Çözüldü Formüller Güncellenmiyor Otomatik hesaplama açık

capri

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar Selamlar,

Forumun çok tecrübeli bir kullanıcı olmamakla birlikte şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

=ÇOKETOPLA('Gelir-Gider Detay'!J2:J4103;'Gelir-Gider Detay'!C2:C4103;"=TR")-ÇOKETOPLA('Gelir-Gider Detay'!K2:K4103;'Gelir-Gider Detay'!C2:C4103;"=TR")

Formülde Gelir-Gider Detay sayfasına veri girdiğimde vermiş olduğum formül güncellemeyi durdurdu. (C4103) Bu neden olabilir?

Teşekkürler

Yok yok. Mesela bu formülü yazdığıma yer ayrı bir çalışma sayfasında. Verileri çektiğim Gelir-Gider Detay ayrı bir çalışma sayfası. Aynı formülden 3 adet mevcut. (Farklı para birimleri için) Kafasına göre biri güncelleniyor diğerleri güncellenmiyor. (C ve K mesela veri girdiğimde 4103 değişiyor ama hepsinde değil)

Foruma hoşgeldiniz Sayın @capri .

Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar (okuyunuz) doğrultusunda hazırlayacağınız
örnek belge üzerinden sorarsanız, daha hızlı çözüme ulaşmanız kolaylaşır.

.

Merhaba;
Dosyayı görmediğim için sadece tahminde bulunuyorum. Formüller veri aralığı içinde yazılı olmadığına göre ya sayısal değerlerin biçimi sayı değil ya da para birimlerinin yazılımı değişiyor. Birimin önünde boşluk olması ya da benzeri gibi. Dediğim gibi sadece tahmin.
Kolay gelsin.

=ÇOKETOPLA('Gelir-Gider Detay'!N2:N4103;'Gelir-Gider Detay'!C2:C4103;"=TR")-ÇOKETOPLA('Gelir-Gider Detay'!O2:O4103;'Gelir-Gider Detay'!C2:C4103;"=TR") bu TL kasası için
=ÇOKETOPLA('Gelir-Gider Detay'!J2:J4103;'Gelir-Gider Detay'!C2:C4103;"=TR")-ÇOKETOPLA('Gelir-Gider Detay'!K2:K4103;'Gelir-Gider Detay'!C2:C4103;"=TR") bu Euro kasası için
=ÇOKETOPLA('Gelir-Gider Detay'!P2:P4104;'Gelir-Gider Detay'!C2:C4104;"=TR")-ÇOKETOPLA('Gelir-Gider Detay'!Q2:Q4104;'Gelir-Gider Detay'!C2:C4104;"=TR") bu da USD kasası için

Gördüğünüz üzere sadece satır girdim ve içine herhangi bir tutar yazmadım ama sadece bu sefer de USD güncelledi kendini. Daha önce böyle bir sıkıntım olmuyordu.

Merhaba;
Dosyayı görmediğim için sadece tahminde bulunuyorum. Formüller veri aralığı içinde yazılı olmadığına göre ya sayısal değerlerin biçimi sayı değil ya da para birimlerinin yazılımı değişiyor. Birimin önünde boşluk olması ya da benzeri gibi. Dediğim gibi sadece tahmin.
Kolay gelsin.
Belki yardımcı olur diye resimler yüklüyorum

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2021-02-24 16.04.39.webp
    Ekran Resmi 2021-02-24 16.04.39.webp
    23.5 KB · Görüntüleme: 10
  • Ekran Resmi 2021-02-24 16.05.25.webp
    Ekran Resmi 2021-02-24 16.05.25.webp
    15.5 KB · Görüntüleme: 11
Mevzu tarz/düzen/anlayış, hele ki konsept hiç değil.
Sorununuza/ihtiyaca cevap aramaktasınız. Dolayısıyla; bir miktar zahmete katlanmak size düşer.
Zahmet dediğim de gerçek belgenin küçük boyutlu bir kopyasının hazırlanmasından ibaret.

ÇOKETOPLA formülüyle ilgili basit bir soru için mesaj sayısı 17,
ben dahil konuya müdahil olan ekip arkadaşlarımızın sayısı 5 ve hala bir sonuca varılmış da değil.

Son cevapta bir de "şu an güncelleyebilir" yazmışsınız, bunu da anlayamadım.
Güncelleyebilirse, örnek belgeye bakıldığında sorun görülemeyecek demektir ve bu da konu açısından başa dönmek anlamına gelir.
Formülün sonuç vermesi/vermemesi verilerin durumuna/biçimine göre bile farklılıklar gösterebilir.

Halbuki ekleyeceğiniz örnek belgede, gerçek belgedeki gerçek verilerden, herbir koşula uyan birkaç satırlık veri olması yeterlidir.
Örneğin AZ/TR eşleşmesi, 0'dan büyük/küçük olma durumu gibi seçeneklerin herbirine uygun 3'er 5'er satırlık gerçek veri olup, şu formülün sonucu şu olması gerekirken şu oluyor, bu hücrede olması gereken bu iken olmuyor diye yazıp, olması gereken sonucu nasıl bulduğunuza dair kısa açıklama yazmanız yeterlidir. Tabi gerçek veri derken, tüm sütunları kast etmiyorum, formüllerin atıf yaptığı sütunlardaki verilerin gerçek belgeden kopyala yapıştır (elle yazılmamasını özellikle belirtiyorum, zira elle veri girişi sırasında Excel bazı verileri otomatik biçim dönüştürmelerine uğratabilir) ile örnek belgeye alınmış olması yeterlidir.

İyi çalışmalar dilerim.

,

Mevzu tarz/düzen/anlayış, hele ki konsept hiç değil.
Sorununuza/ihtiyaca cevap aramaktasınız. Dolayısıyla; bir miktar zahmete katlanmak size düşer.
Zahmet dediğim de gerçek belgenin küçük boyutlu bir kopyasının hazırlanmasından ibaret.

ÇOKETOPLA formülüyle ilgili basit bir soru için mesaj sayısı 17,
ben dahil konuya müdahil olan ekip arkadaşlarımızın sayısı 5 ve hala bir sonuca varılmış da değil.

Son cevapta bir de "şu an güncelleyebilir" yazmışsınız, bunu da anlayamadım.
Güncelleyebilirse, örnek belgeye bakıldığında sorun görülemeyecek demektir ve bu da konu açısından başa dönmek anlamına gelir.
Formülün sonuç vermesi/vermemesi verilerin durumuna/biçimine göre bile farklılıklar gösterebilir.

Halbuki ekleyeceğiniz örnek belgede, gerçek belgedeki gerçek verilerden, herbir koşula uyan birkaç satırlık veri olması yeterlidir.
Örneğin AZ/TR işleşmesi, 0'dan büyük/küçük olma durumu gibi seçeneklerin herbirine uygun 3'er 5'er satırlık gerçek veri olup, şu formülün sonucu şu olması gerekirken şu oluyor, bu hücrede olması gereken bu iken olmuyor diye yazıp, olması gereken sonucu nasıl bulduğunuza dair kısa açıklama yazmanız yeterlidir. Tabi gerçek veri derken, tüm sütunları kast etmiyorum, formüllerin atıf yaptığı sütunlardaki verilerin gerçek belgeden kopyala yapıştır (elle yazılmamasını özellikle belirtiyorum, zira elle veri girişi sırasında Excel bazı verileri otomatik biçim dönüştürmelerine uğratabilir) ile örnek belgeye alınmış olması yeterlidir.

İyi çalışmalar dilerim.

,
Konsept derken, excel çalışmasından bahsetmiştim. Sanırım yüzyüze konuşamayınca bu tür problemler olabiliyor. Kusura bakmayın. Eleştirilerinizi dikkate alacağım. Zamanınızı çaldığım için de kusura bakmayın ayrıca. Saygılar Üstadlar.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21