Çözüldü Google Translate VBA ile Kullanma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

skylonely6

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhabalar elimde iki adet Excel dosyam mevcut biri Türkçe diğeri İngilizce olarak kullanılacak.
Araştırma yaptım bir sonuç elde edemedim yapmak istediğim şudur.

1- TR yazan Excel de işlem sayfasında a sütunundaki satır numarasını baz alarak ilgili satır numarasını sayfa1 de bulup , sayfa1 deki ilgili satırda bulunan veriyi 2. satırından itibaren kopyalayıp Google Translate de çevirerek ENG yazan Excel dosyasında sayfa1 de bulunan gerekli alanın 2. satırından itibaren yapıştırsın.
2-İşlem sayfasında ENG dosyasında hangi satıra yazacağını b sütünün da belirttim.
3-TR sayfasında kopyalanacak verilerin satır adetleri fazla yada düşük olabilir buna göre işlem yapılması gerekiyor
4- TR 2. satırdan başlanacak ENG ise 2. satır itibaren yapıştıracak yardımlarını bekliyorum.

Ekli dosyalar

Dosyayı çok detaylı incelemiş ve test etmiş değilim.
Tahminim o ki; hücrede ALT+ENTER ile oluşturulmuş satırbaşı karakterleri üzerinde durmak gerekiyordur.

Bilgisayarda değilim ve umarım açıklayabilirim.
Kodda translate(hücre,kaynak dil,hedef dil)
kısmını;
HEDEF HÜCRE = replace(Translate(Replace(hücre,chr(10),"|"),"tr","en"),"|",chr(10))
gibi düzenlemenin yeterli olması gerekir.
Özetle;
-- satırbaşı karakterini çeviri öncesinde | karakteriyle değiştirmek,
-- çeviri sonrasında da bu | karakterini tekrar satırbaşı karakteriyle değiştirmek
gerekir.

Bilgisayarda değilim ve umarım açıklayabilirim.
Kodda translate(hücre,kaynak dil,hedef dil)
kısmını;
HEDEF HÜCRE = replace(Translate(Replace(hücre,chr(10),"|"),"tr","en"),"|",chr(10))
gibi düzenlemenin yeterli olması gerekir.
Özetle;
-- satırbaşı karakterini çeviri öncesinde | karakteriyle değiştirmek,
-- çeviri sonrasında da bu | karakterini tekrar satırbaşı karakteriyle değiştirmek
gerekir.
Hocam teşekkür ederim denedim yapamadım bilgisayar başında olduğunuz da yardımcı olursanız sevinirim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...