Excel ile Kura Çekme Nasıl Yapılır

Excel ile Kura Çekme Nasıl Yapılır isimli içerikte, bu işlemlerin nasıl yapılacağını adım adım ele alan bir yazı yer almaktadır.

Giriş​

Excel ile Kura Çekme Nasıl Yapılır isimli içerikte, herkesin basit bir kura çekimi dosya yapabilmesi için adım adım nasıl yapılacağı ele alınmaktadır. İlgili adımlar şu şekildedir.

Yeni Bir Excel Çalışma Kitabı Açın​

Excel'i açın ve yeni bir çalışma kitabı oluşturun.

Katılımcı Listesi Oluşturun​

A sütununa, kura çekimine katılacak kişi veya öğelerin listesini girin. Her bir katılımcı veya öge ayrı bir satıra yazılmalıdır.

Rastgele Sayılar Üretin​

B sütununda, her katılımcı için rastgele bir sayı üretmek üzere =RASTGELEDEARA(1; 1000) (veya benzeri bir değer) formülünü kullanın. Bu, her katılımcı için 1 ile 1000 arasında rastgele bir sayı üretecektir.

Rastgele Sayıları Sıralayın​

A ve B sütunlarını seçin. Daha sonra, Excel'in sıralama özelliğini kullanarak B sütunundaki sayılara göre tüm listeyi sıralayın. Bunu "Veri" sekmesindeki "Sırala" butonuyla yapabilirsiniz.

Kazananları Seçin​

Sıralama işleminden sonra, listenin en üstündeki kişiler kura çekiminin kazananları olacaktır. Örneğin, ilk 3 kişi ilk 3 ödülü kazanmış sayılabilir.

Makro Kullanarak Kura Çekimi​

Kura çekimini biraz daha otomatik hale getirmek için basit bir Excel makrosu kullanabilirsiniz. Aşağıda, kura çekimi için bir makro örneği bulunmaktadır:
Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(12 satır)
Bu makro, belirli bir sayıda katılımcı için rastgele sayılar üretir ve bu sayılara göre sıralama yapar. Makroyu çalıştırmak için Excel'de Alt + F11 tuşlarına basarak VBA editörünü açın, bir modül ekleyin ve bu kodu yapıştırın. Daha sonra Excel'e dönüp makroyu çalıştırarak kura çekimini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemler, Excel'de basit ve etkili bir şekilde kura çekimi yapmanıza olanak tanır ve katılımcılar arasından rastgele seçim yapmak için idealdir.

Dosya Tavsiyesi​

Bu konuda hazırlanmış örnek dosyalar için, aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.