Çözüldü İkili İlişkili Veri Doğrulama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın Formdaş Arkadaşlar,

Bugüne kadar ilişkili veri doğrulamasına ihtiyaç duymadığım için bu alanda çalışmam olmamıştı. Şimdi ise çok büyük bir tabloda bu işleme ihtiyacım vardır.
Ekteki örnek çalışmanın "PARAMETRE" sayfasının "H" ürün türü, "I" ürün adı bulunmaktadır.
BÜFE_REÇETE KONTROL isimli sayfanın "D" sütunundaki veri doğrulamadan seçim yapılınca, "E" ve "F" sütunlarındaki veri doğrulamalarına sadece seçime ait ürün isimlerin gelmesini nasıl sağlaya bilirim?
Bu işlemin makro ile yapılması tablonun büyük olması nedeniyle daha uygun olacağını düşünüyorum.
Öğrenmek adına yerleşik fonksiyonlar ile yapılabilir ve benin için çok iyi bir alternatif çalışma olabilir.
Bu vesile ile formdaş arkadaşların çok değerli yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Merhaba ,
Ben formüllü çözüm için bir alternatif ekledim.
Sizin verilerinizi kullanmadım, VERİ isimli bir sayfa oluşturup oradan devam ettim.
İlgili sayfada TÜR / ÜRÜN ADI seçildikten sonra TÜR değiştirildiğinde ÜRÜN ADI eski veri kalacağından bunu belirtmek adına TÜR değiştiğinde diğer hücrede koşullu biçimlendirme ile renk değişikliği uyguladım. Amaç hatalı /eski ÜRÜN ADI kalmasını engellemek. İstemezseniz tanımlanan koşullu biçimlendirmeyi silmeniz yeterli olacak.
Kolay gelsin,

Ekli dosyalar

Sayın Ezelk,

Ellerinize ve emeğinize sağlık, istenilenden daha fazla senaryoları eklemişsiniz.
ALLAH sizleden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.
Eğer makrolu yöntem için de yardımcı olacak arkadaşlar için konuyu aktif tutuyorm.

Saygılarımla,

Sayın FerhatCK,

Ellerinize ve emeğinize sağlık, veri doğrulamaların verileri otomatik doldurması çok güzel olmuş.
ALLAH sizleden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.
Hakkınız helal ediniz lütfen.

Saygılarımla.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Serik - ANTALYA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
6