Çözüldü Hücredeki Değişken Verinin Toplamı Vol2

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

evuye2

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Bu konuyu daha önce açmıştım ama çözüldüğünü düşündüğüm problemim maalesef çözülmemiş. Daha iyi anlatmaya çalışacağım. Umarım yardımcı olacak birini bulurum.

"Time" sekmesindeki 12 sütun ve n satır çalışma kitabının başka yerlerindeki formüllere göre sürekli olarak değişiyorlar. Benim amacım "TimeTop." sekmesinde, "Time" sekmesinde değişen her verinin toplamını almak(kümülatif toplam).
Eşleştirme "A" sütunundaki "Takip No" ya göre olacak ama hem "Time" sekmesi, hem de "TimeTop. sekmesi bu "Takip No" ları farklı bir sekmeden çekiyorlar. Örnek dosya ekte mevcut. İşin burasında kilitlendim kaldım çözemiyorum.
Yardım edebilen çıkarsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• Ornek_2.xlsm
    11.7 KB · Görüntüleme: 1
Merhaba.
Bu anlatımınızla ve olması gereken sonuç haricen hesaplanıp elle, olması gereken konumlarına yazılmadan ve
bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair net/hiçbir tereddüte yer kalmayacak şekilde açıklama olmadan sonuca ulaşmanız biraz zor görünüyor.
Net olmayan bazı hususlar var; örneğin A sütunundaki Takip No'ları için tekrarlanma durumu var mıdır/yokmudur,
değerlerin başka sayfalardan formülle alındığını belirtmişsiniz ama belgede formül/başka sayfa vs yok.
Kullanılan formüllerin çözüme giden yolda fikir verebileceğini de akılda tutmak gerekir..

Elbette gerçek belgenizin kopyasını eklemek istemezsiniz ancak örnek belgelerin,
cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalara göre hazırlanmış olması gerekir ki; harcanan emeğe değsin ve istenilen sonuca ulaşılsın.

Örnek belgeniz böyle bir örnek belge olmadığında verilecek cevapların gerçek belgeye uyarlanmasında sorun yaşanması kuvvetle muhtemel.
.

Merhaba Ömer Bey,
Öncelikle belirteyim A sütunundaki Takip No'ların tekrarlanma durumu yok.
Aşağıda orjinal belgeyi de bulabilirsiniz.
Esasen orjinal dosyadaki "BD", "BE", "BH", "BI", "BK", "BL", "BN", "BO" sütunundaki sürekli olarak değişen verilerin toplamına ihtiyacım var. Ancak orjinal dosyada bunu anlatmak ve anlamak zor olacağından dolayı sadece bu iş için bir örnek dosya hazırlamayı tercih etmiştim. İstediğim kümülatif toplamın nasıl yapılacağını öğrenirsem, yukarıda belirttiğim hücrelerden beslenen ayrı bir sekme yaparak çözebilirim diye düşünüyorum.
Ayrıca örnek dosyasında da imzanızda belirttiğiniz tarz da açıklamalar yapmaya çalıştım.
Umarım anlatabilmişimdir.
Orjinal Dosya
Açıklamalı Örnek Dosya

Sadece örnek dosyaya baktım.
Netleşmesi gereken durum Time sayfasındaki verilerin hücrelere giriş şekli.
Bunun için siz verilerin formülle çekildiğini yazmışsınız.
İşlemin kolay yolu, bu hücrelerde gerçek belgenizde kullanılan formüllerin anlaşılması.
Neticede bir noktada veriler başka sayfaya elle giriliyordur ve siz de bu elle girilen verilerden Time sayfasına verileri formülle çekiyorsunuz.
Demek oluyorki netleşmesi gereken şey, buradaki formüllerin sonucunun neye (hangi sayfa/sayfalar, hangi hücre/hücrelere göre bağlı olarak değiştiği.
Yani işlemin, verinin kaynağından alınarak yapılması en pratik olanı.

Sonuç olarak; bu kümülatif toplam alma işinin zamanlaması konusunda ne istiyorsunuz?
-- Formül sonuçları değiştiğinde mi işlem yapılacak?
(bu, verinin kaynağında formül sonuçlarının değişmesi sonucunu doğuracak değişiklik olduğu anlamına geliyor,
o halde kaynak sayfada, formül sonuçlarını etkileyen değişiklik olduğunda makro işlem yapmalı)
-- Bir düğmeye atanacak makro üzerinden mi bu işlem yapılacak?

Sadece örnek dosyaya baktım.
Netleşmesi gereken durum Time sayfasındaki verilerin hücrelere giriş şekli.
Bunun için siz verilerin formülle çekildiğini yazmışsınız.
İşlemin kolay yolu, bu hücrelerde gerçek belgenizde kullanılan formüllerin anlaşılması.
Neticede bir noktada veriler başka sayfaya elle giriliyordur ve siz de bu elle girilen verilerden Time sayfasına verileri formülle çekiyorsunuz.
Demek oluyorki netleşmesi gereken şey, buradaki formüllerin sonucunun neye (hangi sayfa/sayfalar, hangi hücre/hücrelere göre bağlı olarak değiştiği.
Yani işlemin, verinin kaynağından alınarak yapılması en pratik olanı.

Sonuç olarak; bu kümülatif toplam alma işinin zamanlaması konusunda ne istiyorsunuz?
-- Formül sonuçları değiştiğinde mi işlem yapılacak?
(bu, verinin kaynağında formül sonuçlarının değişmesi sonucunu doğuracak değişiklik olduğu anlamına geliyor,
o halde kaynak sayfada, formül sonuçlarını etkileyen değişiklik olduğunda makro işlem yapmalı)
-- Bir düğmeye atanacak makro üzerinden mi bu işlem yapılacak?

Bu işin özü şu;
Görev yaptığım Belediyenin İmar Müdürlüğünde verilen ruhsatların kontrol ve düzeltme sürelerinin tespit edilmesi. Orjinal dosyanın "Ruhsat" sekmesinin "I" sütununda ilgili personel ruhsat başvurusunun durumunu giriyor ve ben de giriş anını timestamp ile farklı bir sütuna yazıyorum. Ruhsat başvurusu, kontrol eden mimar tarafından incelenerek gerekli düzeltmeleri yapması için müellife iade ediliyor. Daha sonra müellif düzeltmeleri yaparak tekrar mimara teslim ediyor. Mimar tekrar kontrol edip düzeltmeler için tekrar müellife veriyor...

Bu git-gel defalarca yapılabiliyor. Ben "I" sütunundaki her değişikliğin zamanını ilgili hücreye yazıyorum ve bu zaman farklarını başka bir hücrede hesaplıyorum. Proje tamamen bittiğinde bu zaman farklarının da toplamını alarak, bu projenin kontrolü için .... kadar zaman, düzeltmeleri için ..... kadar zaman harcanmıştır diyebilmek istiyorum.

Bunun için de ortaya çıkan her zamanı toplayabilmeliyim. Orjinal dosya karışık olacağı/veya yer değiştirme sayfa düzenini değiştirme gibi konularda makro da bozulacağı için ayrı bir sekme yapıp "Ruhsat" sekmesinde oluşan zamanları çekmek istiyorum.

Toplam alma işleminin macro ile anlık yapılması tabiki tercihim. Nitekim toplayabilmesi için de anlık olarak takip edebiliyor olması gerektiğini düşünüyorum.

Epey uzun yazdım vakit ayırıp okursanız ve yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.

Teşekkürler...

Bugün sadece iki saat uyudum, umarım anlayabilirim.
Sanırım; I bir satırdaki (I sütunu) işlem adeti takribi kaç adettir.
İşlem adeti sınırlaması yok diyeceksiniz ancak tahmin de olsa (ki tahmin tecrübeye dayanacaktır) bir adet bilgisi verebilir misiniz?
(bunları ilgili satırda ilk boş sütuna kayıt şeklinde yana doğru kaydettiğimizde işgül edilecek satır sayısını öngörmeye çalışıyorum)

Bunu sorma nedenim şu; şayet I sütunu hücresindeki işlem zamanını ölçmek (toplamak) istiyorsanız,
I sütunu her işlem gördüğünde kendi satırında sağ taraftaki ilk sütundan başlayarak, I sütunundaki yeni seçim ve bu işlemin zamanı kaydedilebilir.
Hatta bu kayıtlardan biri (ister hücre değeri ister işlem zamanı) hücreye yazarak, diğeri aynı hücreye açıklama eklenerek açıklama kısmında
tutulabilir, istediğiniz zaman da bunların toplamları alınabilir gibi düşünüyorum. Fikrinizi sormak istedim.
Tabi olmazsa olmaz olarak yapılması gereken şey, veri girişi yapılabilecek hücreleri/sütunları belirleyip,
bunlar dışındaki hücre/sütunları kilitleyip şifreli sayfa koruması uygulamak gerekir.

yukarıda belirttiğim yöntem iyi uygulanırsa; anlık toplam almaya vs gerek kalmaz çünkü
bir anlamda log kaydı gibi bir veri tabanı sayfaya yazdırıldığından hesaplama istenildiği zaman bu veriler üzerinden yapılabillir.
.

Evet böyle bir alternatif de var. Maksimum bir alan da belirleyebiliriz 10 adet gibi.
Bunu 2 nedenle yamadım.
Birincisi 6 farklı değişken 6x10=60 fazla sütun olacağı için yönetimi de zor olur diye düşündüm.
İkincisi ve en önemlisi, 10 sütunluk bir alan belirleyip sırayla o 10 sütundan dolu olanı atlayarak boş olan hücreye nasıl yazdıracağımı bilemediğim için...

Esasen bu önerdiğiniz alternatif, tüm kayıtların zaman damgaları saklı kalacağı için benim açımdan daha ideal.

Sonuç olarak söylediğiniz bu alternatifi nasıl çözeceğim konusunda öneriniz varsa bu da olabilir. Hatta daha iyi olur.

Bugün sadece iki saat uyudum, umarım anlayabilirim.
Sitenizi takip ediyorum. Destek olmak için vip üye oldum umarım herkes aynı özveriyi gösterir(ki sizin yaptığınızın yanında bizimkine özveri bile denemez). O yüzden görüyorum genelde geç saatlerde cevap veriyorsunuz. Ama devamlı olarak az uyumak(tabi bilmiyorum bu durumunuz devamlı mı) ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunu da belirtmek istedim.

Teşekkür ederim.

Merhaba Ömer Bey,
"AE" ile "CL" arasındaki 60 sütunu ayırdım bu iş için. Dosyayı aşağıda bulabilirsiniz.
"I" sütunundaki değere göre "AE" ve "CL" arasındaki sütunlara sırasıyla zaman damgası yazacak.
Not: "I" sütunu verileri "Variable" sekmesinden alıyor

Biygisayar başında değilim, cep telefonundan yazıyorum.
Sağ el ve bileğimdeki durum malesef değişmedi.
Genel olarak çok az uyumam ancak, uzun yıllardır sabaha karşı uyurum, öğlen gibi kalkarım.
Örneğin şimdi kahvaltı yapacağım.

Son mesajınızda belge yok.
Emin olmak için soruyorum; değişikliği izlenecek sütun tek bir sütun değil mi?
.

Ruhsat isimli sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana
aşağıdaki kodları yapıştırırsanız CE sütunundan itibaren sağa doğru ilerlemek üzere;
ilgili satır I (SÜREÇ) sütunundaki değişiklikler ESKİ DEĞER (2 karakter olarak, Variables C sütununda kaçıcı değer olduğu)
bilgisi ile işlem zamanı ve YENİ DEĞER (2 karakter olarak Variables Tablosunda kaçıncı değer olduğu)
hücreye yazılır.
Örnek veri şu şekilde: 03 >> 08.11.2019 15:28:24_09
Bunun anlamı ilgili satır I sütununda Variables C sütunundaki 3'üncü değer varken, 08/11... zamanında 9'uncu değer seçildi.
Aynı hücrede ardarda değişiklik yapılırsa aynı hücreye değer yazılır, değilse sağa doğru ilk boş hücreye yazılır.
Bir deneyin bakalım.
CSS:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(26 satır)

Ruhsat isimli sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana
aşağıdaki kodları yapıştırırsanız CE sütunundan itibaren sağa doğru ilerlemek üzere;
ilgili satır I (SÜREÇ) sütunundaki değişiklikler ESKİ DEĞER (2 karakter olarak, Variables C sütununda kaçıcı değer olduğu)
bilgisi ile işlem zamanı ve YENİ DEĞER (2 karakter olarak Variables Tablosunda kaçıncı değer olduğu)
hücreye yazılır.
Örnek veri şu şekilde: 03 >> 08.11.2019 15:28:24_09
Bunun anlamı ilgili satır I sütununda Variables C sütunundaki 3'üncü değer varken, 08/11... zamanında 9'uncu değer seçildi.
Aynı hücrede ardarda değişiklik yapılırsa aynı hücreye değer yazılır, değilse sağa doğru ilk boş hücreye yazılır.
Bir deneyin bakalım.
[Gizlenmiş içerik]
Yapamadım yaa :(

Maalesef olmuyor. 3-5 sütun sonra aynı sütuna yazmaya başlıyor.
Bende artık her biri için ayrı başlık açmaya karar verdim. Bu şekilde süreç çok uzayacak anlaşılan.
Yine de teşekkür ederim.
Kolay gelsin.

Cep telefonundan yazıyorum.
Yanılıyorsunuz,
Art arda aynı hücrede işlem yapıldığında aynı hücreye yazılır.
Onun dışında hep bir sağdaki hücreye ilgili kayıt yazılır.

Çok çabuk vazgeçiyorsunuz gibi geliyor bana.
Bir seçenek daha vereyim size. belki bu yöntem istediğiniz sonuca daha yakındır.
Ekteki belgeyi deneyiniz.

Ekli dosyalar

• Tum Sikayetler_7_2_BRN.xlsm
    118.5 KB · Görüntüleme: 3
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
23
Geri