Çözüldü Geri Alma Butonunun Fonksiyonunu Yanlış Yapması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mcexrem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar üstadler,

KASA DEFTERİ'nin J sütununda bulunan Personel Avanslar butonu ile KASA DEFTERİ sayfasında bulunan personelin avanslarını sarı dolgu yapıyorum. Dolgu yapılan bu değerler MAAŞ LİSTESİ sayfasındaki 33-80 arasındaki satırlardaki avansları silmektedir. GERİ AL butonuyla son yapılan işlemin dolgularını geri alıyordu ama şimdi tüm personelin dolguları iptal ediyor. Yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

@mc_exrem
Belgenize daha evvel de göz atmış ve yapılan işlemi tam olarak anlayamamıştım.
İsterseniz sadece 1 personel için, sadece 1 adet avans kaydı olacak (sarı boyalı dediğiniz)
ve Personel Avanslar düğmesine tıklamadan belgeyi kaydedip yeni bir örnek belge ekleyin.

Açıklama olarak da;
"hücre adresi ve personel adını net yazarak,
düğmeye tıklarsam, KASA sayfasında sadece şu hücrenin rengi iptal edilmesi gerekirken şu hücrelerin rengi iptal edilecek,
MAAŞ sayfasında sadece şu hücre silinmesi gerekirken şu hücrelerin içeriği silinecek,
Geri Al düğmesine tıklayınca da şu olması gerekirken şu olacak"
gibi net cümleler yazarsanız iyi olur (yani düğmenin işlemini görebilmek gerekir. Bunun için düğmeye tıklamadan belge ekleyin.

Belge sizin, işlemleri/akışı siz biliyorsunuz. Açıklamalarınızı, belgeyi tanımayan kişinin anlayabileceği netlikte yazmanız lazım.

@mc_exrem
Belgenize daha evvel de göz atmış ve yapılan işlemi tam olarak anlayamamıştım.
İsterseniz sadece 1 personel için, sadece 1 adet avans kaydı olacak (sarı boyalı dediğiniz)
ve Personel Avanslar düğmesine tıklamadan belgeyi kaydedip yeni bir örnek belge ekleyin.

Açıklama olarak da;
"hücre adresi ve personel adını net yazarak,
düğmeye tıklarsam, KASA sayfasında sadece şu hücrenin rengi iptal edilmesi gerekirken şu hücrelerin rengi iptal edilecek,
MAAŞ sayfasında sadece şu hücre silinmesi gerekirken şu hücrelerin içeriği silinecek,
Geri Al düğmesine tıklayınca da şu olması gerekirken şu olacak"
gibi net cümleler yazarsanız iyi olur (yani düğmenin işlemini görebilmek gerekir. Bunun için düğmeye tıklamadan belge ekleyin.

Belge sizin, işlemleri/akışı siz biliyorsunuz. Açıklamalarınızı, belgeyi tanımayan kişinin anlayabileceği netlikte yazmanız lazım.
tekrardan merhabalar,

affınıza sığınarak konuyu açarken açıklamayı yanlış beyan etmişim.

2 adet yeni dosya yükledim, biri eski verilerin silindiği boş satırlı "Kontrol Merkezi Yeni" isimli dosya diğeri ise "Kontrol Merkezi Güncel" isimli çalışma sayfamdır. LÜTFEN düzenlemeyi Güncel dosyaya göre yapalım.👍👍👍

Personel Avans
butonunda hiçbir problem yoktur.
Dosyamın işleyişi şu şekildedir:
Kasa defterinin B sütununa EKREM AVANS yazdığımda E sütunundaki veriyi MAAŞ LİSTESİ sayfasının C35 hücresinden başlayarak sağa doğru verileri atmaktadır.
Kasa defterinin B sütununa EKREMDEN yazdığımda D sütundaki veriyi MAAŞ LİSTESİ sayfasının C37 hücresinden başlayarak sağa doğru verileri atmaktadır.
Kasa Defterindeki Personel Avans butonu ile bu verileri sarı dolgu yaparak MAAŞ LİSTESİ sayfasının C35:C95 arasındaki verileri silerek avansları sıfırlamaktadır. Kasa Defterine sarı dolgu işleminden vazgeçmek için Geri al butonunu kullandığımda son sarı yaptığım veriler dolgusuz olmakta ve veriler tekrardan C35:C95 arasındaki hücrelere yansımaktadır.

Problem, EKREMDEN - ZİYADAN - NAZLICANDAN verilerinin dolgularını Geri Al butonu ile geri aldığımda dosyanın tamamındaki verileri geri almaktadır yani dolgusunu kaldırmaktadır. Durum böyle olunca MAAŞ LİSTESİ sayfasındaki 35. satırdaki EKREMDEN satırına tüm eski verileri yansıtmaktadır.
Aynı durum ZİYADAN ve NAZLICANDAN verileri için de geçerlidir.
Talebim Personel avans butonu gibi geri al butonunun da sadece son işlemi geri almasıdır.

Yeni Problem1: Kontrol Merkezi Yeni isimli dosyamda tüm verileri sildiğimde Kasa Defterine EKREMDEN, ZİYADAN ve NAZLICANDAN yazdığımda Maaş Listesi sayfasındaki ilgili satırlara verileri atmamaktadır.

Yeni Problem2: Kasa Defteri sayfasının D ve E sütunlarına veri girişi yaptığımda son totali yani F1 hücresindeki veriyi f sütununa veriyordu şimdi eski hesaplamalara göre devam ediyor. Yani F9 hücresindeki veri 9750,00 olması gerekirken 48.705,00 olarak vermektedir.

Yeni Problem3: Kasa Defteri sayfasının B sütununa veri girdiğimde B:F sütunlarının satırlarına kenarlık atıyordu şimdi B:E sütunlarına atmaktadır.

Yardımlarınız için teşekkür eder saygılar sunarım. :coffee:

Ekli dosyalar

Tekrardan merhabalar,

uğraştıkça bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama kodları çözemedim.
Ayhan Avanslar butonunun altındaki Geri Al butonu sorunsuz çalışmaktadır ancak personel avansın altındaki geri al butonunun hata yapmasındaki sebep diğer verilerde AVANS ibaresinin geçmesi diye düşünüyorum. Çünki veriler özel ibare olarak geçiyor yani EKREMDEN, ZİYADAN ve NAZLICANDAN diye geçiyor. Bu ibareler için özel kod yazılarak mevcut koda eklenmesi gerek diye düşünüyorum.
Yardımcı olabilir misiniz.