Çözüldü Google Visualization APIde Gelen Veri Değiştirebiliyormu?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
@Selman Beyin katkısıyla Google Visualization API Query to Excel başlığı altında bir konu başlığında işlem yapmıştık.
Google E-Tablodan çektiğimiz verilerden değeri Boş şeklinde yazan içerikleri boş veri şeklinde nasıl döndürebilirim?

1641410893690.webp
üstteki konu başlığında örnek dosya olduğu için buraya tekrar eklemiyorum

Query' i bitiren end With den sonra şunu yazınız:

mySh.Range("A1").CurrentRegion.Replace "Boş", ""
Benim için müthiş önemli bir çözümdü.
Çok teşekkür ederim.

Şunuda çok merak ediyorum nasıl yapıldığını sonra bu kodları googledan aratıp buna benzer uygulamalarla geliştirmeye çalışacağım inş.

Örnek Form Sayfası (Yanıtlar)

Öncelikle buradaki bilgilerin uydurma bilgiler olduğunu söylemeliyim....

98. Satır Fuat UYAR

İsmin solunda yani ilk karakter boşluk koydum [ Fuat]
Soyadınında sağına boşluk koydum [UYAR ]

bu boşlukları yani hücredeki verinin sağ ve solundaki boşluk karakterlerini nasıl temizleyebiliriz üstteki kod gibi

Query' i bitiren end With den sonra şunu yazınız:

mySh.Range("A1").CurrentRegion.Replace "Boş", ""
Şöyle bir durum ortaya çıktı Soyadı Boş olanların soyadlarını da siliyor

A sütunu yenir F sütunundan başlar mı düşüncesiyle aşağıdaki şekilde denedim ama yine soyadı Boş olanları sildi

mySh.Range("F1").CurrentRegion.Replace "Boş", ""

Bu kodun F sütunundan sonra işlem yapması için bir kullanım tarzı var mıdır?

mySh.Range("F:Z").Replace "Boş", "" 'F-Z sütünları arasını değiştiri..

bu da baştaki ve sondaki tüm boşlukları silmek için..

ss = shData.Range("A" & shData.Rows.Count).End(xlUp).Row ' sonsatir numarasi
adres = shData.Range("B2:C" & ss).Address(0, 0)
shData.Range(adres).Value = Evaluate("If(" & adres & "="""","""",Trim(" & adres & "))")

mySh.Range("F:Z").Replace "Boş", "" 'F-Z sütünları arasını değiştiri..

bu da baştaki ve sondaki tüm boşlukları silmek için..

ss = shData.Range("A" & shData.Rows.Count).End(xlUp).Row ' sonsatir numarasi
adres = shData.Range("B2:C" & ss).Address(0, 0)
shData.Range(adres).Value = Evaluate("If(" & adres & "="""","""",Trim(" & adres & "))")
Teşekkürler hocam

@Selman Bey şöyle bir durumla da karşılaştım

Aşağıdaki linkten veri çekiyoruz diyelim

Demo Öğrenci Listesi

qry = Application.EncodeURL("SELECT A, CONCAT(B, ' ', C) AS X WHERE D='' AND A LIKE '" & snf & "%'")

Burada B ce C sütunlarındaki veriyi birleştirerek kullanmak istiyorum. Sql komutlarıyla CONCAT ile birleştirmeye çalıştım hata verdi bu durumu nasıl çözebiliriz ya da bunun yapılışı nasıldır?

Son bir şey merak ediyorum üstteki sql sözcüğünde FROM sözcüğü eksik yazmak gerekmiyor mu ya da yazmadan böyle nasıl çalışabiliyor. From yazmak istesek ne yazmalıyız google sheeds sayfa adını mı?

merhaba.. FROM sözcüğüde yok :)
Bunu SQL in aynısını gibi düşünmeyin. SQL e benzetilmiş tamamen başka bir query dili.. Kullanacağınız sayfayı URL içinde parametre olarak belirtiyorsunuz, query cümlesinde kullanılmıyor.

merhaba.. FROM sözcüğüde yok :)
Bunu SQL in aynısını gibi düşünmeyin. SQL e benzetilmiş tamamen başka bir query dili.. Kullanacağınız sayfayı URL içinde parametre olarak belirtiyorsunuz, query cümlesinde kullanılmıyor.
Burada sorduğum sorularla ilgili detaylı ve üst bilgi veren sayfa dili her ne olursa olsun bildiğiniz kaynaklar var mı?

üstteki kodun çalışmasından önce internet bağlantısı yoksa aşağıdaki gibi bir hata veriyor.
Bu hata öncesi internet bağlantısı olup olmadığına bakılıp yoksa uyarı varsa kodun çalışması sağlanabilir mi?
@Ömer BARAN örnek bir kod önermişti ancak declare kısmı kırmızı olarak yazıyor sanırım benim sistemi desteklemiyor

hata.webp

hata2.webp

Moderatörün son düzenlenenleri: