Y

Çözüldü En Büyük Sicili Bulma Formülde Revize

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
J8 hücresindeki kimlik numarasına ait ARŞİV sayfasındaki en küçük sicili bulmaya çalıştığım K8 hücresindeki formülü nasıl revize etmeliyim ki J8 hücresindeki kimlik numarasına ait ARŞİV sayfasındaki en büyük sicili bulayım. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum. Sonuç 6 olmalı.

Ekli dosyalar

Son olarak EK'te ki örnekteki gibi olursa yani DATA sayfasındaki sicil örneğin 7 olursa sonuç 7 oluyor. Ben ARŞİV sayfasındaki en büyük sicili bulmak istiyorum. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum. Sonuç 6.

Ekli dosyalar

Ben sorunun sadece ARŞİV kısmını atlamışım....
Şu halde,
Formülünüzün şu kısmı yeterli olacaktır.
=MUTLAK(MAK(EĞER(ARŞİV!D$7:D$700=J$8;ARŞİV!B$7:B$700)))

Ekleme : 11.12.2021 01:13

Sicil numaraları NEGATİF olabiliyor mu?

eğer öyleyse, Buradaki MUTLAK işlevini aslında şöyle kullanmak gerekir.

=MAK(EĞER(ARŞİV!D$7:D$700=J$8;MUTLAK(ARŞİV!B$7:B$700)))

Moderatörün son düzenlenenleri:
J8 hücresindeki kimlik numarasına ait ARŞİV sayfasındaki en büyük sicili bulmaya çalıştığım K8 hücresindeki formülü nasıl revize etmeliyim ki J8 hücresindeki kimlik numarasına ait ARŞİV sayfasındaki var ise en büyük sicili, ARŞİV sayfasında yok ise DATA yafasındaki sicili bulayım (Sonuç ARŞİV sayfasında var 6 olmalı, ARŞİV sayfasında olmasaydı 7 olmalıydı). Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Selamlar,
DİZİ formülünüzü şu şekilde kullanabilirsiniz..

=MAK(EĞER(--(ARŞİV!D$7:D$700=J$8)>0;EĞER(ARŞİV!D$7:D$700=J$8;ARŞİV!B$7:B$700);EĞER(DATA!D$7:D$700=J$8;DATA!B$7:B$700)))

Her ki sayfada da yoksa sonuç 0 olacaktır. (0 göster işaretli olmadığından da BOŞ görünecektir)

EK'te ki örnekte DATA sayfasındaki 309 sicilin kimlik numarasına göre arama yapar isek ARŞİV sayfasında olduğu için 185 sicil numarasına denk gelmesi, DATA sayfasındaki 318 sicilin kimlik numarasına göre arama yapar isek ARŞİV sayfasında olmadığı için 318 olması gerek gerek. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri: