Çözüldü Hücredeki karaktere göre çoklu veri sayma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Believing

Yıllık Site Üyesi
Sayın Formdaş arkadaşlar,

Ekteki örnek çalışmada haftalık çalışma programı bulunmaktadır. Çalışmada kullanılan vardiya değişkenleri "A, B, C, K, L, M, A-OFF, R, RT, RX," ve bunun gibi bir çok kodlama kullanılarak yapılmıştır. Shift çalışmasının "G" sütunundaki verileri Çokeğersay formülü ile "T" sütununa kaç adet olduğunun toplam sayısını alıyorum. Mevcut hücre içerisindeki verilere "_" Altçizgi özel karakterini kullanarak, farklı amaç için hücrelerin bir kısmına farklı kodlar eklenecek.
Oluşan yeni koşullara göre, Çokeğersay formülü ile "T" sütununda ulaştığım sonuçlara "U" sütununda ulaşmak için nasıl bir yöntem ve formül kullanmalıyım?

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Çözüm
Sn @Believing
Selamlar,
Doğru yapıp yapmadığımdan emin değildim...
İşin ilginci, formül sonucu elde edilen sonuçların uygunluk kontrolunu nasıl yapabileceğimi de bir türlü bulamamıştım...
İncelediğim kadarıyla yine hedefi tam isabet ile vurmuşsunuz gibi görünüyor.
Mesajınızı okuyunca inanın, çocuklar gibi çok sevindim...

Müsait olduğunuzda, siz gerekli kontrolları yaparsınız... Yanlışlık / HATA varsa da düzeltiriz....
Hakkımız varsa da tümüyle Helaldir... Sizler de Hakkınızı Helal ediniz....

İnce düşünceleriniz ve "Kahve" için de çok Özel teşekkürlerimi sunuyorum...

Allah'a emanet olunuz....
Selamlar... Saygılar....
327:708. satırlar arasındaki formüllere bakacağım....

Bu arada, 16 no lu mesajımda vermiş olduğum formülün işleyişi ile ilgili küçük bir örnek hazırladım... İncelersiniz...
Bu işleyiş, sizin beklediğiniz sonuçları vermekte midir?

Ekli dosyalar

"-" tire kullanılarak oluşan hücredeki verilerin tamamı sağıyla veya soluyla bir bütündür.
hücrede veri tek karakterden oluşuyorsa, bu hücrelerin sağına Boşuk vey AltÇizgi ile başlıklar eklenebilecektir.
Bu sebep ile bu hücrelerin ilk karakterleri sayılacaktır.
2 karakter ve üzerindekilere hiç bir ekleme yapılamaz. Bu hücrelerin her biri, bir bağımsız değişkendir. Ayrı ayrı sayılması gereklidir.

Saygılarımla,

Maalesef beklenmeyen genç ölümleri çok acı ALLAH cümlemize bu acıların tekrarını yaşatmasın.
Sizin de başınız sağ olsun. ALLAH kabirlerini, mekanlarını cennet eylesin.

"-" tire kullanılarak oluşan hücredeki verilerin tamamı sağıyla veya soluyla bir bütündür.
hücrede veri tek karakterden oluşuyorsa, bu hücrelerin sağına Boşuk vey AltÇizgi ile başlıklar eklenebilecektir.
Bu sebep ile bu hücrelerin ilk karakterleri sayılacaktır.
2 karakter ve üzerindekilere hiç bir ekleme yapılamaz. Bu hücrelerin her biri, bir bağımsız değişkendir. Ayrı ayrı sayılması gereklidir.

Saygılarımla,
Benim de yapmaya çalıştığım formül buydu....
Gönderdiğim küçük dokumanda (21 no.lu mesaj ekindeki), özellikle M2, N2 ve O2 deki sonuçları yorumlar mısınız? Yanlış mı yapıyorum....
B kolonunda yazan A_ ve A" "(Boşluk) değerlendirip bunları A olarak saydırıp M2 ye yazdırıyorum....

B kolonunda A-OFF larla beraber 14 dolu hücre var. 2 adet A-OFF var. Sayım dışı.... Geriye 12 adet A olarak değerlendirilecekler var.

Eğer yanlış yapıyorsam, yeniden anlamaya çalışıp, yeni bir formül yazmalıyım....

25. nolu mesajıma cevap alamadığım için, doğru yapıp yapamadığımdan emin olamadım....
Ama,
709. satıra kadar olan formülleri önerdiğim formül doğrultusunda düzenledim....
Eğer yanlış yapıyorsam, bu sonuçlar da yanlış değer verecektir....

Siz kontrol edersiniz....

Selam ve Saygılarımla...

Ekli dosyalar

Sayın 52779,

Ellerinize, emeğinize ve bilginize sağlık.
ALLAH sizden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.
Kahvelerinize sağlıcakla yudumlayınız. (Siparişiniz #861113115)
Hakkınızı helal ediniz lütfen.
ALLAH'a emanet olunuz.

Saygılarımla,

Sn @Believing
Selamlar,
Doğru yapıp yapmadığımdan emin değildim...
İşin ilginci, formül sonucu elde edilen sonuçların uygunluk kontrolunu nasıl yapabileceğimi de bir türlü bulamamıştım...
Mesajınızı okuyunca inanın, çocuklar gibi çok sevindim...

Müsait olduğunuzda, siz gerekli kontrolları yaparsınız... Yanlışlık / HATA varsa da düzeltiriz....
Hakkımız varsa da tümüyle Helaldir... Sizler de Hakkınızı Helal ediniz....

İnce düşünceleriniz ve "Kahve" için de çok Özel teşekkürlerimi sunuyorum...

Allah'a emanet olunuz....
Selamlar... Saygılar....

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Serik - ANTALYA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
28