Soru Eğer Formülünün Makro ile Yapımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhsar

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba,ekteki belgemde aktif hasta listesi sayfasında H sütünuna veri doğrulama ile yazdığım ekip adına göre il ilçe personel gibi bilgileri bağlantı sayfasından çekiyor. 5000 satır civarında verim oldu ve çoğalıyor ,dolayısı ile ağırlaşmaya başladı .bu sebeple D;E F;G;I;J;K;N sütınlarındaki formülü makroya çevirip sayfanın kod bölümüne yapıştırsam formül olmadan h sütununa ekip yazıldığında eğer formlü ile yaptığım işlemi yapabilirmiyim.

kullanıcı :muharrem
şifre:1111

Ekli dosyalar

Muharrem bey, merhaba...
Kolaylık olması açısından ekip bilgilerinizi veritabanı mantığı ile ayrı bir sayfada düzenlemek gerekiyor. Verileriniz standart bir formatta olursa hem formül hem kod yazmak daha basit olur. İç içe bir sürü IF formülü yerine tek bir VLOOKUP formülü ile de istediğiniz bilgileri ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Ekip bilgilerinizi aşağıdaki formata getirip EKIPLER isimli bir sayfaya kaydedin.

resim1.webp

Sonra "AKTİF_HASTA_LİSTESİ" sayfasının kod sayfasına giderek aşağıdaki kodları ekleyiniz. Böylece H sütününda her ekip seçişinizde ilgili satırdaki bilgi EKIPLER sayfasından alınarak doldurulacaktır.

VBA:
You must log in to view
(35 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Muharrem bey, merhaba...
Kolaylık olması açısından ekip bilgilerinizi veritabanı mantığı ile ayrı bir sayfada düzenlemek gerekiyor. Verileriniz standart bir formatta olursa hem formül hem kod yazmak daha basit olur. İç içe bir sürü IF formülü yerine tek bir VLOOKUP formülü ile de istediğiniz bilgileri ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Ekip bilgilerinizi aşağıdaki formata getirip EKIPLER isimli bir sayfaya kaydedin.

resim1.webp

Sonra "AKTİF_HASTA_LİSTESİ" sayfasının kod sayfasına giderek aşağıdaki kodları ekleyiniz. Böylece H sütününda her ekip seçişinizde ilgili satırdaki bilgi EKIPLER sayfasından alınarak doldurulacaktır.

Kod:
You must log in to view
(30 satır)

ilginiz için teşekkür ederim,mantığınızı anladım fakat ilçe seçiminde eğer ve kullanmak zorundayım çünkü eğer h sütununda ekip 3 ise mahallede x ise efeler değil ise germencik yaz gibi mantık var,sizin mantık ile burada sorun yaşarım.yani ekip 3 ilçe olarak bazı hastalarda efeler bazılarında germencik olacak gibi

Moderatörün son düzenlenenleri:
Kuralı tam anlamadım ama target.ofset(0,-3) satırını şu şekilde değiştirip kuralınızı buraya yazmaya çalışın.

VBA:
You must log in to view
(5 satır)

Şimdi bunu yazınca Mahalleyi değiştirincede Ekipe ait ilçe bilgisini güncellemek isteyeceksiniz. O zaman da ilk stırdaki H sütünü kontrolünü şu şekilde değiştirin:

VBA:
You must log in to view
(1 satır)

hocam kural şu:
ekip 3:eğer mahalle mimarsinan ise ilçe efeler değil ise ilçe germencik
ekip 2:eğer mahalle ovaeymir ise efeler değil ise koçarlı
ekip 1 ilçe incirliova
ekip 4-5-6 ilçe efeler

Muhsar bey, ilk verdiğim kodu güncelledim. Onu tekrar inceler misiniz? Ekip yada Mahalle ismi değişirse ilgili satırdaki tüm bilgileri EKIPLER sayfasından alarak güncelliyor. Ekip2 ve 3 ile ilgili özel durumuda kodun içine aşağıdaki şekilde tanımladım. Bu özel durumlardan biri yoksa tabloya yazdığınız değeri getiriyor.
VBA:
You must log in to view
(2 satır)

Muhsar bey, ilk verdiğim kodu güncelledim. Onu tekrar inceler misiniz? Ekip yada Mahalle ismi değişirse ilgili satırdaki tüm bilgileri EKIPLER sayfasından alarak güncelliyor. Ekip2 ve 3 ile ilgili özel durumuda kodun içine aşağıdaki şekilde tanımladım. Bu özel durumlardan biri yoksa tabloya yazdığınız değeri getiriyor.
VBA:
You must log in to view
(2 satır)
çok teşekkür ediyorum ,Allah sizden razı olsun.istediğim gibi oldu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8