Soru Formül hatası / Makro Kod Güncelle / Özet Tablo Gibi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sincap

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekteki dosyalardan Günlük eski adlı dosya sayın Ömer Hocamın yazdığı bir kod ile sorunsuz çalışıyor. Günlük Yeni dosyasına Marka alanı ekleyip kodu yeniden oluşturmaya çalıştım fakat başaramadım.

Yardımlarınızı rica ederim.
Saygılar,

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .

Hafızam fena değildir ama, dosyanızı ve kodları hiç hatırlamıyorum doğrusu.

-- ESKİ adını verdiğiniz dosyadaki kod'un istenilen sonucu verdiğinden emin misiniz?
-- İsteğinizi sayfa adı/satır/sütun vs net ifadelerle açıklayıp, olması gereken durumu elle kopyala/yapıştır yaparak örneklendirir misiniz?

.

Sayın @Sincap .

Hafızam fena değildir ama, dosyanızı ve kodları hiç hatırlamıyorum doğrusu.

-- ESKİ adını verdiğiniz dosyadaki kod'un istenilen sonucu verdiğinden emin misiniz?
-- İsteğinizi sayfa adı/satır/sütun vs net ifadelerle açıklayıp, olması gereken durumu elle kopyala/yapıştır yaparak örneklendirir misiniz?

.

Hocam ,

Hatırlamasanızda :) dosya da gerçekten çok emeğiniz geçmişti Allah binlerce kez razı olsun.
Kesinlikle KUSURSUZ :) sonuç veriyor.

isterseniz şöyle iafede edeyim formül RAPOR sayfası C ile I stünuna VERİ-P sayfasından aldığı verileri, J ile U stünuna da VERİ-T saydafından aldığı verileri yazıyor.

Çalışan dosyayı RAPOR sayfasondaki konu başlıklarını değiştirerek daha anlaşılır hale getirdim.
Dosyada RAPOR sayfası H sütuna VERİ-P sayfasında yer alan tarih ve tekil adı eşleştirerek D sütunundaki ( PESIN ) +E stünundaki ( I ) + F sütunudaki ( C+D ) yi baz alarak G sütünundaki verilerin toplamını yazıyor.

Bu kısımda talebim RAPOR sayfası H ile I sütunu arasına iki sütun ekleyip

Örnek1: RAPOR sayfası I sütuna VERİ-P sayfasında yer alan tarih ve tekil adı eşleştirerek D sütunundaki ( PESIN ) +E stünundaki ( I ) + F sütunudaki ( C ) yi ve ek olarak H sütunudaki ( X ) i baz alarak G sütünundaki verilerin toplamını yazması. = 26.150,11

Diğer Örnek: RAPOR sayfası J sütuna VERİ-P sayfasında yer alan tarih ve tekil adı eşleştirerek D sütunundaki ( PESIN ) +E stünundaki ( I ) + F sütunudaki ( D ) yi ve ek olarak H sütunudaki ( X ) i baz alarak G sütünundaki verilerin toplamını yazması. = 35.155,11

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .

ESKİ adını verdiğiniz belgenin, mevcut kodun istenilen sonucu verdiği haliyle (sütun eklenmemiş) bir örneğini paylaşır mısınız?
Neticede ekleyeceğiniz yeni örnek belgede kod çalıştırıldığında, istenilen sonuç alınıyor olmalıdır.

.

Sayın @Sincap .

RAPOR isimli sayfada, PEŞİN bölümündeki SÜTUN BAŞLIKLARInın PEŞİN sayfasındaki hangi sütunda neye karşılık geldiğini anlayamadım.

Daha evvel çözüme kavuşturduğumuz aşağıdaki konu sayfasında
21 numaralı cevap ekinde yer alan örnek belgedeki BAŞLIK yapısına bakarak,
şimdiki konu sayfasına eklediğiniz örnek belgedeki tablonun başlıklarını güncelleyerek tekrar yükler misiniz?

Zira hangi başlık altına neyin geleceğini tam olarak anlamış değilim.
Kodlamayı tamamladıktan sonra başlıkları tekrar değiştirirsiniz.

Sayın @Sincap .

RAPOR isimli sayfada, PEŞİN bölümündeki SÜTUN BAŞLIKLARInın PEŞİN sayfasındaki hangi sütunda neye karşılık geldiğini anlayamadım.

Daha evvel çözüme kavuşturduğumuz aşağıdaki konu sayfasında
21 numaralı cevap ekinde yer alan örnek belgedeki BAŞLIK yapısına bakarak,
şimdiki konu sayfasına eklediğiniz örnek belgedeki tablonun başlıklarını güncelleyerek tekrar yükler misiniz?

Zira hangi başlık altına neyin geleceğini tam olarak anlamış değilim.
Kodlamayı tamamladıktan sonra başlıkları tekrar değiştirirsiniz.

Hocam merhaba,

O zaman çalıştığımız dosyadaki formülleri çalışan VBA ile aynı yere ekledim. TEKİLNO sayfasında hem makro ile alınan sonuç ( sütun=C-I ) hem de makronun çalışma prensibini sağlayan formüller ( sütun=X-AD ) ile alınan sonuç mevcut.

Ricam AF ile AG sütununa eklediğim formülün makroya eklenerek G ile H sütunları arasında yer alması :)

saygılar,

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @Sincap .

Dosyanız ekte olup aşağıdaki kod oluşturulmuştur.
B3 hücresinden seçim yaparak kodu çalıştırabilirsiniz.

[Gizlenmiş içerik]

.

Hocam elinize sağlık her zamanki gibi döktürmüşsünüz. affınıza sığınarak iki sorum olacak

1- B3 tekil no sabit kalacak şekilde birden fazla sayfada çalışmasını nasıl sağlayabilirim formülü çoğaltarak sayfa adlarına göre mi daha pratik bir yöntemi var mı?
2-B3 te tekil no yerine tarih olacak B4, B5,B6 .... hücrelerinde tekil no olacak versiyonu çok uğraştırır mı?

saygılar,

Sayın @Sincap .

Son isteğinizin birinci kısımı (1'den fazla sayfada çalıştırma) için;
mevcut OZET_BILGI_BRN isimli makro kodunu, kes-yapıştır ile uygun bir MODUL'e alıp,
koddaki Set brn = Sheets("TEKİLNO") kısmını Set brn = ActiveSheet olarak değiştirmeniz ve
işlem yapılacak sayfaların tümünün kod bölümünde de aşağıdaki kodun bulunması yeterlidir.
VBA:
You must log in to view content
(5 satır)

.

Sayın @Sincap .

mevcut OZET_BILGI_BRN isimli makro kodunu, kes-yapıştır ile uygun bir MODUL'e alıp,
koddaki Set brn = Sheets("TEKİLNO") kısmını Set brn = ActiveSheet olarak değiştirmeniz ve
işlem yapılacak sayfaların tümünün kod bölümünde de aşağıdaki kodun bulunması yeterlidir.
VBA:
(5 satır)

.

Çok teşekkür ederim hocam 1. sorum cevabını almış oldum :) 2. sorum için de sabırsızlıkla bekliyorum. Tekrar çok teşekkür ederim.

saygılar,

Sayın @Sincap .

VBA:
(5 satır)

.

Hocam,
bir ufak sorum daha olsa konu sıcakken makro verileri PESİN sayfası A hücrelerinde yer alan tekil-1 numarası na göre toparlıyor ya PESİN sayfası B hücrelerinde yer alan tekil-2 numarası na göre topladığında makroda hangi alan değişiyor?

Daha evvelki (8 numaralı cevabınız) mesajınızdaki ikinci isteğiniz için malesef tüm kodlamanın revize edilmesi gerekecek.
Uygun zamanda bakmaya çalışırım ama söz vermiş olmayayım.

Son mesajınızda sorduğunuz hususla ilgili olarak ise;
-- kodda döngülerden önce yer alan p_v = p.Range("A2:H" & p.Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row).Value satırında, sütun adını B olarak değiştirip,
-- kodun geri kalan kısmında da p_v(p1, 7) gibi kısımların tümünü (1 olanlar hariç) 1 eksilterek değiştirin,
Örneğin p_v(p1, 7) olanları p_v(p1, 6) olarak, p_v(p1, 5) olanları p_v(p1, 4) olarak değiştireceksiniz.

.

Daha evvelki (8 numaralı cevabınız) mesajınızdaki ikinci isteğiniz için malesef tüm kodlamanın revize edilmesi gerekecek.
Uygun zamanda bakmaya çalışırım ama söz vermiş olmayayım.

Son mesajınızda sorduğunuz hususla ilgili olarak ise;
-- kodda döngülerden önce yer alan p_v = p.Range("A2:H" & p.Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row).Value satırında, sütun adını B olarak değiştirip,
-- kodun geri kalan kısmında da p_v(p1, 7) gibi kısımların tümünü (1 olanlar hariç) 1 eksilterek değiştirin,
Örneğin p_v(p1, 7) olanları p_v(p1, 6) olarak, p_v(p1, 5) olanları p_v(p1, 4) olarak değiştireceksiniz.

.
çok teşekkür ederim hocam diğer sorum ile ilgili bir kez daha hatırlatırım olmuyorsa canınız sağ olsun. Elleriniz dert görmesin Allah'a emanet..

çok teşekkür ederim hocam diğer sorum ile ilgili bir kez daha hatırlatırım olmuyorsa canınız sağ olsun. Elleriniz dert görmesin Allah'a emanet..

@Ömer BARAN

hocam öncelikle hakkınızı helal ediniz biliyorum çok soru sordum ama konu kapanmadan bir sorum daha olacak dediğiniz gibi yaptım sayfaları çoğulladım ve tekilno2 ye göre de verileri başarılı bir şekilde aldım :) bu sefer de çok fazla sayfa oldu makro B3 hücresine çift tıklayınca çalıştığı için her seferinde 20 sayfada aynı işlemi yapıyorum bunu otomatize etme yolu var mı?

saygılarımla,

@Ömer BARAN

hocam öncelikle hakkınızı helal ediniz biliyorum çok soru sordum ama konu kapanmadan bir sorum daha olacak dediğiniz gibi yaptım sayfaları çoğulladım ve tekilno2 ye göre de verileri başarılı bir şekilde aldım :) bu sefer de çok fazla sayfa oldu makro B3 hücresine çift tıklayınca çalıştığı için her seferinde 20 sayfada aynı işlemi yapıyorum bunu otomatize etme yolu var mı?

saygılarımla,

@Ömer BARAN

Hocam hayırlı bayramlar dilerim sorulara bakma fırsatı bulabildiniz mi?

Örnek belge olmadığından hayalen yazıyorum.
Belgenizde, başka sayfalar/işlemler de olabileceğini düşünürsek şöyle çözüm üretilebilir.

Uygun bir sayfada (ANASAYFA gibi bir sayfa), uygun bir alana işlem yapılacak sayfa adlarının listesi yazılır,
sonra da bu listedeki tüm sayfalar için işlem yapılmasını sağlamak üzere, kod yeniden düzenlenebilir.

.

Örnek belge olmadığından hayalen yazıyorum.
Belgenizde, başka sayfalar/işlemler de olabileceğini düşünürsek şöyle çözüm üretilebilir.

Uygun bir sayfada (ANASAYFA gibi bir sayfa), uygun bir alana işlem yapılacak sayfa adlarının listesi yazılır,
sonra da bu listedeki tüm sayfalar için işlem yapılmasını sağlamak üzere, kod yeniden düzenlenebilir.

.

Hocam kusura bakmayın bir çok belge ile ilgilendiğinizi unutuyorum hep. Dosyayı ekledim.

NO2 adlı sayfa zaten sizin hazırladığınız üzere B3 te ki veriyi PESIN ve VERİ-T sayfalarının A sütununa göre tarıyor.
yeni halinde ise Sizin 14 numaralı cevapınız da belirttiğiniz üzere kodlarda birer eksilterek dosyayı bu hale getridim. NO1 adlı sayfa B3 te ki veriyi PESIN ve VERİ-T sayfalarının B sütununa göre tarıyor.

Çalışma prensibi B3 hücresine gelip çift tıklanması gerekiyor. Bunu PESIN ve VERİ-T sayfalarınki hücrelere yeni veri eklendiğinde otomatik çalışamaz mı?

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
27