Çözüldü Doğrudan ve Dolaylı Ortaklıklarda Pay Dağılımı

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba üstatlarım,
Ekli dosyada 4 şirket ve bunların ortaklık pay dağılımı var.
içi içe ortaklıklarda gerçek ve tüzel kişilerin kendisinin ortak olduğu pay dağılımı listede hesaplanmış olup ilgili alanı bu dağılım ile birlikte
aynı kişinin (gerçek veya tüzel) dolaylı olarak veya doğrudan isim olarak başka şirketlerdeki paylarının dağılımını Tutar ve Miktar (pay adedi ) olarak tespit etmeye ihtiyacım var. Lütfen ilgilenebilir misiniz?
Açıklama ekli belgede bulunmaktadır. Dizaynda değişiklik yapabilirsiniz.
Excel 2003 kullanmaktayım.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer BARAN üstadım,
Ekli dosyada en sağdaki alana toplamları Topla.çarpım((....)) formülü ile getirmeye çalıştım. % değerleri getiremedim.
satırdaki kişilerin Bütün ortaklıklardaki TOPLAM ve ORAN larını yine Gerçek+Tüzel= Toplam olarak tablonun en sağındaki alana topla çarpım formül ile yada sizce olmasını uygun gördüğünüz formül ile yapabilir misiniz? Uğraştım olmadı...
Buna ihtiyaç firma sayısı artarsa gerek satır ve özellikle sütundaki icmal olan 4 adet firmayı sağa doğru artırmak ihtiyaç olduğunda
TOPLA.ÇARPIM yada sizin uygun gördüğünüz formüle ihtiyaç olacaktır.

Ekli dosyalar

Kemal Bey, tabloyu güncelledim.
TUTAR sütununun yanısıra ORAN sütun toplamlarını da soldaki tabloya aldım,
Belge içerisinde değişiklikleri görebilirsiniz, birkaç hücrede HÜCRE AÇIKLAMASI var, eklenen birkaç sütun ve hücre mevcut.
Formüllerin yeni ana firma için sütun eklemesinden etkilenmemesi için değişiklikler yaptım, yeni ana şirket sütunları ekleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

A) Tabloya ilişkin bir biçim ve formül desteği gerekli. Amaç 4. firmadan başka aşağıya firma eklenince (satır açılınca) A:J aralığı değerlerin elle girilmesi/ başka belgeden kopyalanması halinde alt satırların toplam ve biçimlerinin otomatikleşmesinin sağlanması:
24 penceredeki ekli dosyada olmak üzere; A:O sütun aralığında 10,18,21,24 satırlar görüldüğü üzere üstelerindeki alanların toplamı.
Sadece N sütunundaki 10,18,21,24. satırlar elle yazılmaktadır.
Talep1: Tabloda görüleceği üzere G sütununda 10,18,21,24 hücreler BOŞ olmak durumunda bu boş alan kriter alınarak I,J,K,L,O, sütunlarının 10,18,21,24 kesişimleri Topla.çarpım yada sizce uygun görülecek bir formülle toplama alınabilir mi? Malum üst satırlarının adedi (yani ortaklar sayısı) değişken olabilmektedir.
Talep2: ilgili dosyada biçimlendirmeyi de beyaz/yeşil alan gibi otomatik biçimlendirme yapılmasına ihtiyaç var. N sütunu 10,18,21,24 satırlardaki hücrelerin biçimi Başka fon olmalı (ama el ile yazıldığı belli olması)
B) Satırlara yeni ortaklık firması eklenince en sağdaki sütunun otomatik olması için yani en sağa 6 sütun bilgilerinin (formüllerinin) otomatik gelmesi makrosuz sağlamak gerekli (bu 6 lı sütunları doğrudan 10 firma gibi sabitlenebilir.)

Lütfen yukarıdaki konulara da yardımcı olur musunuz?
Sizin mevcut formülleri öğrenmeye çalışıyorum.

Verilerin, üzerinde işlem yapılmamış ham halinin nasıl olduğunu öğrenmeye çalıştım ama başaramadım.
Mecburan ben de mevcut tabloya göre çözüm önerisinde bulundum.

Bu şekilde, herşeyin üzerine kurulduğu ham veri alanında değişiklik olursa tüm emek berhava olur.
Böyle olunca da durum açıkçası üzüyor beni.

Israrla, "üzerinde işlem yapılmamış ham veri" diye yazıp duruyorum.
Daha A sütunundaki şirket numaralarının bile ham veride olup olmadığını da bilmiyorum.

.

(şu an yüzüm kızararak yazıyorum. özür diliyorum.)
Yapmış olduğunuz çalışma çok güzel olunca. Tabloyu geliştirmek için ihtiyaç hasıl oldu.
Malum, örnek üzerinden hangi durumda nasıl bir formül kombinasyonu yapmakta olduğunuzu ve işlem yöntemlerinizi
bu sayede daha pekiştirmekteyim.
Ham veri içeren ve 25. penceredeki işlemlere ve sizin ham veri talebinize ilişkin çalışma yaptım. Ektedir.
Sayfalar içinde açıklama yaptım.
Saygılarımla...

Ekli dosyalar

Kemal Bey, ekran görüntüsündeki tablo hesaplama sayfasına aktarılırsa yeterli midir?
Tabloda eksik/fazla/yanlış bir şey varmı?

1602606409214.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba Ömer Baran üstadım,
yukarıdaki tabloda olması gereken sütunlar:
BARAN_V2 sayfasında;
1- A sütunundaki "FİRMA NO" (formülle firma no verilebilir)
2- C sütunundaki "Tüzel Tic. Scl No" (Manuel)
3- L sütunundaki "Şirketteki Oranı" (formül: Satırdaki "Alacak Bakiye" tutarının satırdaki firma adının ya da "Tüzel Tic. Scl No" numarasının "Hesabı Adı" başlık sütununda "TOPLAM" satırındaki kesişimin değeri olan tutara bölünmesi oranı verecek. %
İlgili firmanın Toplam Satırındaki Oran toplamı malum 1,00 sayısı olacak.
Bu maddenin uygulanmasında Firma adı gerçekte uzun olacağı için "Tüzel Tic. Scl No" kullanmak veri bulma için kolay ve güvenli olacaktır.
4- L sütunundaki "1 Pay değeri"
Yukarıdaki "TOPLAM" satırlarına gelmek ve bu satırdaki "ALACAK BAKİYE" / AL. BAK.(MİK.)
hesaplamadaki Şirketin "Pay Brim Değeri"

Bilgilerinize sunarım.
Teşekkürler iyi akşamlar.

Merhaba Sayın Ömer BARAN üstadım.
Tablo ile biraz ilerledim. Formül yöntemleri harika olmuş.
Gördüğüm ve düzeltilmesi gereken hususlar 1:
1- BARAN_V2 sayfası N sütunu içindeki formülde geçen J harfi K ile değişmeli.
2- BARAN_V2 sayfası I, J, K sütunlarına gelen değerler "Hamveri" sayfasındaki Hesap Adı (ortakların adları) nın verilerini
her birinin değişken sayıdaki satır alanlarından H sütundaki "YEKUN" kelimesinin bulunduğu satırda bulunan M, N, P sütunlarının kesiştiği değerlerin gelmesi sağlanmalı.

bunları düzelttikten sonra kaldığım yerden bakarım...
Saygılarımla.

BARAN_V2 sayfasında;
-- I4 (BORÇ) hücresindeki formülde .........KAYDIR(.....) kısmını aşağıdakiyle değiştirin.
-- aynı değişikliği, formülün sonundaki 12 sayısını 13 olarak değiştirip J4 hücresine uygulayın,
-- aynı değişikliği, formülün sonundaki 12 sayısını 15 olarak değiştirip K4 hücresine uygulayın,
-- sonrada bu üç hücreyi (I4:K4) aşağı doğru kopyalayın.

VBA:
You must log in to view
(1 satır)

.

25. pencerede B) başlığında bir talep olmuştu.
Metni aşağıdaki şekilde revize ettim.
*Hamveri sayfası satırlarına yeni ortaklıklar eklenirse BARAN_V2 sayfası 26. satırdan aşağı formüllerin çalışması için formülleri yukarıdan aşağı yeteri kadar sürüklemek ile çözülebilir mi?
**BARAN_V2 sayfası 26. satırdan aşağı formüller sürüklenince sayfanın en sağdaki sütunun 4 ncü firmadan sonra 5,6,... firma için 4. firmadaki formüllerin otomatik olarak sütunlara yani en sağa 6 sütun bilgilerinin (formüllerinin) makrosuz sağlamak için nasıl işlem yapmak gerekir? Yardımcı olur musunuz?
(her bir firma için oluşmuş 3+3 sütundan müteşekkil 6 sütunu sağa doğru kopyalamakla formüller sürüklenebilir mi?

***Ham veri sayfasında 15 firma ile firma sayı sınırlaması da yapılabilir.

BARAN_V2 sayfası E4 hücresine =EĞER(G4="tüzel";İNDİS($C$4:$C$29;KAÇINCI(H4;$B$4:$B$29;0));"") İNDİS formülü yazmıştım. Bunu KAYDIR formülü ile nasıl yapılır?

Lütfen yukarıdaki konulara da yardımcı olur musunuz?

Kemal Bey, sorularınızın cevabı, eklediğim son belgede yer alan SARI zeminli METİN KUTUSU'nda var.
E sütunu için; =EĞER($A4="";"";EĞER($G4="Tüzel";KAYDIR($C4;KAÇINCI("TOPLAM";H4:$H$29;0)-1;);"")) formülü olabilir.

.

Sayın Ömer BARAN üstadım.
a) E sütunundaki formül ile Tüzel kişi olan ortağın Sicil numarasını buldurmuş olmak gerekiyor.
38 penceredeki formül uygulayınca 1. firma sonucu verdi. 37. penceredeki formülü tabloya uygulayınca
9. satırda 783... numara gelecektir. Bu sonucu getirmek için Kaydır formülü ile nasıl yapılmasını öğrenmek istedim.

b) Ekli dosyada Hamveri sayfasının alttarfına 5. firma ekledim. BARAN_V2 sayfasında mavi alandan 6 sütunluk bloku kopyaladım. Değerler gelmedi...

Ekli dosyalar

Dosyanızda, SİCİL NO diye bir alan hatırlamıyorum.
Bu anlama gelebilecek tek veri TCK No veya Vergi No.

Belirttiğiniz 783... bilgisi nereden alınacak, bu bilgi nerede?
Amacınız tüm sonuçların hamveri sayfasından alınması olduğuna göre, belirttiğiniz veri hamveri sayfasında var mıdır?
Siz İNDİS formülünde C sütununu kaynak olarak kulandığınız için ben de C sütunundaki bilgi gelecek diye düşündüm.

,

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar