N

Çözüldü Makro ile Toplam Süre Hesaplaması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Noartist
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Noartist

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,

https://***/t-bP24NCbXeL

Yukarıdaki linkte makro ile hazırlanmış bir rapor oluşturma dosyası var.
Burada her şey düzgün çalışıyor ancak ilk raporu aldığımız uygulamada bir türlü giderilemeyen bir sorun var.
Makro Ana-Rapor sayfasındaki kullanıcılara ait süreleri toplayıp Ozet-Rapor daki kullanıcı alanına işliyor.
Ana-Rapor dan Ozet-Rapora işlenenleri yeşil, Ozet Raporda kullanıcı yoksa kırmızı olarak boyuyor.
Bu aşamaya kadar bir sorunumuz yok.
Makro Toplam Zaman ile Aktif Zaman arasındaki farkı Aradaki Fark alanına işliyor.
Ancak Ana-Rapor sayfasında bazı kullanıcılarda Toplam Süre Aktif Süreden az gözüküyor ve Ozet-Raporda ### olarak gözüküyor.
Toplam sürenin Aktif süreden az gözüktüğü satırlarda otomatik olarak Toplam Süre ile Aktif süreyi yer değiştirebilir miyiz.
Yada Toplam süre her zaman Aktif süreden fazla olması gerektiğinden Toplam süre olarak her zaman fazla olan süreyi hesaplamasını sağlama şansımız var mı acaba?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba @Noartist forumumuza hoşgeldiniz. Ev sahibi edasıyla sizi karşıladığıma bakmayın ben de sizin gibi bir kullanıcıyım. Konu ile alakalı vba bilgisi olan üstatlar size gereken desteği aktif olduklarında vereceklerdir. Forumda dosya yüklemek için Vip üye olmanız gerekmemekle birlikte ücretsiz hizmet alırsınız. Vip üyelik sadece foruma destek olmak amaçlıdır. O yüzden dosyanızı sorunuza eklemenizi tavsiye ediyorum.

Saygılarımla.

Makro değil ama bir sütun ekleyerek çözüm önerisinde bulunayım.

Aradaki Fark (G Sütunu) bölümündeki formül makro ile oluşturulmamış. Bu nedenle;

-- Fazla Çalışma (H Sütunu) alanı ekledim.
-- G sütunundaki formülü de Eğer fonksiyonu içine ekledim.
Ahmet Hocam Teşekkür ederim,
Toplam Zaman ve Aktif Zaman bilgisininde doğru gözükmesi gerekiyor. Uyguladığınız yöntemde süreyi gösteriyor ancak tabloda Aktif zaman Toplam zamandan fazla gözüküyor.
Bu işin makroda yapılması mümkünse çok sevinirim işin içinde binlerce satır oluyor.

Merhabalar Sn. Noartist

MsgBox "İşlem tamamlandı." satırının üstüne aşağıdaki satırları ekleyiniz.

Bu işlem;
-- E ile F sütunundaki saat değerlerini karşılaştırır.
-- Eğer, E sütunundaki saat F sütunundaki saatten küçük ise; E sütunundaki değeri F sütununa, F sütunundaki değeri de E sütununa yazar.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

Merhabalar Sn. Noartist

MsgBox "İşlem tamamlandı." satırının üstüne aşağıdaki satırları ekleyiniz.

Bu işlem;
-- E ile F sütunundaki saat değerlerini karşılaştırır.
-- Eğer, E sütunundaki saat F sütunundaki saatten küçük ise; E sütunundaki değeri F sütununa, F sütunundaki değeri de E sütununa yazar.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

AhmetRasim hocam çok teşekkür ederim.
Tam böyle bir şey istiyordum ama bunu Ana-Raporda yapma şansımız var mıdır acaba?
Neden diyeceksiniz şöyle bir durum var.
Ana-Sayfadaki verilerin de doğru gözükmesi gerekiyor, çünkü Ozet-Raporda Toplam süre Aktif süreden fazla olsa da (###) gözükmese de
Ana-Sayfadaki verilerde aktif sürenin toplamda süreden fazla olduğu satırlar oluyor, Toplam süre fazla olan kullanıcılarda bunu farkedemiyoruz o yüzden bu işlemi Ana-Rapora uygulayabilirsek tamamdır.

AhmetRasim hocam çok teşekkür ederim.
Tam böyle bir şey istiyordum ama bunu Ana-Raporda yapma şansımız var mıdır acaba?
Neden diyeceksiniz şöyle bir durum var.
Ana-Sayfadaki verilerin de doğru gözükmesi gerekiyor, çünkü Ozet-Raporda Toplam süre Aktif süreden fazla olsa da (###) gözükmese de
Ana-Sayfadaki verilerde aktif sürenin toplamda süreden fazla olduğu satırlar oluyor, Toplam süre fazla olan kullanıcılarda bunu farkedemiyoruz o yüzden bu işlemi Ana-Rapora uygulayabilirsek tamamdır.
Yada şöyle bir şey yapabilir miyiz, Ana_Rapor sayfasındaki, Toplam Süre ve Aktif Süreden hangisi fazla ise onu otomatik olarak Toplam süre olarak değiştirebilir miyiz bir formülle yada farklı bir yöntemle ?