T

Soru Excel VBA Donma sorunu kaydetme sorunu

turanmamma

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi günler. Excel ile VBA makro kullandığım fatura sistemi yazdım. Ancak fazla islem yapıldığında ve ya dosya üzerinde fazla çalıştığımda excel donuyor ve dosyayı kaydedemiyorum. Defalarca tekrarlanıyor. Tek sorun her düzenlemeden sonra donmadan kaydetmem buda makro olarak her defasında sorun çıkarıyor. Hata olarak bazan Bellek dolu hatası çıkıyor. Çözüme yardımcı ola bilirmisiniz?

Belgeniz ne olduğunda/ne yaptığınızda kilitleniyor.
Durumu biraz detaylandırır mısınız?

Kodlardan gördüğüm, Faktura isimli sayfada elle veri girişi yapılıp,
kapalı durumdaki başka bir belge açtırılıp o belgeye kayıt yapılıyor.

Dikkatimi çeken iki husus oldu;
-- Faktura sayfasındaki ilk satır olan Dam örtüyü satırı ÇİFT (iki satırlık alan var).
Bunun bir anlamı/işlevi/özel bir durumu mu vardır?
-- FORMÜLLER >> AD TANIMLAMA kısmında da neredeyse TÜM AD TANIMLAMALARInın 2'şer kez yer alması.
Sanırım ŞABLON sayfanızda AD TANIMLAMALARI var ve sizz bu sayfanın kopyasını alarak elle dolduruyorsunuz.
Doğru mudur? Bundaki amaç nedir?
Maksat, faturayı elle doldurup, çıktı aldıktan, PDF ve veri aktarma işleminden sonra Faktura sayfasındaki işi biten verileri boşaltıp yeni fatura oluşturmak üzere belgeyi hazır hale getirmek midir?

Maksat buysa, bir tae şablon, bir tane de Faktura sayfası kullanmaya gerek var mı?
Sadece Faktura sayfası kullanılıp, işlemler sonrasında silinmesi gereken alanları temizlemek daha pratik olmaz mı?

Şimdi bilgisayar başından kalkmam gerekiyor.
Siz açıklamalarınızı yazın, uygun vakit konuya bakarım.
Bakü'ye selamlar.

-- Faktura sayfasındaki ilk satır olan Dam örtüyü satırı ÇİFT (iki satırlık alan var).
Bunun bir anlamı/işlevi/özel bir durumu mu vardır? Bunun anlamı 1-ci üründen 2 tane farklı boyutlarda olmasıdır.
Ad tanımlamaları bilgilerin kayıt etdikten sonra başka dosyaya bilgileri aktarmasından dolayı ve faturaların başka adla kayıt olarken hata çıkmaması için kullandım.
Donma esasen bilgileri doldurdugum zaman boş ürünler olduğunda satırları sildiğim zaman oluyor.

İşleyişi gerçekten anlayamadım.
Faktura sayfası boş iken sırasıyla;
-- bir/birkaç satıra (örneğin 1, 5,6, 27,28 numaralı satırlara) elle veri yazıyorsunuz.
-- sonra boş olan satırları siliyorsunuz,
-- ardından YAZDIR düğmesine tıklıyorsunuz,
-- sonra XLS ve son olarak da PDF düğmesine tıklıyorsunuz.

Bu akış/işlem sırası böyle midir, benim yazdığım doğru mudur?
Değilse doğru sıralama nedir?

İyi günler. evet aynen yazdığınız gibi Ürünlerin say fiyatlarını elle yazıyorum. Fatura ismi adres falan. Daha sonra boş olan ürünleri siliyorum. Mesela örnek dosyada 33 ürün ismi var. Ben 15 ürün satdım bu faturada geri kalan 18ürün boş diye siliyorum. bu sırada dosyada düzenlemeler yaparken. Mesela ürün sayı fiyat eklerken, ürün satırı silerken falan excel donuyor kayıt edemiyorum zorla kapatma ile kapatıyorum. Bu sırada yazdığım faturayı kaydedemediğimden tekrar yazmak zorunda kalıyorum. Hata zamanı bazen (Her defasında değil) bellek hatası çıkıyor.

Bu hata geliyor. Bu hata geldiğinde dosyayı kayıt ede biliyorum. Ancak excel çıkışı zorla kapatma yoluyla kapatıyorum.

Ekli dosyalar

• 2323232.webp
    2323232.webp
    70.8 KB · Görüntüleme: 7