Çözüldü Hücreden Sayısal Ve Metin Değerleri Ayrıştırma

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
"Hücreden sayısal ve metin değerleri ayrıştırma" yapacak formüle ihtiyaç var.

C sütunundaki metin değerden E,F,G sütunlarındaki gibi sayı ve metin değerleri ayrıştırmak gerekli.
örnek C sütun değeri "PALTO-02 PALTO TUNA Bulut Tabanlı Giyim Eşyası Diğer Giderler 41.842,79"
Ayrıştırılacak 2 metin sütunu ve bir sayısal değer sütunu
F sütununda gelecek "Gider Adı" başlığına F sütunundaki "PALTO-02 PALTO TUNA Bulut Tabanlı Giyim Eşyası " kelime harici ve rakama harici değerdir.
Örnekteki "Diğer Giderler" gibi...
Ekli dosyada detaylı açıklama bulunmaktadır.
Forumda çözülmüş bazı örneklerden yapmaya çalıştım. Yapamadım.
Formüller için yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Çözüm
İki husus belirtip bir tane de formül önerisinde bulunayım.
-- Örnek belgedeki firma ismi "PALTO-02 PALTO TUNA Bulut Tabanlı Giyim Eşyası" ise ve bu şekilde başka bir alanda firma isimleri listesi olursa formül oluşturmak kolaylaşır.
-- Gider türlerinin tümü TEK KELİME değil (Ofis Kira gibi) ve belki de 3-4 kelimelik gider türü de olabilecektir. Bu nedenle gider türlerine ait bir listeniz olursa formül oluşturmak kolaylaşacaktır.

En azından metinlerin sonundaki SAYI kısmı için şu formülü kullanabilirsiniz.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Belki linkler faydalı olabilir.

@admin
Teşekkür ederim. Ama sonucu alacak formül eklediğiniz linklerde yok. Zaten bir tanesi hariç hepsi exc.365 için formüller
"cümle içinden sayıları çıkartma" başlıklı linkte bulunan eski excel formülü olan şu dizi formülü
Kod:
(1 satır)
uyguladığımda ise c4 hücresinde bulunan "PALTO-02 PALTO TUNA Bulut Tabanlı Giyim Eşyası Diğer Giderler 41.842,79" rakam ayrılacak metinden sonuç olarak "24184279" şeklinde sonuç vermekte. Formülü aşağıdaki hücrelere de sürüklediğimde rakamların başına 2 sayısı getirdiği görüldü. Ancak başlarında 2 sayısı eklenmiş durum sadece c sütun hücrelerinde "PALTO-02 PALTO TUNA Bulut Tabanlı Giyim Eşyası ..." olanlarda gelmektedir. Örneğin c8 hücresindeki "Toplam 363.717,05" değerini yukarıdaki formül 36371705 şeklinde çekmiştir. Nedendir çözemedim.

Ancak önemli ve dikkat edilmesi gerekli bir husus ise c4 hücresindeki rakam esasta biçimi sayı biçiminde ve ondalık basamak sayısı 2 şekilde nokta ve kuruş kısmı virgülle ayrılmış durumdadır.
Sorumda ise C sütundaki değişken değerlerin çoğu bu şekilde metne sahip olup "PALTO-02 PALTO TUNA Bulut Tabanlı Giyim Eşyası Diğer Giderler 41.842,79", bu metinde "PALTO-02 PALTO TUNA Bulut Tabanlı Giyim Eşyası " kısmı tekrarlanan metin olup bu metin ile sayı arasında bulunan örnekteki "Diğer Giderler" kısmı da ayrıştırılması gerekli, yani "...Diğer Giderler 41.842,79" kısmından ayrılacak. Tabi ki esas olan husus rakam değeri olan 41.842,79 de aynı bu biçimde çekmiş olmak gerekli.

Eklenmiş dosya ve bu açıklamalar kapsamında yardımcı olunması umudundayım.

Belki linkler faydalı olabilir.
Konu hakkında yardım talebim devam etmektedir.

İki husus belirtip bir tane de formül önerisinde bulunayım.
-- Örnek belgedeki firma ismi "PALTO-02 PALTO TUNA Bulut Tabanlı Giyim Eşyası" ise ve bu şekilde başka bir alanda firma isimleri listesi olursa formül oluşturmak kolaylaşır.
-- Gider türlerinin tümü TEK KELİME değil (Ofis Kira gibi) ve belki de 3-4 kelimelik gider türü de olabilecektir. Bu nedenle gider türlerine ait bir listeniz olursa formül oluşturmak kolaylaşacaktır.

En azından metinlerin sonundaki SAYI kısmı için şu formülü kullanabilirsiniz.

Kod:
(1 satır)

Çözüm
Merhaba,
var olan tabloya göre SADECE bir denemedir. kontrol edersiniz. Bu veriye göre doğru sonuç veriyor ama test edilmeli.

E4 için :

Kod:
(1 satır)

F4 için :

Kod:
(1 satır)

Ben, Metnin Sonundaki SAYI yı alma konusuna değineceğim.
Örnek resimdeki gibidir.
995.webp

B kolonunda, metinler yer almakta. Amaç bu metindeki son sayısal değeri almak.
Metin işlemlerinde Net tanımlama gerektiğini, farklı örneklerle vermeye çalıştım.

C2 hücresindeki formül
Kod:
(1 satır)

E2 hücresindeki formül
Kod:
(1 satır)

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi