Çözüldü Dinamik Görev Şablonu İlerleyişi Hazırlama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Örnek taploda
1-( H )sütununda hafta içi günler saydırılıyor. ( I )Sütununda da verilen tarih aralığındaki hafta sonlarını saydırabilirmiyiz.
2- j sütununda görevin hedeflenen tarih aralında ilerleyişi % değer girilerek sağdaki cubukların ierleyişi sağlanıyor bu yüzdelik girişin gün ilerledikce kendisiniz yükselmesini sağlayabilirmiyiz

Bu gantt şablonunu bu sitede dosyalar bölümünde buldum.

Ekli dosyalar

Çözüm
Selamlar,
Doğal olarak, Dokumanınızın işleyişini bilmiyorum.
Dokumanınıza da dokunmak istemedim.

O nedenle, sadece, istenilenlerin formüle edilmesi şeklinde çözüm....
(Tarihler başka bir sayfaya/dosyaya aktarılarak çözüm)

41.webp
Selamlar,

41.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
Selamlar,

41.png
Sayın @52779
Elize sağlık Arzu ettiğim çözüm buydu dosya bana ait değil bu sitenin dosyalar bölümünde buldum yabancı içerikli bir dosya idi çevirebildiğim kadar çevirdim dosyanın kullanımı ile ilgili öneriniz varsa memnun olurum
dosya bir projenin içindeki görevlerin gün ilerleyinişi takip etmek için kullanılan GANNT şemesı

Dosyanın İşleyişi
Oluşturulan bir görev için E Sütununda başlangıç tarihi girip G Sütununada bitirmeyi plandığınız gün sayısını giriyorsunuz.

Ben teşekkür ediyorum.
Yardımcı olabildiğime sevindim.

dosyanın kullanımı ile ilgili öneriniz varsa memnun olurum
Dosyanın içeriğini komple incelemek gerekir. Maalesef bunun için pek vaktim yok.

Ancak, ilk görebildiğim 2 olay.
1 - Süreç Başlangıç ve Süreç Bitiş için bir Tarih var.
Proje Gantt yapılmak isteniyorsa
Öngörülen Başlangıç ve Bitiş Tarihleri olup, bir de Gerçekleşen Başlangıç ve Bitiş Tarihleri olmalı.
Çünkü, gecikmeler olabilir. Ve bu gecikmelerin de takipleri olmalı.
Ya da, ayrıca bir kolon açılıp, süreç için Başlamadı, Devam ediyor, Bitti şeklinde sürecin gidişatı hakkında bilgi kolonu olabilir.
Formüllerde de bu bilgi kolonuna göre, değerlendirme yapılarak, varsa gecikmeler de takip edilebilir.

2 - Bitiş Tarihleri her zaman olmayabilir. Yani BOŞ duruyor olabilir. Anlamı ise, Süreç başlamıştır ve bugün itibariyle hala devam etmektedir.
Bu durumda, formüllerdeki bitiş tarihlerini BUGÜN() şeklinde değerlendirmek gerekir.

Ben teşekkür ediyorum.
Yardımcı olabildiğime sevindim.

Dosyanın içeriğini komple incelemek gerekir. Maalesef bunun için pek vaktim yok.

Ancak, ilk görebildiğim 2 olay.
1 - Süreç Başlangıç ve Süreç Bitiş için bir Tarih var.
Proje Gantt yapılmak isteniyorsa
Öngörülen Başlangıç ve Bitiş Tarihleri olup, bir de Gerçekleşen Başlangıç ve Bitiş Tarihleri olmalı.
Çünkü, gecikmeler olabilir. Ve bu gecikmelerin de takipleri olmalı.
Ya da, ayrıca bir kolon açılıp, süreç için Başlamadı, Devam ediyor, Bitti şeklinde sürecin gidişatı hakkında bilgi kolonu olabilir.
Formüllerde de bu bilgi kolonuna göre, değerlendirme yapılarak, varsa gecikmeler de takip edilebilir.

2 - Bitiş Tarihleri her zaman olmayabilir. Yani BOŞ duruyor olabilir. Anlamı ise, Süreç başlamıştır ve bugün itibariyle hala devam etmektedir.
Bu durumda, formüllerdeki bitiş tarihlerini BUGÜN() şeklinde değerlendirmek gerekir.
Sayın @52779
Vaktiniz olmadığnızı belirtmişiniz ısrarcı olamam
Daha önce hiç gantt şemesı hazırlamdım dosyayıda zaten sinenizde buldum
Sadece önerileriniz için yardımcı olsanız beni çok memnun edersiniz.

Komple inceleyemem, ve de dosyaya da müdahale edemem. Çünkü size uygun şeklin hangisi olacağını bilemem.
Ama, üstteki mesajımda, olması gerekene bir örnek vermek açısından, daha önce yapmış olduğum 2 dosyayı ekleyeyim. Bunlar sadece fikir vermek amaçlıdır.
Not :
1 - Dosyalar görünüm açısından sizinkine yaklaşamaz.
2 - dosyalardaki Tarihler de çok eski tarihler.
3 - Bugün tarihi bir hücrede yazılmış ve formül o hücreden almaktadır. Çünkü, BUGÜN() işlevi uçucu (Volatile) bir işlevdir. Gerçi, koşullu biçimlendirmenin kendisi de volatile dir. Yani herhangi bir hücrede bir değişiklik yapsanız ya da hücre içeriğini silseniz bile, sayfa yeniden hesaplanacaktır. bu da performans demektir.

ilk dosya, Gantt şeması olmadan sadece proje etaplarının gidişatlarını göstermektedir.
2. dosya ise, proje Takip için, gecikmelerin de takip edildiği bir Gantt şeması.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7