Excel ile Çekiliş Yapma, en basit haliyle bir çekiliş yapma adımlarının neler olduğunu anlatan ipucu içermektedir.
  1. Excel'de yeni bir çalışma sayfası açın.
  2. Çekiliş yapmak istediğiniz kişilerin isimlerini bir sütuna girin. Bu sütuna "İsimler" gibi bir başlık verin.
  3. Bir sonraki sütuna, her bir kişi için bir numara atayın. Bu sütuna "Numaralar" gibi bir başlık verin.
  4. Numaraları otomatik olarak atamak için "Numaralar" sütununa 1'den başlayarak sıralı numaralar ekleyin. İlk hücreye "1" yazın ve ardından altındaki hücreye "=A1+1" formülünü girin ve bu formülü aşağıdaki tüm hücrelere kopyalayın.
  5. Çekiliş yapacağınız sayıda boş bir hücre seçin. Örneğin, eğer 10 kişi arasında bir çekiliş yapacaksanız, boş bir hücre seçin ve 1-10 arasında rastgele bir sayı yazın.
  6. Seçtiğiniz bu sayıya karşılık gelen numarayı "Numaralar" sütununda bulun. Örneğin, seçtiğiniz sayı 5 ise, "Numaralar" sütununda 5 numaralı hücrenin karşısındaki isim kazanmıştır.
  7. Kazanan ismi açıklamak için çalışma sayfasının üst kısmına "Kazanan" gibi bir başlık verin ve kazanan ismi yazın.
Bu adımları takip ederek, Excel'de kolayca bir çekiliş yapabilirsiniz.

İşinize yaraması temennisiyle.

Admin hocam bu anlatılanları anlayamadım, yapamadım. Eksik bir şey olabilir mi?
A sütununa 10 adet isim yazdım.
B sütununa B2+1 yazıp aşağıya doğru çektim.
Sonra çekilşi nasıl yapıyoruz anlayamadım.
Küçük bir dosya haline getirebilir misiniz? Teşekkürler.

Bu sadece çok basit bir "ipucu" bilgisidir.
Yapamadığınız kısımda tarif edilen husus, bir numara yazmanız ya da rastgele bir numara ile yazdığınız ismin çekilişi kazanan olarak bulunmasını anlatmaktadır.

1-Ali
2-Veli
3-Hasan
4-Salim

Siz 3 yazdığınız diyelim, sistem 3'ü arayacak ve karşılığında Hasan'ı bulup kazanan olarak işaretleyecek gibi..
Dediğim gibi, basitçe bir ipucu :)