Çözüldü Farklı Sayfalardan Veri Çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

umudaezgii

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba ,
2 sayfadan oluşan bir raporumuz var. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1. sayfada yinelenen taşıma senedi numaraları var. Bunlara bağlı marka numaraları ve kap kilo bilgileri bulunmaktadır.
2. sayfada yinelenmeyen aynı taşıma senedi numaraları bulunuyor. Bu taşıma senedi numaralarına bağlı bir yada birden fazla beyanname numaraları var. Beyanname numarasına göre de kap kilo dağılımları var.

Taşıma senedi numaralarına göre, beyanname numaralarını ilk sayfaya getirdim. Yalnız bir taşıma senedi numarasına bağlı, birden fazla beyan no varsa sadece ilk sıradaki beyan numarasını getiriyor, diğer beyan numaralarını yansıtamadım.(Örneğin; YMLUM593048934 nolu taşıma senedine bağlı, 6 adet beyan numarası var, =VLOOKUP(A2;Sheet2!A:B;2;0) formül ile sadece ilk sıradaki beyanname numarasını getirebildim.
Bir taşıma senedinde 1 adet marka numara ve buna bağlı olarak birden fazla beyan numarası varsa, marka numaraları da beyanname numara sayısı kadar tekrarlamalı, kap kilo dağılımları ikinci sayfadaki gibi olmalıdır.

Örnek olması gereken sayfayı da ekliyorum. Sorunu nasıl aşabileceğim konusunda bilgilendirebilirseniz memnun olurum.
Teşekkürler

Ekli dosyalar

Dosyanız ile açıklamalarınız birbiriyle çelişkili bana göre 2. sayfada yinelenmeyen aynı taşıma senedi numaraları bulunuyor. demişsiniz ama veriler benzersiz değil yinelenmiş.

Çözüm olarak vermiş olduğunuz örnek sayfada "YMLUM593048934" 6 defa tekrarlanmış ama Sayfa1'de 1 defa yazılmış bu durumda çözüm örneğinize göre sayfa1 de satır eklenmesi gerekiyor.

Dosyanız ile açıklamalarınız birbiriyle çelişkili bana göre 2. sayfada yinelenmeyen aynı taşıma senedi numaraları bulunuyor. demişsiniz ama veriler benzersiz değil yinelenmiş.

Çözüm olarak vermiş olduğunuz örnek sayfada "YMLUM593048934" 6 defa tekrarlanmış ama Sayfa1'de 1 defa yazılmış bu durumda çözüm örneğinize göre sayfa1 de satır eklenmesi gerekiyor.

Feyzullah bey merhaba,
Haklısınız, yapmak istediğimizi tam olarak anlatamamışım kusuruma bakmayın lütfen. Satır eklenmesi gerekiyor doğrudur.
2. sayfada bir taşıma senedinde birden fazla beyanname varsa, 1. sayfadaki aynı taşıma senedi numarası altına, satır ekleyerek beyan numaralarını getirmeli.
Satır eklendiği zaman taşıma senedinin yinelenmesi gerektiği gibi marka ve numaranın da yinelenmesi gerekir ve bu tip satır eklenen durumlarda kap kilo bilgisinde, 2. sayfadaki kap kilo bilgilerini getirmelidir.

Teşekkürler

Sayfa 1 ' de taşıma senedi no bilgisi tekrarlı halde bulunmaktadır. Beyan numarası bulunmamaktadır. Marka ve no bilgisi bulunmaktadır.
1571782741761.webp

Sayfa2 ' de taşıma senedi no bilgisi bulunmaktadır. ( beyan ve marka no birden fazla tekrarlı ise tekrarlı.)
Sayfa 2 ' de beyan no bulunmaktadır. Marka ve no bilgisi bulunmamaktadır.
1571782752736.webp

Sorum şu sayfa1 ' deki bulunan marka ve no bilgisi ile sayfa 2 deki beyan no bilgisi nasıl eşleştirilmiştir? Bunun bilgisi olmadan üçüncü sayfa da her türlü bir bilgi eksik kalacaktır.
1571782791162.webp

Kap ve brüt detaylarına göre mi eşleştirme yapılıyor. Peki beyan no bilgisi fazla yada az olursa ne olacak? Aynısı marka ve no bilgisi içinde geçerli?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayfa 1 ' de taşıma senedi no bilgisi tekrarlı halde bulunmaktadır. Beyan numarası bulunmamaktadır. Marka ve no bilgisi bulunmaktadır.
1571782741761.webp

Sayfa2 ' de taşıma senedi no bilgisi bulunmaktadır. ( beyan ve marka no birden fazla tekrarlı ise tekrarlı.)
1571782752736.webp

Sorum şu sayfa1 ' deki bulunan marka ve no bilgisi ile sayfa 2 deki beyan no bilgisi nasıl eşleştirilmiştir? Bunun bilgisi olmadan üçüncü sayfa da her türlü bir bilgi eksik kalacaktır.
1571782791162.webp

Kap ve brüt detaylarına göre mi eşleştirme yapılıyor. Peki beyan no bilgisi fazla yada az olursa ne olacak? Aynısı marka ve no bilgisi içinde geçerli?

Emre bey merhaba ,
Sayfa1 ' deki bulunan marka ve no bilgisi ile sayfa 2 deki beyan no bilgisi taşıma senedi numarasından eşleşmektedir.
3
1571782741761.webp

1571782752736.webp

1571782791162.webp

Emre bey merhaba ,

1 - Sayfa1 ' deki bulunan marka ve no bilgisi ile sayfa 2 deki beyan no bilgisi, Taşıma Senedi numaralarına göre eşleştirilmiştir.
2 - Aslında ilk sayfaya istediğimiz bilgileri yansıtabilirsek 3.sayfanın oluşturulmasına da gerek yok. 3. sayfayı ben örnek olarak eklemiştim.
3 - İkinci sayfada bulunan bir taşıma senedi tekrarlıyorsa, birden fazla beyan numarası var demektir. İlk sayfadaki tekrarlamalar marka ve numaranın farklı oluşlarındandır.
4 - 2. Sayfadaki beyan numaralarını ve buna bağlı kap kilo bilgilerini ilk sayfadaki taşıma senedi numaraları yanına gelmesini istiyoruz, taşıma senedi numarası ve marka numarası da beyanname sayısı kadar tekrarlamalıdır. Birden fazla beyan numarası olanlarda kap kilo bilgileri de 2.sayfadan 1. sayfaya yansımalıdır.

Örnek :
1571835125110.webp

1571782741761.webp

1571782752736.webp

1571782791162.webp

Emre bey merhaba ,
Sayfa1 ' deki bulunan marka ve no bilgisi ile sayfa 2 deki beyan no bilgisi taşıma senedi numarasından eşleşmektedir.
3
1571782741761.webp

1571782752736.webp

1571782791162.webp

Emre bey merhaba ,

1 - Sayfa1 ' deki bulunan marka ve no bilgisi ile sayfa 2 deki beyan no bilgisi, Taşıma Senedi numaralarına göre eşleştirilmiştir.
2 - Aslında ilk sayfaya istediğimiz bilgileri yansıtabilirsek 3.sayfanın oluşturulmasına da gerek yok. 3. sayfayı ben örnek olarak eklemiştim.
3 - İkinci sayfada bulunan bir taşıma senedi tekrarlıyorsa, birden fazla beyan numarası var demektir. İlk sayfadaki tekrarlamalar marka ve numaranın farklı oluşlarındandır.
4 - 2. Sayfadaki beyan numaralarını ve buna bağlı kap kilo bilgilerini ilk sayfadaki taşıma senedi numaraları yanına gelmesini istiyoruz, taşıma senedi numarası ve marka numarası da beyanname sayısı kadar tekrarlamalıdır. Birden fazla beyan numarası olanlarda kap kilo bilgileri de 2.sayfadan 1. sayfaya yansımalıdır.

Örnek :
1571835125110.webp
Bu durumda marka ve no bilgisi ile beyan no bilgisi sayısı eşit olmalı? Eksik olduğu durumda nasıl bir yol izlenecek? Sayfa2 de ki verileri sayfa1 'e aktracağız. Kap adeti ve ağırlık bilgileri de dahil. Doğrumudur?
Dediğiniz gibi marka ve no bilgisi ile beyan no bilgi sayısı eşit olmalıdır. Eksik olma gibi bir durum söz konusu değil.
Kap adedi ve ağırlık bilgileri dahil olacak doğrudur.
Sayfa2'deki kap adedi ve ağırlık bilgileri ile sayfa 1' deki kap ve ağırlık bilgileri arasındaki fark, sadece beyan no bilgileri birden fazla ise dağılım yapıyor.
Sayfa 1' de bu dağılımın toplamını yansıtıyor. Sayfa2' deki dağılımın sayfa1' e yansımasını yapmak istiyoruz.
Sizleri de uğraştırdım, kusura bakmayın lütfen.

Asıl yapılmak istenilen Sayfa2 deki beyan no kadar marka ve taşıma senedini tekrar ettirmek. Kap ve ağırlık bilgilerini güncellemek?
Peki diğer fazla olan sayfa1 deki taşıma senedi numaraları ? Marka numaraları? Ne olacak.

Sayın @umudaezgii
Sorunuz çözüme ulaşıldı ise konuyu çözüldü olarak işaretleyip, kilitleyelim.

Emre bey merhaba ,
Biraz geç dönüş yaptım kusura bakmayın lütfen.

Size sadeleştirerek orijinal dosyayı ve olması gereken dosyayı ekliyorum.
Olması gereken dosyanın 1. sayfasında, karşılaştığımız ve yapmamız gereken 5 kuralı örnekle açıklamalı yazmaya çalıştım.
Son olarak gözden geçirmenizi rica ederim. Kriterlere göre yapılamama durumu varsa, konuyu kapatmanızı rica ederim.
Desteğiniz için çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

1 - Sayfa 2' de tek taşıma senedine bağlı, 1 adet beyan no varsa eğer, Sayfa 1' deki taşıma senedine sadece beyan no numarası yansımalı
2 - Sayfa 2' de tek taşıma senedine bağlı, birden fazla beyan no varsa eğer, Sayfa 1' deki marka noların yanına, sadece Sayfa 2' deki beyan no numarası yansımalı
3 - Sayfa 2' de tek taşıma senedine bağlı, birden fazla beyan no varsa eğer, Sayfa 1'de beyan no kadar taşıma senedi ve marka no tekrar edilmeli, Sayfa 2' deki kap kilo bilgileri gelmeli
4 - Sayfa 1 de bir taşıma senedine bağlı, birden fazla marka no varsa eğer, Sayfa 2' ye sadece beyan noları gelmeli. Buradaki 2 adet beyan numarasının, hangi marka no ile eşleştiği bilgisi olmadığı için bu şekilde kalsın istedik.
5 -Sayfa 2' de tek taşıma senedine bağlı, 1 adet beyan no varsa eğer, Sayfa 1' de bulunan marka no kadar, beyan no tekrar etmeli.

Yukarıdaki şartlara göre kodlar yazılmıştır. Lakin tek bir durum eksik kaldığı gözlenmiştir. Sayfa 2 deki beyan no sayısı (3 adet olması) , Sayfa1 deki taşıma senedi ve marka no adetinden ( 2 adet olması ) fazla olma durumu. ( Böyle bir durum oluyor mu bilmiyorum. Sadece eksik olduğunu ifade etmiş olayım. )

Ekli dosyayı inceleyiniz.

İlgili kod yapısı:

Kod:
You must log in to view
(120 satır)
[/CODE]

Ekli dosyalar

Yukarıdaki şartlara göre kodlar yazılmıştır. Lakin tek bir durum eksik kaldığı gözlenmiştir. Sayfa 2 deki beyan no sayısı (3 adet olması) , Sayfa1 deki taşıma senedi ve marka no adetinden ( 2 adet olması ) fazla olma durumu. ( Böyle bir durum oluyor mu bilmiyorum. Sadece eksik olduğunu ifade etmiş olayım. )

Ekli dosyayı inceleyiniz.

İlgili kod yapısı:

[Gizlenmiş içerik]
[Gizlenmiş içerik]
Emre bey merhaba ,
Bahsettiğiniz Sayfa 2 deki beyan no sayısı (3 adet olması) , Sayfa1 deki taşıma senedi ve marka no adetinden ( 2 adet olması ) fazla olma durumunu pek rastlamıyoruz.
Hazırlamış olduğunuz dosya çalışmalarımızda çok faydalı olacak, desteğiniz için çok teşekkür ederim.
Son bir şey daha sormak istiyorum, eklediğiniz dosyanız çalışıyor. Fakat kodları kopyaladığımda farklı bir dosyada macroyu çalıştırdığımda aşağıdaki uyarıyı alıyorum .
Bunu nasıl aşabiliriz ?

1573124378641.webp

Dosyanızı görmeden hatanın kaynağı bilmem zor. İfade edeceklerim tahminden öteye geçmez. Hangi excel sürümünü kullanıyorsunuz. Dili ne? Referans kısmında neler aktif? vb. kısımlara bakmak gerek.
Yukarıda ki paylaştığınız resme göre nesne gerekli hatası vermiş. Debug diyerek hangi satırda hata aldığınızı paylaşınız. ( Değişkenleri dim ile tanımlayarak bir daha deneyiniz. )

Dosyanızı görmeden hatanın kaynağı bilmem zor. İfade edeceklerim tahminden öteye geçmez. Hangi excel sürümünü kullanıyorsunuz. Dili ne? Referans kısmında neler aktif? vb. kısımlara bakmak gerek.
Yukarıda ki paylaştığınız resme göre nesne gerekli hatası vermiş. Debug diyerek hangi satırda hata aldığınızı paylaşınız. ( Değişkenleri dim ile tanımlayarak bir daha deneyiniz. )
Merhaba ,
Alınan hata aşağıdaki gibidir. Farklı deneme dosyası ekte ki gibidir.

Excel 2016 sürüm / İngilizce
1573134991083.webp

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
17