Çözüldü Formül Olmayan Hücreleri Renklendirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lordkisame

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba;

Formül İçeren Hücreleri Renklendir linkinde formüllü hücreler otomatik renklendiriliyor. Aslında güzel bir durum ancak tam tersi daha efektif olacak benim açımdan. Kendi hazırladığım programlarda değer girdiğim hücrelerin belirli bir boya sitili oluyor. Acaba bunu otomatikleştirebilir miyim diye düşünürken linkteki dosya denk geldi.

Buradan paylaşıp paylaşmama konusunda kararsız kaldım ancak linkteki dosya içerisindeki kodları revize etmeye çalıştım ancak yeterli bilgiye sahip değilim ne yazık ki.

Merhaba.
Bir de aşağıdaki alternatifi dener misiniz?
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(3 satır)
Ömer hocam beni gerçekten hayretler içerisinde bıraktınız. Benim satırlarca yazmış olduğum kodun yerine 3 satırlık bir kodla sonuca ulaşmanız takdire şayan... Sizlerden ricam bu kodda geçen terimlerin açıklamasını ve kullanım şeklini yapabilir misiniz? Merakla makalenizi bekliyor olacağım...

Merhaba.
Aslında bu mevzu güzel bir makale konusu.
Bence öğrenmenin pratik yolu makro kaydet yöntemidir.

Bir belgeye formül içeren sabit değer içeren, formüllerin bir kısmının sonucu hata olan/boş olan, veri doğrulama uygulanmış,
koşullu biçimlendirme uygulanmış gibi farklı biçim ve özellikte hücreler olmasını sağladıktan sonra,

MAKRO KAYDET işlemini başlatıp F5 >> ÖZEL düğmesine tıkladıktan sonra açılan küçük ekrandan,
her seferinde farklı istenilen özellik seçeneği işaretleyip işlemi onaylayın.

Oluşan kodları inceleyerek bu seçeneklerin tümünün kod karşılıklarını daha iyi anlayabilir,
bu kodlarda değişiklikler ve denemeler yaparak bilgi pekiştirilebilir.

Özetle işlem F5>>ÖZEL>>İLGİLİ SEÇENEK'in seçilmesinden ibaret.
Alt seçeneği olanlar için bir de ikincil kriterler var (xlNumbers, xlTextValues, xlLogical, xlErrors gibi)

Ekli dosyayı görüntüle 451Ekli dosyayı görüntüle 450

Sayın @Ömer BARAN Bey veya diğer üstadlarım,
Peki bu yöntemle yaptığımız makroyu dinamikleştirebilir miyiz? Yani mesela formülleri biçimlendirdiysek, bir hücreye formül girince, tekrar makroyu çalıştır demeye gerek kalmadan hemen bu biçimlendirmeyi yaptırabilir miyiz?

Kodları sayfanın change olayına yazdığınızda ve target verdiğinizde çalışır.
Ama sayfa olaylarına makro eklemek çok kullanışlı olmayabiliyor.

Kodları sayfanın change olayına yazdığınızda ve target verdiğinizde çalışır.
Ama sayfa olaylarına makro eklemek çok kullanışlı olmayabiliyor.

Makronun M'sinden anlamayan birisi olarak hiç birşey anlamadım ?:LOL:
Ama sona eklediğiniz " çok kullanışlı olmayabiliyor." açıklamasından dolayı da uygulamadan vazgeçtim.
Teşekkürler.

:)

1558095741203.webp

Şu kısma yazarsanız kodları, makro sayfada işlem yapıldıkça çalışır.
Hepimizin öğreneceği şeyler var İlyas bey.
Burada hep birlikte hem yardım edeceğiz hem de bir şeyler öğreneceğiz.

Selamlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
25
Geri