteri dosyalarını çalıştığınız dosyanın bulunduğu yerde "müşteriler" isimli klasörün içinde bulundurun.
Müşteri dosyalarında sayfa adı 2020 olmasına dikkat edin. 2020 isimli sayfa yoksa çalışmaz hata verir.

CPP:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(18 satır)

Aşağıdaki kodu sayfanın kod editörüne yazınız (sayfa adına sağ tıkla > kod görüntüleye tıkla açılan sayfaya yaz).
Müşteri dosyalarını çalıştığınız dosyanın bulunduğu yerde "müşteriler" isimli klasörün içinde bulundurun.
Müşteri dosyalarında sayfa adı 2020 olmasına dikkat edin. 2020 isimli sayfa yoksa çalışmaz hata verir.

CPP:
(18 satır)
üstadım denedim ama hata veriyor. hazır halde atmanız mümkün müdür?

Hayırlı çalışmalar, iyi günler üstadım.

Bu çalışmayı verimli şekilde kullanıyoruz.
Aynı gün, aynı müşteriden 1 defadan fazla ödeme aldığımızda sistem sadece birisini hesaplıyor.
sütundaki tarihlerin tamamen taranıp, aynı olanları da toplamamız mümkün müdür.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

aşağıya örnek şekilde dosyaları ekliyorum.

Ekli dosyalar

Tekrar hayırlı akşamlar @Feyzullah hocam.
Bu çalışmayı biraz daha genişletmek istedik. Üzerinde kendi çapımızda çalıştık ama usta eli değmeden sonuca varılmıyor :)

Genel hesap dosyasında A1 hücresine tarih girdiğimizde, B1 hücresine Tahsilat Toplamlarını, C1 Hücresine Satış Toplamlarını, D1 hücresinde Kâr Toplamlarını Çekmeye Çalıştık.

Sorun: Sistem üst üste toplayarak devam ediyor.
Ayrı ayrı toplamamız mümkün müdür?

Şimdiden çok teşekkür ederiz. Allah iyiliğinizi versin.

Ekli dosyalar

Tekrar hayırlı akşamlar @Feyzullah hocam.
Bu çalışmayı biraz daha genişletmek istedik. Üzerinde kendi çapımızda çalıştık ama usta eli değmeden sonuca varılmıyor :)

Genel hesap dosyasında A1 hücresine tarih girdiğimizde, B1 hücresine Tahsilat Toplamlarını, C1 Hücresine Satış Toplamlarını, D1 hücresinde Kâr Toplamlarını Çekmeye Çalıştık.

Sorun: Sistem üst üste toplayarak devam ediyor.
Ayrı ayrı toplamamız mümkün müdür?

Şimdiden çok teşekkür ederiz. Allah iyiliğinizi versin.
VBA:
(30 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
16