Soru Çalışma kitabı donma sorunu

kcelik

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar
Öğretmenlerin ek ders puantaj çizelgesini oluşturmak için kullandığımız bir çalışma kitabımız var.
istediğimiz işlemlerin hemen hemen hepsini yapabiliyor
ama kişi sayısı artınca donma başlıyor ve bu donma basit bir donma değil 5 dk sürecek olan veri girişi yarım saatten fazla sürüyor.

Örnek dosya ektedir.
ilgilenecek, yardım edecek ve çözüm sunacak herkese teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @kcelik , forumumuza hoşgeldiniz.

Keşke donmaya neden olan herhangi bir işlemi net ifade etseydiniz ve oradan kontrole başlansaydı.

Bu haliyle tespit için çok uğraşmak gerekir diye düşünüyorum.
Zira belgenizde çok sayıda sayfa, userform, modul, makro, işlem var.

.

Merhaba Sayın @kcelik , forumumuza hoşgeldiniz.

Keşke donmaya neden olan herhangi bir işlemi net ifade etseydiniz ve oradan kontrole başlansaydı.

Bu haliyle tespit için çok uğraşmak gerekir diye düşünüyorum.
Zira belgenizde çok sayıda sayfa, userform, modul, makro, işlem var.

.

hoşbuldum
öncelikle ilginiz için teşekkür ederim
karmaşa konusunda haklısınız
zaten sorunun temelinde de bu karmaşa var

ama donmaya sebep olan sayfalar
net puantaj ve filligirilen ek ders sayfasıdır diye düşünüyorum

çünkü sadece o iki sayfada neredeyse bütün hesaplamalar formüllerle yapılıyor.

Belgenize şöyle bir batığımda formüllerde bir düzen de göremedim açıkçası,
Net Puantaj sayfasındaki formüllerde 8 sütunluk bir ritim gördüm mesela.
Hata veren çok sayıda formül mevcut. Ancak burada da başlıklar olmadığından formüllerin amacını tam olarak anlayamadım.
Birbirini etkileyen sayfalardaki veri/formül alanlarının farklı satırlardan başlıyor oluşu da akışın anlaşılmasını güçleştiriyor bence.
FiilenGirEkDers sayfasında veriler 8'inci satırdan başlarken ilgili diğer iki sayfada işlemler 5'inci satırdan, Ekders sayfasında 3'üncü satırdan başlıyor mesela.

Belgeniz üyelerimizden Sayın @__TR__ 'nin dosyalarını hatırlattı biraz.
Kendisinin eklediği belgelere, müdahil olduğu veya açtığı konulardaki belgelere bir göz atın derim ben.
Belgenize yapılacak müdahalelerin formül kaynaklı etkilerini ve makrolara yansıyacak etkilerini de öngörmek zor açıkçası.

Forumumuza üye oldunuza göre bence önünüzde iki seçenek var:
-- Seçenek1: İşleyişi siz bildiğinize göre belgenin en temelinden (neyin temel, neyin kendisinden önceki verilerden etkilendiğini siz biliyorsunuz)
başlayarak adım adım işlemlerin tümünü makrolara yaptırmaya yönelik değişiklik yoluna gitmek ya da
formüllerin, belgenin çalışmasını güçleştirmeyecek yapıya kavuşturulmasına çalışmak.

Burada belgenin işleyişine yönelik senaryo, tasarım, öncelik sırası gibi hususlar sizde olmak üzere;
adım adım, parça parça soruların/ihtiyaçların herbiri için forumda yeni konu açarak destek istemeniz.
Sonra elde edilen sonuçları kendi belgenize uygulayıp, bir sonraki aşamaya geçmeniz.

Bu seçenek aklınıza yatıyorsa herbir soru/konu için yeni konu açıp,
konuyu açarken de örnek belgede sayfa/satır/sütun gibi net adresler belirterek ve muhtemel tüm seçeneklerin gerçekleştiği
örnek veriler içerecek örnek belge üzerinden gitmenizde yarar var.
Belirttiğim gibi bu durumda, işlemlerin birbirlerine olan etkilerini kafanızda çözüp en temelden başlamalısınız.

-- Seçenek2: Forumumuzun ücretli destek alanından yararlanmak (forum sayfalarının üst orta kısmındaki DESTEK TALEBİ linki üzerinden)
Burada da tüm işlemler sizin tarafınızdan tüm detaylarıyla, en temelden başlayarak tek tek açıklanıp örneklendirilerek
(bir anlamda şartname/senaryo gibi düşünülebilir) tek tek ve ayrıntılı olarak istek listesi-açıklamaları ekleyip
forum yönetim ekibinden bir arkadaşımızın konuyla ilgilenmesini beklemek, karşılıklı anlaşıldıktan sonra
sadece sizin ve ilgili yönetici arkadaşımızın göreileceği özel bir alanda karşılıklı yazışmalar, belge alışverişleri vs
yoluyla çözüm istemeniz.

Yazım hatalarım olabilir, kusura bakmayın artık.
İyi çalışmalar dilerim.

.

Belgenize şöyle bir batığımda formüllerde bir düzen de göremedim açıkçası,
Net Puantaj sayfasındaki formüllerde 8 sütunluk bir ritim gördüm mesela.
Hata veren çok sayıda formül mevcut. Ancak burada da başlıklar olmadığından formüllerin amacını tam olarak anlayamadım.
Birbirini etkileyen sayfalardaki veri/formül alanlarının farklı satırlardan başlıyor oluşu da akışın anlaşılmasını güçleştiriyor bence.
FiilenGirEkDers sayfasında veriler 8'inci satırdan başlarken ilgili diğer iki sayfada işlemler 5'inci satırdan, Ekders sayfasında 3'üncü satırdan başlıyor mesela.

Belgeniz üyelerimizden Sayın @__TR__ 'nin dosyalarını hatırlattı biraz.
Kendisinin eklediği belgelere, müdahil olduğu veya açtığı konulardaki belgelere bir göz atın derim ben.
Belgenize yapılacak müdahalelerin formül kaynaklı etkilerini ve makrolara yansıyacak etkilerini de öngörmek zor açıkçası.

Forumumuza üye oldunuza göre bence önünüzde iki seçenek var:
-- Seçenek1: İşleyişi siz bildiğinize göre belgenin en temelinden (neyin temel, neyin kendisinden önceki verilerden etkilendiğini siz biliyorsunuz)
başlayarak adım adım işlemlerin tümünü makrolara yaptırmaya yönelik değişiklik yoluna gitmek ya da
formüllerin, belgenin çalışmasını güçleştirmeyecek yapıya kavuşturulmasına çalışmak.

Burada belgenin işleyişine yönelik senaryo, tasarım, öncelik sırası gibi hususlar sizde olmak üzere;
adım adım, parça parça soruların/ihtiyaçların herbiri için forumda yeni konu açarak destek istemeniz.
Sonra elde edilen sonuçları kendi belgenize uygulayıp, bir sonraki aşamaya geçmeniz.

Bu seçenek aklınıza yatıyorsa herbir soru/konu için yeni konu açıp,
konuyu açarken de örnek belgede sayfa/satır/sütun gibi net adresler belirterek ve muhtemel tüm seçeneklerin gerçekleştiği
örnek veriler içerecek örnek belge üzerinden gitmenizde yarar var.
Belirttiğim gibi bu durumda, işlemlerin birbirlerine olan etkilerini kafanızda çözüp en temelden başlamalısınız.

-- Seçenek2: Forumumuzun ücretli destek alanından yararlanmak (forum sayfalarının üst orta kısmındaki DESTEK TALEBİ linki üzerinden)
Burada da tüm işlemler sizin tarafınızdan tüm detaylarıyla, en temelden başlayarak tek tek açıklanıp örneklendirilerek
(bir anlamda şartname/senaryo gibi düşünülebilir) tek tek ve ayrıntılı olarak istek listesi-açıklamaları ekleyip
forum yönetim ekibinden bir arkadaşımızın konuyla ilgilenmesini beklemek, karşılıklı anlaşıldıktan sonra
sadece sizin ve ilgili yönetici arkadaşımızın göreileceği özel bir alanda karşılıklı yazışmalar, belge alışverişleri vs
yoluyla çözüm istemeniz.

Yazım hatalarım olabilir, kusura bakmayın artık.
İyi çalışmalar dilerim.

.

Yanıtınız İçin teşekkür ediyorum.
sanırım benim için birinci seçenek daha uygun.

çalışma kitabının çalışma sistemi kısaca şu şekildedir.
1-EkDers isimli sayfaya bizim belirlediğimiz takvim bilgisini giriyoruz ve ona göre gün sütunları makro ile oluşuyor.
2-EkDers isimli sayfaya Personelin bilgilerini de giriyoruz ve ilgili satırlar makro ile oluşuyor.(bu aşamaya kadar sorun yok.)
3-FiilenGirEkders sayfasını açtığımızda EkDers isimli sayfada oluşan personel listesi geliyor.
4-FiilenGirEkders sayfasında her personelin günlük girdiği ders sayılarını tek tek elle yazıyoruz.
5-FiilenGirEkders sayfasında T8 hücresi ile Z8 hücreleri arasında (gizlenmiş) olan hücrelerde bu personele net olarak ödenmesi gereken ek ders sayısını hesaplayan formüller var ve bu formüller AA8 hücresine personele bir hafta da net olarak ödenecek toplam ek ders miktarını yazar.(geriye kalan diğer 3 ya da 4 haftalık çizelgede de aynı sistem bulunuyor.)
6-FiilenGirEkders sayfasında her personelin bu şekilde verileri işlendikten sonra NetPuantaj isimli sayfa bu verileri alıp Net ödenecek ek ders in günlere nasıl dağılacağını belirler.
7-İşte asıl sorunumuz burada başlıyor NetPuantaj isimli sayfa personele ödenecek olan ek ders toplamını personelin derslerinin olduğu günlere dağıtırken sistematik bir şekilde dağıtması gerekiyor.(örneğin eğer personelin çarşamba günü dersi yoksa o güne bir şey yazmaması gerekiyor ve dağıtımı şu şekilde yapması gerekiyor: personelin haftalık olarak alması gereken net ek ders sayısı toplamını haftanın günlerine eşit şekilde dağıtır, ancak haftalık toplam haftanın günlerine tam bölünemiyorsa arta kalanları öncelik pazartesi günü olmak üzere pazartesi ve cuma gününe yazar.
bir örnek: bir haftalık toplam 19 saat ise ve 5 güne dağılacaksa 5 3 3 3 5 şeklinde dağılacak.
bir haftalık toplam 16 saat ise ve 5 güne dağılacaksa 4 3 3 3 3 şeklinde dağılacak.)
8-son işlem olarak EkDers isimli sayfaya gidip NetPuantaj sayfasındaki dağıtımı EkDers isimli sayfadaki takvimli çizelgeye makro ile çekiyoruz.

işlem basamaklarını elimden geldiğince açık ve net şekilde yazmaya çalıştım. yardımcı olacak arkadaşların sorularına cevap vereceğim..

yukarıda yazdığım şekilde olmak zorunda değil sadece FillenGirEkDers sayfasındaki haftalık toplam ders sayısını sistematik(dağıtımın nasıl olacağına iki örnek verdim ama eğer örneklerden ya da açıklamalardan anlaşılmayan bir durum varsa sorulan sorulara cevap verebilirim.) bir şekilde dağıtıp EkDers isimli sayfaya aktarabilecek bir makro gerekiyor.
yani hiç NetPuantaj sayfası olmadan da bu dağıtım ve aktarım işlemi olabiliyorsa o şekilde de olabilir.

Açıklamalarınızı belge üzerinden takip etmeden okudum.
Aklıma gelen ilk husus; dağıtım yaptığınız gün sütunlarının denk geldiği günlerde öğretmen örneğin izinli ise ne yapıyorsunuz,
nöbet günü ise ne yapıyorsunuz, aslında ne yapılacak, bunun gibi hususlarla ilgili bir takip, kontrol var mıdır?

Örneklerde belirttiğiniz 19, 16 saat verilerinin alabileceği en fazla değer nedir, böyle bir sınır var mıdır?
Buna bağlı olarak dağıtım sonucunda, bir güne yazılabilecek ek ders saatine ilişkin bir saat sınırı var mıdır?

İleride karşılaşılması muhtemel tüm durum seçenekleri bilinirse gerek formül ve gerekse de makro içeren
çözüm önerileri daha isabetli ve geri dönüp üzerinde tekrar değişiklik yapılmayacak şekilde oluşturulabilmiş olacaktır.

Aklıma gelen başka sorular olursa yine sorarım elbette.

.

Açıklamalarınızı belge üzerinden takip etmeden okudum.
Aklıma gelen ilk husus; dağıtım yaptığınız gün sütunlarının denk geldiği günlerde öğretmen örneğin izinli ise ne yapıyorsunuz,
nöbet günü ise ne yapıyorsunuz, aslında ne yapılacak, bunun gibi hususlarla ilgili bir takip, kontrol var mıdır?

Örneklerde belirttiğiniz 19, 16 saat verilerinin alabileceği en fazla değer nedir, böyle bir sınır var mıdır?
Buna bağlı olarak dağıtım sonucunda, bir güne yazılabilecek ek ders saatine ilişkin bir saat sınırı var mıdır?

İleride karşılaşılması muhtemel tüm durum seçenekleri bilinirse gerek formül ve gerekse de makro içeren
çözüm önerileri daha isabetli ve geri dönüp üzerinde tekrar değişiklik yapılmayacak şekilde oluşturulabilmiş olacaktır.

Aklıma gelen başka sorular olursa yine sorarım elbette.

.

aslında çok detay yok ama şöyle bir durum var
1-Eğer Öğretmen raporlu ya da izinli ise ya da ders programı gereği bir gün hiç dersi yoksa o zaman FiilenGirEkDers sayfasında o öğretmenin ilgili günü için: Raporlu ise R, İzinli ise İ, hiç dersi yoksa boş bırakılır.
bu şekilde sayısal verilerin olmadığı hücreler hesaplama formüllerinde değerlendirme dışı kalır ve dağıtım yapılacağı zaman o güne dağıtım olmaz.

2-bir öğretmenin bir haftada girebileceği ders saati sayısı belli dir ama bu her okul kademesinde aynı değildir mesela lisede farklı ilkokulda farklıdır ama az öncede belirttiğim gibi FillenGirEkDers sayfasında formüllerle gereken hesaplamalar yapılıyor.

3-Aslında açıklamalarda çok karmaşa olmaması adına sadece NetPuantaj isimli sayfanın ne işe yaradığını açıklamaya çalıştım. Diğer Sayfalarda pek sorun yok ama FiilenGirEkDers ve NetPuantaj isimli sayfalarda formülle yapılan hesaplamalar var bu formüller çok fazla ve neredeyse her satırda 5 6 tane farklı formül var durum böyle olunca personel sayısı arttıkça çalışamaz duruma geliyor.

Başka formül ustası arkadaşlarımız cevap yazmazlarsa, uygun olduğumda bakmaya çalışırım.

Formülleri çok net hatırlamıyorum, belgenize dün bakmıştım.

Aklımda kalan sadece formüllerin tek tip olmaması,
belli bir düzeninin olmaması (olması gerekeni, neden hesaplama yapıldığını ilmediğim için öyle düşünmüş olabilirim)
gibi bir durum idi.

Belgenizdeki yavaşlığın nedeni formüllerin yapısına göre değişir ancak, eğer tüm sütunu kapsayan dizi formülü filan yoksa
yavaşlığın nedeni formüller olmayabilir de.

Dediğim gibi, uygun oduğumda belgenize bakıp olumlu olumsuz cevap yazarım veya soru sorarım.

Ancak bence öncelikle sütun başlığı olmayan tablolara işlemin anlaşılmasını,
diğer sayfalardaki hangi alanı ilgilendirdiğine dair fikir vermesini kolaylaştıracak başlıklar ekleyerek
örnek belgenizi yenilerseniz sanki daha iyi olacak.

.

Başka formül ustası arkadaşlarımız cevap yazmazlarsa, uygun olduğumda bakmaya çalışırım.

Formülleri çok net hatırlamıyorum, belgenize dün bakmıştım.

Aklımda kalan sadece formüllerin tek tip olmaması,
belli bir düzeninin olmaması (olması gerekeni, neden hesaplama yapıldığını ilmediğim için öyle düşünmüş olabilirim)
gibi bir durum idi.

Belgenizdeki yavaşlığın nedeni formüllerin yapısına göre değişir ancak, eğer tüm sütunu kapsayan dizi formülü filan yoksa
yavaşlığın nedeni formüller olmayabilir de.

Dediğim gibi, uygun oduğumda belgenize bakıp olumlu olumsuz cevap yazarım veya soru sorarım.

Ancak bence öncelikle sütun başlığı olmayan tablolara işlemin anlaşılmasını,
diğer sayfalardaki hangi alanı ilgilendirdiğine dair fikir vermesini kolaylaştıracak başlıklar ekleyerek
örnek belgenizi yenilerseniz sanki daha iyi olacak.

.
şuan bahsettiğiniz gibi örnek belgeyi düzenleme fırsatım yok ama en kısa zamanda dediğiniz gibi güncellerim.

Merhaba Sayın @kcelik .

Belgelgenize ilişkin olarak; yavaş yavaş ve en temelden başlayarak birşeyleri sormaya başlayayım.

Merak ettiğim ilk iki husus şöyle:

1) Fiilen...sayfasında O8 ve O9 hücrelerindeki gibi sayısal olmayan verileri (örnekte T harfleri) elle mi yazıyorsunuz?

2) Takvim başlangıç ve Bitiş tarihlerinin tespiti:
Fiilen... sayfasında oluşturduğunuz takvim sütunlarında, CJ2 ve CJ3 hücrelerindeki yıl ve aya göre,
temel olarak ayın 1'inden başlayarak sonuna kadar, her haftanın sonuna EK DERS sütunu eklemek koşuluya ayın günleri
yazdırılıyor/elle yazıyorsunuz.
Bunların başına ve sonuna da haftayı tamamlayacak şekilde önceki ayın birkaç (hesaplanabilir) gününü,
sonuna da yine haftayı tamamlayacak şekilde sonraki ayın birkaç (hesaplanabilir) gününü dahil ediyorsunuz.

Ocak 2020 için, (yukarıdaki yapı gereği) takvimi 30/12/2019'dan başlatıp,
31.01.2020'nin bulunduğu haftanın sonuna kadar tamamlamak için 1 ve 2 Şubat 2020 günlerini de dahil ettiniz.

Peki daha sonra örneğin Nisan 2020 için çalışma yaparken takvimi hangi günden başlatıp, bitireceksiniz?
Bu soruyu cevapandırırken, Nisan 2020 ile bir önceki ay olan Mart 2020 ve bir sonraki ay olan Mayıs 2020 aylarının
takvim başlangıç ve bitiş tarihlerini ayrı ayrı yazar mısınız?

Buna bağlı olarak, 4 haftalık / 5 haftalık kararı nasıl veriliyor/verilecek.

.

Merhaba Sayın @kcelik .

Belgelgenize ilişkin olarak; yavaş yavaş ve en temelden başlayarak birşeyleri sormaya başlayayım.

Merak ettiğim ilk iki husus şöyle:

1) Fiilen...sayfasında O8 ve O9 hücrelerindeki gibi sayısal olmayan verileri (örnekte T harfleri) elle mi yazıyorsunuz?

2) Takvim başlangıç ve Bitiş tarihlerinin tespiti:
Fiilen... sayfasında oluşturduğunuz takvim sütunlarında, CJ2 ve CJ3 hücrelerindeki yıl ve aya göre,
temel olarak ayın 1'inden başlayarak sonuna kadar, her haftanın sonuna EK DERS sütunu eklemek koşuluya ayın günleri
yazdırılıyor/elle yazıyorsunuz.
Bunların başına ve sonuna da haftayı tamamlayacak şekilde önceki ayın birkaç (hesaplanabilir) gününü,
sonuna da yine haftayı tamamlayacak şekilde sonraki ayın birkaç (hesaplanabilir) gününü dahil ediyorsunuz.

Ocak 2020 için, (yukarıdaki yapı gereği) takvimi 30/12/2019'dan başlatıp,
31.01.2020'nin bulunduğu haftanın sonuna kadar tamamlamak için 1 ve 2 Şubat 2020 günlerini de dahil ettiniz.

Peki daha sonra örneğin Nisan 2020 için çalışma yaparken takvimi hangi günden başlatıp, bitireceksiniz?
Bu soruyu cevapandırırken, Nisan 2020 ile bir önceki ay olan Mart 2020 ve bir sonraki ay olan Mayıs 2020 aylarının
takvim başlangıç ve bitiş tarihlerini ayrı ayrı yazar mısınız?

Buna bağlı olarak, 4 haftalık / 5 haftalık kararı nasıl veriliyor/verilecek.

.

merhaba ömer bey ilginiz için çok teşekkür ederim.
sorularınızın cevapları şöyle;
1- Evet, FiilenGirEkDers Sayfasında yer alan verileri biz elle yazıyoruz. bir öğretmenin haftalık ders programına bakarak günlük toplam girdiği ders saatini yazıyoruz, eğer öğretmen 3 gün rapor almışsa ilgili günlerin hücresine R R R şeklinde elle giriş yapıyoruz, ya da resmi olarak tatil ilan edilen bir gün ise T yazıyoruz.(tablonun en alt kısmına dipnot olarak oradaki değerin sebebini yazıyla yazıyoruz. çünkü bu tablonun çıktılarını kontrol ve arşiv amacıyla ilçe mem e teslim ediyoruz.)

2-Takvim başlangıç ve bitiş tarihlerini ilçe mem muhasebe birimi belirliyor, normal şartlarda bu takvim bir aylıktır ve ilçeden ilçeye değişebiliyor, kimi ilçeler ay bütünlüğünü koruyacak şekilde kimi ilçeler ise hafta bütünlüğünü koruyacak şekilde takvim açıyor.(muhasebe birimi KBS dediğimiz online bir ödenek talep sistemi üzerinden takvimi bize açıyor. zaten çalışma kitabımızın son aşaması KBS dosyası oluştur şeklindedir biz oluşan KBS dosyasını bahsettiğim sisteme yükleyip işlemi bitiriyoruz.)

hafta bütünlüğü; Çalışma kitabını ilçemizdeki bütün okullar kullandığı için ilçe muhasebe yetkilisi takvimi hafta bütünlüğüne göre açıyor yani hangi ay olursa olsun takvim başlangıç günü mutlaka pazartesi günü ve takvimin bitiş günü pazar günü olacak şekilde açılır.
peki 4 haftalık mı 5 haftalık mı olacak? onu ilgili ayın günleri belirliyor zaten yani diyelim ki mart ayı takvimini açacağız. zaten şubat ayını son pazar günü olan 1 martta bitirmiştik,
Mart 2020 için en uygun takvim 02.03.2020(Pazartesi) - 29.03.2020 (Pazar) bu aralıkta olur.
Nisan 2020 için 30.03.2020(Pazartesi) - 03.05.2020(Pazar) bu aralıkta olur ama bu şart değildir yani 30.03.2020 ile 26.04.2020 arası da olabilir burada temel amaç hafta bütünlüğü ve ilgili ayın başında ve sonunda olabildiğince en az gün bırakmaktır.

hafta bütünlüğünü koruma; öğretmenlere ödenecek ek ders ücretleri haftalık olarak hesaplanır bu nedenle hafta bütünlüğü bozulduğunda çok ince hesaplar yapılması gerekiyor, onun için en doğrusu hafta bütünlüğünü korumaktır.(istisna olarak sadece aralık ve ocak aylarında hafta bütünlüğünü bozmak icap ediyor çünkü mali yıl değiştiğinden ödeme katsayıları değişiyor.)

bu konuda önemli bir durum da şudur eğer bizim tablomuz ay bütünlüğüne göre doğru hesaplamayı yapabilecek kadar gelişmiş olsaydı ay bütünlüğüne göre takvim açmak daha iyi olurdu.
ama şuan ki hali ile biz takvimi pazartesi değilde başka bir günden başlattığımızda FiilenGirEkders sayfasındaki formüller yanlış hesaplamalar yapabiliyor.
dediğim gibi ay bütünlüğünü koruyacak kadar gelişmiş bir makro yazılabilirse o zaman bu sorun ortadan kalkmış olur.
(örneğin bir mart ayının son günü salı günüdür biz takvimi salı gününde bitirdiğimizde tablomuz öğretmene iki günlük(pazartesi ve salı günü için) ne kadar ek ders ödeneceğini hesaplayamıyor. eğer hesaplamayı doğru yapabilirse bu sefer de sonraki ayın ilk üç günü ne kadar ödeneceğini hesaplaması gerekiyor ve bunu ancak önceki ay ödenen miktarı bir yerde kayıt altına alırsa yapabilir diye düşünüyorum.)

daha açık bir örnek olsun.
a isimli öğretmen haftalık 29 saat ders giriyor olsun ve
pazartesi : 6
salı:5
çarşamba:4
perşembe:7
cuma:7
saat derse giriyor.

bu öğretmenimize ödenecek olan bir haftalık ücretin hesaplaması şu şekilde olur;

girdiği 15 saat için ücret ödenmez(maaş karşılığıdır)-ortaokul için 15 ilkokul için 18 biz ortaokul öğretmeni için olanı hesaplıyoruz.
sınıf rehberliği ya da kulüp danışmanlığı için haftalık 2 saat ödenir
fiilen girdiği her 10 saat ders için 1 saat hazırlık ve planlama ücreti ödenir.(üst sınırı bellidir 3 ten fazla olamaz)

29/10=2(hazırlık planlama)
2(sınıf-kulüp)
29 fiilen girdiği
toplam 33 saat eder
33-15(maaş karşılığı)=18 saat ek ders ödenir(biz buna net ek ders diyoruz.

bunu günlere dağıtmamız lazım.(dağıtım sistemini önceki mesajımda açıklamıştım. öğretmene ödenecek net ders sayısı dersinin olduğu gün sayısına bölünür ve bölümden arta kalan kısmı öncelik pazartesi olmak şartıyla pazartesi ve cuma gününe yazılır.)

Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma
5 3 3 3 4

dağıtım bu şekilde olur.

@Ömer BARAN bey peki çalışma kitabını sadeleştirmek adına NetPuantaj isimli sayfadan kurtulmamız mümkün mü?
FiilenGirEkDers sayfasına verileri elle girdikten sonra öğretmene ödenecek haftalık net ek ders sayısının yazılı olduğu hücredeki veriyi alıp bir önceki mesajda yazdığım dağıtım sistemine göre dağıtacak ve bu dağıtımı EkDers isimli sayfada ilgili öğretmenin o haftasına yazacak bir makro olsaydı süper olurdu.
böyle bir makro yazmak mümkün mü?

öğretmenin FiilenGirEkDers isimli sayfada öğretmenin 101 kodlu satırında haftalık net toplamını alacak ve haftanın kaç gününe ders yazılmışsa(hangi günler olduğunu da tespit etmek gerekiyor) o kadar eşit parçaya eşit dağıtıp bölümden arta kalan kısmı öncelikle pazartesi olmak üzere pazartesi ve cuma gününe yazacak ve bu dağıtımı EkDers isimli sayfada aynı haftaya yazacak

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13