Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü makroyu hücredeki veriye göre çalıştırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhsar

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
günaydın;aşağıda ki kodda bulunan

yol = ThisWorkbook.Path & "\ŞİFA.xlsx."
Workbooks.Open yol
Sheets("eylül_2019").Activate bölümündeki sayfa adı her ay değiştiği için ben bu kodlarımda güncelleme yapıyorum,

öğrenmek istediğim; yukarıdaki "eylül_2019" kısmını bağlantı isimli sayfamın A100 hücresinden alma imkanı olabilirmi;birden çok güncelleme yaptığım kod olduğundan dolayı ben A100 değiştirince kodlarımda yeni değişikliğe göre çalışabilirmi

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(15 satır)

Aşağıdaki kodu, istediğiniz satıra yapıştırınız.

Kod:
(1 satır)

Not: Örnek dosya olmadığı için denemeden gönderiyorum.

Sayın @muhsar ,
Dosyanız kişisel belgeler içeriyor gibi duruyor. Teyit ederseniz paylaşım yaptığınız dosyaları sileceğim.
Ayrıca Sheets("eylül_2019").Activate konutu ile varolan bir sayfayı açıyorsunuz. Burada yapılmak istenilen yeni sayfa oluşturup isim vermek mi yoksa varolan bir sayfanın ismini değiştirmek mi?

Sayın @muhsar ,
Dosyanız kişisel belgeler içeriyor gibi duruyor. Teyit ederseniz paylaşım yaptığınız dosyaları sileceğim.
Ayrıca Sheets("eylül_2019").Activate konutu ile varolan bir sayfayı açıyorsunuz. Burada yapılmak istenilen yeni sayfa oluşturup isim vermek mi yoksa varolan bir sayfanın ismini değiştirmek mi?
hocam silebilirsiniz;benim derdim şu;şifa isimli exelde eylül_2019 isimli sayfaya kopyalama yapıyorum,ekim ayı geldiğinden ekim_2019 isimli sayfaya kopyalama yapmaya başlamam gerekiyor,bende veri giriş isimli exelde yani makroyu çalıştırdığım Excel de bulunan bağlantı isimli sayfanın a100 hücresini ekim_2019 yapınca yeterli olsun,makroyu değiştirme yerine bu hücrede güncelleme yaparak sayfa ismini belirlemek

Merhaba Sayın @muhsar .
Dosyanız malesef çok karışık ve anlaşılması güç, VBA bölümünde çok sayıda Module ve bunların içerisinde de çok sayıda makro var.
En önemlisi de, açılış şifresi ve otomatik kapanma makroları var. Dosyanızı incelemek için kaç açıp kapattım bilemezsiniz.
Belirttiğiniz makro kodlarını bulmakta bile güçlük çektim.

Şifreli giriş ve exceli gizleyen, otomatik kapatmayı sağlayan kodları devre dışı bırakarak soru sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşırsınız.
Sorununuz çözüldükten sonra, bu kodları tekrar aktif hale getirirsiniz.

Sayfalarda filtreleme, kopyalama, yapıştırma işlemlerini yapmak için ilgili sayfa için ....Activate kodu kullanmanıza lüzum olmadığını,
filtre kodlarında da Activesheet...Filter..... yerine Sheets(sayfaadı).Range(başlık satırı).Autofilter...... gibi bir yapı kullanmanızın yerinde olacağını belirteyim.

Modullerdeki kodların tümünü (tümü değilse bile türleri itibariyle ayrıştırılabilir sanırım) bir/birkaç module içinde toparlamalısınız.
Soru soracağınız zaman da .....isimli moduldeki ....isimli makro gibi yol göstermeniz yerinde olur.

Neticede belgenizin, özel bir çalışmayla ciddi bir tasarımdan geçmesi gerektiği kanaatindeyim.
.

Merhaba Sayın @muhsar .
Dosyanız malesef çok karışık ve anlaşılması güç, VBA bölümünde çok sayıda Module ve bunların içerisinde de çok sayıda makro var.
En önemlisi de, açılış şifresi ve otomatik kapanma makroları var. Dosyanızı incelemek için kaç açıp kapattım bilemezsiniz.
Belirttiğiniz makro kodlarını bulmakta bile güçlük çektim.

Şifreli giriş ve exceli gizleyen, otomatik kapatmayı sağlayan kodları devre dışı bırakarak soru sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşırsınız.
Sorununuz çözüldükten sonra, bu kodları tekrar aktif hale getirirsiniz.

Sayfalarda filtreleme, kopyalama, yapıştırma işlemlerini yapmak için ilgili sayfa için ....Activate kodu kullanmanıza lüzum olmadığını,
filtre kodlarında da Activesheet...Filter..... yerine Sheets(sayfaadı).Range(başlık satırı).Autofilter...... gibi bir yapı kullanmanızın yerinde olacağını belirteyim.

Modullerdeki kodların tümünü (tümü değilse bile türleri itibariyle ayrıştırılabilir sanırım) bir/birkaç module içinde toparlamalısınız.
Soru soracağınız zaman da .....isimli moduldeki ....isimli makro gibi yol göstermeniz yerinde olur.

Neticede belgenizin, özel bir çalışmayla ciddi bir tasarımdan geçmesi gerektiği kanaatindeyim.
.
teşekkür ederim;ben sağlık personeliyim,kişisel çabalarım ve sizlerin desteği ile kendimi geliştirmeye çalıştırıyorum ama bu kadar oluyor,ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

:)
Şimdi algoritma olarak düşündüğümde,
1. Kullanıcı yeni bir sayfa ekleyip ismini değiştirmek istiyor. Lakin aynı isimde sayfa var ise onun üzerine yazılacak ( yada sayfadaki bilgiler silinip en güncel hali yazılacak )
2. Kullanıcı var olan bir sayfanın ismini değiştirecek. Veriler alt alta eklenerek gidecek. ( Eski veriler korunacak ) Yada eski veriler silinip yenisi yazılacak.
Bu şekilde farklı versiyonlar üretebilir. Net istediğinizi belirtirseniz sevinirim.

:)
Şimdi algoritma olarak düşündüğümde,
1. Kullanıcı yeni bir sayfa ekleyip ismini değiştirmek istiyor. Lakin aynı isimde sayfa var ise onun üzerine yazılacak ( yada sayfadaki bilgiler silinip en güncel hali yazılacak )
2. Kullanıcı var olan bir sayfanın ismini değiştirecek. Veriler alt alta eklenerek gidecek. ( Eski veriler korunacak ) Yada eski veriler silinip yenisi yazılacak.
Bu şekilde farklı versiyonlar üretebilir. Net istediğinizi belirtirseniz sevinirim.
hocam algoritma çok basit aslında;

veri giriş isimli exelimde bulunan şifacopyşifa isimli makroyu çalıştırdığımda gidiyor şifa isimli Excel i açıp eylül_2019 isimli sayfaya yapıştırıyor.sistem gayet güzel çalışıyor.şifa isimli çalışma kitabımda ekim_2019 isimli sayfa ve diğer aylarda var.ben sadece şunu yapabilirmiyim diye araştırmak istedim.veri giriş isimli exeldeki makroyu ekim ayı gelince ekim_2019 yapıyorum sorunsuz gene çalışmaya devam ediyorum.

ben makrodaki eylül_2019 u makrodan değilde bağlantı isimli bir sayfam var bu sayfanın a100 hücresine yazayım hangi sayfaya yapıştıracağını burdan alsın istedim,bundaki amacımda,birden çok makro var,excopyex,göçcopygöç,vs.gibi.ben her ay değişiminde bu makrolardaki eylül_2019 u değiştirip ekim_2019 yapmak yerine bu hücreyi değiştirip makrolarım buran çekse sayfa ismini diye düşündüm.

karışık oldu ama kusura bakmayın.ilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim.ben anlatamadım tam istediğimi

Anladım. Var olan bir sayfaya yapıştıracaksınız. Kodu aşağıdaki gibi güncelleyin.

Kod:
(18 satır)
[/CODE]

Epeydir aynı belge üzerinde çalıştığınızı biliyorum Sayın @muhsar .
Belgeye hakimsiniz ve epey de bir mesafe aldığınız görünüyor.

Tavsiyem yeni boş bir belge üzerinde çalışmaya başlamanız ve dosyanın son haline göre sayfa tasarımlarını
kodları teker teker yeniden ele almanız yönünde olacak.

Herneyse, sorunuzun cevabı olarak; aşağıdaki kırmızı satırların yerine yeşil olanı kullanın.
VBA:
(4 satır)

Anladım. Var olan bir sayfaya yapıştıracaksınız. Kodu aşağıdaki gibi güncelleyin.
[Gizlenmiş içerik]

hocam çalışmadı,işlemler normal tamamlandı fakat ilgili sayfaya gidip yapıştırmadı,yani sayfaismi
Epeydir aynı belge üzerinde çalıştığınızı biliyorum Sayın @muhsar .
Belgeye hakimsiniz ve epey de bir mesafe aldığınız görünüyor.

Tavsiyem yeni boş bir belge üzerinde çalışmaya başlamanız ve dosyanın son haline göre sayfa tasarımlarını
kodları teker teker yeniden ele almanız yönünde olacak.

Herneyse, sorunuzun cevabı olarak; aşağıdaki kırmızı satırların yerine yeşil olanı kullanın.
VBA:
(4 satır)

hocam satır bu şekilde hata verdi ve işlemi tamamlamadı

Ekli dosyalar

• hata.webp
    hata.webp
    37 KB · Görüntüleme: 3
Yeşil renklendirdiğim satırdan sonraki kısmı aşağıdaki gibi değiştirerek deneyiniz.
VBA:
(14 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
17
Geri