Çözüldü Formülde Revize Asgari Ücret Bulma

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Yıllara göre asgari ücret listesini oluşturan A:B sütunlarından bazı yıllar iki veya üç döneme ayrıldığından , D sütunundaki dönmelere ait asgari ücretleri bulmaya çalıştığım E2 hücresindeki formülü dönemin başlangıç tarihi esas alınarak, tarihin ay kısmı 8 ay ( Yani ikinci dönem) olduğundan 1.273,50 , fakat tarihin ay kısmı 6 ve daha küçük olduğunda 1.201,50 (Yani birinci dönem) olacak şekilde nasıl revize etme hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Formül doğru çalışmakta.
Sizin mantık hatanız var.

1. seçenekte istediğiniz rakam zaten gelmekte.

2. seçenekte yazdığınız tarih aralığı mantıksal değil. Çünkü asgari ücret o dönem 01.01.2015 ile 30.06.2015 ve 01.07.2015 ile 31.12.2015 şeklinde iki tarih aralığını kapsarken, siz her iki dönemi barındıran bir aralıktaki rakamı bulmak istiyorsunuz? Yazdığınız rakamda "olmalı" kısmı hatalı. Çünkü 27.04.2015 - 30.06.2015'e kadar olan asgari ücret 1.201,50-TL, 01.07.2015 - 31-12.2015 arasındaki asgari ücret 1.273,50-TL iken siz oraya 1.201,50 rakamını usulen esas aldıramazsınız.

3. 01.01.2020 - 31.12.2020 tarihlerinde asgari ücret 3.577,50 TL değildir, Yazdığınız bu rakam 2021 yılının asgari ücretidir.

Tarih aralıklarınızı ve beklentilerinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Excel'de tutulacak verilerin üzerinde işlem yapılmaya uygun formatta kaydedilmesinde/yazılmasında yarar var.
Örnek belgede A sütununda aralarına TİRE koyularak neden başlangıç ve bitiş tarihleri yazma tercihinde bulunulmuş anlayamıyorum.
Neticede, asgari ücretlerin yürürlük tarihlerinin yazılması yeterlidir.

Ben olsam A sütununda sadece asgari ücret tutarlarının yürürlük tarihlerini 'gerçekten tarih olarak) bulundururdum.
Böylece bu listeden hareketle yapılacak hesaplamalarda kolaylık/pratiklik sağlanmış olur.
2021 yılı için Sayın @Admin 'in de belirttiği, olması gereken diye belirtilen tutar hatalı.

Ayrıca D sütununda neden iki tarih aralığı verilmiştir?
Yazılı tarih aralığında iki ayrı asgari ücret yürürlükteyse ne yapılacaktır?

Herneyse; A sütununa, tarih aralıkları değil sadece yürürlük tarihleri yazılırsa aşağıdaki formül istenilen sonuçları verir.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

.

@Ömer BARAN ağabey ikinci dilimlerdeki tarihler iki ayrı rakamı kapsadığı için bulacağı doğru bir rakam yok.
Formül uzunca olsa da, doğru tarihleri kapsayan iki tarih girince sonucu veriyor istenildiği gibi.

1622317187973.webp

Tarih bu şekilde olursa sorunsuz listeleme yapılmakta.

Moderatörün son düzenlenenleri:
.................
Yazılı tarih aralığında iki ayrı asgari ücret yürürlükteyse ne yapılacaktır?
..................

Verilerin sıhhati, belge sahibinin bileceği iş esas olarak ve Sayın @Admin buna ilişkin durumu yazmıştı.
İki asgari ücret tutarını kapsayan tarih aralığı yazıldığında ne yapılacağını sormuş idim.

Bir de esprili bir şey yazayım. Örneğin; aynı tarihlerde geçerli çeyrek altın fiyalarını da görseydik keşke ! ;)

.

Abi ben mesleğim gereği bu olaylara Excel talebi olarak bakamıyorum işte :)
Çünkü kanunen dediğim şeyin oluru yok.

Çeyreğe gelecek olursak, 2015'i bilmem ama 2005'te 35 lira falandı.
:cool:

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8