Çözüldü Hücrede İlk On Karaktere Bakılarak İşlem Yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ErolU

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2021
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar,
Aşağıda bir kod var.
Bu koddaki If IsDate(Target) = 0 Then ve If Target.Address = "$M$42" And Weekday(Target) <> 2 Then satırlarındaki "Target" işlem yapılan hücredeki ilk 10 karakterde yer alan tarihe bakarak işlem yapabilir mi?
Yardımlarınızı rica ederim.

NOT: Ekli dosyada konuyu şekille daha iyi açıkladığımı düşünüyorum.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(18 satır)

Ekli dosyalar

İyi akşamlar okutkan,
Son düzenlediğiniz biçimi ile kod satırı hatasız çalıştı. Teşekkürler.

Birinci iletimde bir satır daha vardı. Onu da aşağıdaki gibi düzenledim.
If Target.Address = "$M$42" And Weekday(Left(Target, 10)) <> 2 Then

Yukarıdaki satırdaki $M$42 aslında m42:x42 hücrelerinin birleşmiş hâli.
Satır birleştirilmiş hücre aralığında çalışmıyor. Denemeler yaptım aynı satır birleştirilmemiş hücrelerde çalışıyor.

Bu konuda bir şey yapılabilir mi?

Bilgisayardan paylaşma imkanım olmadı, kodun üst tarafını ekran alıntısı gibi düzenleyin.
20221231_222809.webp

Son düzenleme:
Kodu düzenledim, ekran alıntısındaki değişikliği tekrar uygulayın. Herhangi bir hata alırsanız, hangi işlemi yaparken, hangi hücrede hata aldığınızı belirtiniz.

Kodu aşağıdaki biçime dönüştürdüm ama pazartesi dışında gün seçince mesaj çıkmıyor.
Sorun hata almak değil, kodun pazartesi dışında gün seçince işlem yapıp mesajı göstermemesi.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(17 satır)

If Target.Address = "$M$42" And Weekday(Left(Target, 10)) <> 2 Then

Yukarıdaki kod, m42 hücresinde değişiklik olduğunda ve m42 hücresindeki değişikliğinde pazartesi dışındaki günlerdeyse uyarı vermesi üzerine yazılmış. Pazartesi günü uyarı vermemesi lazım.

Evet, kod dediğiniz gibi pazartesinde uyarı vermeyecek diğer günlerde uyarı verecek.
9. iletimdeki dosyada durumu açıklamıştım.
Sorun If Target.Address = "$M$42" And Weekday(Left(Target, 10)) <> 2 Then satırdaki m42'nin birleştirilmiş hücre olması. Benim anladığım tabii. 9. iletimdeki dosyada açıklamıştım.

Dosyaya şimdi baktım, m42 hariç diğer hücrelere pazartesi günü harici tarihler girilebİliyor. M42 hücresine çift tıklayıp pazartesi seçtiğimde kabul ediyor, başka gün seçersem uyarı veriyor. Sizin hücredeki açıklamanız, m42 de pazartesi hariç bi günü seçin işlem yapıyor demişsiniz; açıklamanızın tam tersi bir durum var.

okutkan,​

Uzaktan yazışınca belki sorunu tam ifade edemiyoruz.
Biraz sadeleştirerek açıklayayım.

Sadece m42 hücresi üzerinden gidelim. Diğer hücreler kafamızı karıştırmasın.
Gönderdiğim dosyada EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI TAKVİMİ isimli sayfada m42'ye hangi günü yazarsanız yazın uyarı mesajı gelmiyor. Burada Pazartesi dışındaki günler seçilince uyarı mesajı gelmesi gerekiyor.

Aynı dosyanın Sayfa1 isimli sayfasında bu sorun yok çünkü bu sayfada M42 bir birleştirilmiş hücre değil.
Bu sayfayı birleştirilmiş hücrelerde sorun olmuyor diye örnek olarak hazırlamıştım.

İşlem yapmak istediğim sayfa EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI TAKVİMİ isimli sayfadır. Oradaki sorunu çözmeye çalışıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
17