Y

Çözüldü Aylara Gün Sayısı Formülde Revize

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Bu çalışmada B sütunundaki oklar ile aylar değişmekte ve o aya ait gün sayısı ve puantaj bilgileri ortaya çıkmaktadır. Ben AK sütunundaki formülü nasıl revize edeyim ki, ŞUBAT ayı 28 veya 29 olduğunda ve gün sayısı 31 aylarda dahi sonuç 30 olsun. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

AK sütunundaki formülü nasıl revize edeyim ki, yıl ve aya göre ŞUBAT ayı 28 veya 29 olduğunda sonuç 30, gün sayısı 31 aylarda sonuç 30 olsun. Diğer hallerde sonuç ne ise yani 25, 26, 27...... gibi.

İK benim alanım değil ancak bildiğim;
-- eksik gün (devamsızlık/rapor vs) yoksa ay kaç gün olursa olsun PRİME ESAS GÜN SAYISI 30 olur.
-- eksik gün 1 ve ay 31 gün ise eksik gün bildirilmez, PRİME ESAS GÜN SAYISI 31-1 >> 30 olur.
-- eksik gün var ve ay 31 gün değilse EKSİK GÜN kaç ise o bildirilir, AYDAKİ GÜN SAYISI - EKSİK GÜN >>PRİME ESAS GÜN SAYISI olur.

Herneyse Excele döneyim; formülünüz satırdaki belli harfleri sayıyor.
Amaç; ay 29 gün ise ilk 29 güne ait sütunlardakileri sayması, 30 ve 31'e ait sütunlarda veri olsa da saymaması gibi bir şeyse formülü aşağıdaki gibi değiştirin. Neticede bu sayı PRİME ESAS GÜN SAYISI olarak kullanılmayacaksa DOĞRU SAYMA için bu forül kullanılabilir.
Formül fazlalık sütunlardaki harfleri yok sayar.
TOPLA.ÇARPIM(EĞERSAY(KAYDIR($F8;;;;GÜN(SERİAY($F$6;0)));{"T"\"N"\"0"\"Y"\"B"\"RT"}))))

Belki de devamsızlıkla ilişkilendirilecek kısaltmaları saydırıp, yukarıda değindiğim PRİME ESAS GÜN SAYISINI buna göre bulmalısınız.
Yoksa formül şöyle yazılırsa sonuç hep 30 olur. MAK(30;MİN(30;GÜN(SERİAY(F6;0))))
Ha ayrıca madem hep 30 olacak neden formül yazılıyor, doğrudan hücreye 30 yazma seçeneği baş köşede duruyor.

Özetle siz satırdaki verilere göre neyi bulmak/neyi saymak istiyorsunuz, ney dahildir/ney hariçtir bunu açıklayın derim.

.

=TOPLA.ÇARPIM(EĞERSAY(KAYDIR($F8;;;;GÜN(SERİAY($F$6;0)));{"T"\"N"\"0"\"Y"\"B"\"RT"}))) sonucu verdi. Ayları değiştirmeye çalıştığımda EK' te ekran görüntüsünü paylaştığım hatayı aldım.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-04-19 141656.webp
    Ekran görüntüsü 2021-04-19 141656.webp
    38.5 KB · Görüntüleme: 4
Hatanın, formülle bir ilgisi yok.

Tek satırlık veri varken alabilirsiniz böyle bir hatayı.
Nasıl olsa puantaj tablonuz tek satırlık olmayacaktı ama yine de hatayı giderelim.
Yeşil renklendirdiğim kısımları ilgili yerlere ekleyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

Ömer abi; Kopyala yapıştır yaptığım zaman EK' te ekran görüntülerini paylaştığım hatayı aldım. Son olarak bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü 1.webp
    Ekran Görüntüsü 1.webp
    65 KB · Görüntüleme: 2
  • Ekran Görüntüsü 2.webp
    Ekran Görüntüsü 2.webp
    71.6 KB · Görüntüleme: 2
Şu satırı, If Intersect(..... satırının altına ekleyin,
yapıştırma sonrasında elle bir adı soyadı veya TC Kimlik Numarası yazdığınızda sıralama gerçekleşir.

If Selection.Count > 1 Then Exit Sub